• 10 Şubat 2015, Salı 13:38
EmirŞenol

Emir Şenol

Liderlik ve Yöneticilik
“İnsanlar size inanmadığı sürece,gerçekler gerçek sayılmaz. Ne anlattığınızı bilmedikleri sürece size inanmazlar.Sizi dinlemedikleri sürece ne anlattığınızı bilmezler.İlgilerini çekmediğiniz sürece sizi dinlemezler.Orijinal,yeni, farklı bir şey anlatmadığınız sürece ilgilerini çekemezsiniz ‘’ Willan Bennbach

Liderlik veya Yöneticilik bunlar bizim günlük hayatımızda her zaman gündemde olan kelimelerdir.Lider kime denir,lider nasıl olmalıdır,liderliğin vasıfları nelerdir.

Lider adamlarının öncüsüdür,gayret aşılar,Haydi başlayalım der,işe ilgi yaratır,işbirliğine dayanır,BİZ der ve bunda samimidir.Liderlik vasfı da grubun veya toplumun ihtiyaçları karşılandığı sürece devam eder.

Etrafımıza ve kendimize bir bakalım.Bu şartları taşıyan insan varsa o konuda ona tabi olalım.Eğer biz isek o insanlar bize tabii olmuştur.Bizim liderliğimiz onaylanmıştın.Siyasi kuruluşların başkanları vardır(genel başkan,il başkanı,ilçe başkanı).Sunucular o kişilerden bahsederken lider derler.Sayılan vasıfları taşıyorlarsa liderdirler.Eğer o vasıflar kendilerinde yoksa sadece başkan denilmelidir.Neden mi.Lidere hakaret etmemek için.

Yerel yöneticilerimize bir bakalım.Yukarıda saydığımız özellikleri olanlar ve olmayanlar.Yöneticilerimiz adeta bir patron gibi davranmaktalar ve zücaciyeci dükkanına girmiş bir fil gibi davranmaktalar.Patron adamlarını öne sürer, otoriteyi öne çıkarır.BEN der,haydi başlayın der,işi angarya şekline sokar. Bulundukları konumlar,kendi özel işleri ve işyerleri olsa hiç önemli değil. Harcadıkları paralar kendi paraları olsa yine dert değil.

Bir siyasi kuruluşu düşünün onun başkanı kendi hevesine göre ve patronca davranıyorsa başarısız olacağı ta başından bellidir.Yerel yöneticiyi düşünün eğer liderlik vasıflarından uzaksa ve patron gibi davranıyorsa o da başarısız olacaktır. Onların başarısız olmaları sadece kendilerini ilgilendiriyor olsa,deriz ki patron işi batırdı,kitleyi dağıttı.İki mevkideki kişinin de konumu liderlik gerektirir ve başarısızlık sadece onun değildir,bütün takımındır.Başarısız beceriksiz, kendini patron konumunda zannedip sevk ve idare edenin yanından da insanlar kaçarlar.

Eğer bu kişi bir ülkenin başında ise o zaman bütün ülke insanı sıkıntı çeker. Devleti idare edenlerin son günlerde sergiledikleri ve hayata geçirmek için adeta dayattıkları açılımlara bakarsanız görürsünüz.Yapılan hatalar da tarih boyu bizimle torunlarımızla birlikte yaşayacaktır.

İnsanlarla iletişim içinde ön yargısız ve daima olumlu düşünerek doğru bulunabilir.Her engel hayat şartlarını daha da iyileştirecek bir fırsat olmalıdır. Lider kişi fikir alarak paylaşarak en doğruyu bulur.

Başarısızlık yoktur,sadece sonuçlar vardır.Başarılı olmak insanın isteklerini, arzularını ,hedeflerini gerçekleştirebilmesi için çaba sarf etmesidir.Önemli olan herhangi bir anda başarılı kabul edilmek değil,insanın kendisini her zaman huzurlu ,mutlu,başarılı hissetmesi ve hedeflerine ulaşacak gücü içinde hissetmesidir.“Şans hazırlıklı olarak fırsatlarla karşılaşmaktır.” Herhangi bir olaya hazırsanız şansınız var demektir.

Türkiye’ye bir bakalım.Liderler var mı.Alanlarında lider olanlar kimler. Devletimizi yönetme yetkisini elinde bulunduranlar liderlik vasıflarını taşıyorlar mı.Ya da tarihimize bakalım.Türk tarihi bu örneklerle doludur.Başkanlığa talip olan insanlarımız biraz kendilerini talip oldukları makamlar için eğitse.Dersine çalışsa .Siyasete de,yönetime katılıma da kalite gelir.

İnsanlar siyasetten kaçıyorlarsa suç onların değildir.İnsanları oralardan kaçıranlar yöneticileridir.Lider gibi davranmamalarıdır.Bugün siyasette istikrarın olmamasının sebebinin de lider olmayışından.Lider toplayıcıdır.Türedi siyasetçiler çıkıyor ama onlar birer patron özelliği taşıyorlar.

Bugün yönetimde bulunan siyasetçileri biraz incelersek patron ilişkisini görebiliriz.Devleti yönetenler seçimlerde bu yaptıklarını bizlere vaat ettiler miydi.Patron duruma göre karar verir ve yapar.Sonuçlarına da katlanır. Yöneticilerimiz ise yaparlar ve doğru yanlış yaptıkları yanlarına kalır.Eğitim ve bilgi seviyesi düşük toplumların kaderidir.

Yöneticilik için lüzumlu kurallar:Akıllı Davranmak,İyi Davranmak,Cesur Olmak,Anlaşılır olmak,Esnek Olmak,Danışarak hareket etmek.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık