• 17 Haziran 2015, Çarşamba 11:30
EmirŞenol

Emir Şenol

Kul Hakkı
Senelerdir merak ettiğim bir konu vardır.KUL HAKKI.Birilerinin hakkını yemek. Bedelini ödemek.Kime ve ne zaman ödemek gerekir.Buna bir örnekleme yapmak istiyorum.Devletin Arabasıyla,devletin benziniyle İBADET yapmak için hareket edilirse yapılan işin SEVABI kimin olur.Hele bir de insanların bilerek ya da bilmeyerek haklarını helal etmemeleri sonucu ortaya ne gibi bir sorumluluk ve mahsurlar çıkmaktadır.Ben devletin aracıyla İBADET yapmaya gidenlere hakkımı HELAL etmiyorum.Benden helallık almayınca da sonunun ne olacağını hiç merak bile etmiyorum.Bu konularda bilenlerin konuşmalarını istiyorum.

Görüyoruz duyuyoruz. Filan kamu kuruluşunun yönetim kurulu üyeliği yapan kişi senede birkaç kere toplantılara katılıyor ve oldukça yüksek ücret alıyor.Bu kişiler hak etmedikleri paraları nasıl harcıyorlar acaba.Etrafımız da bu gibi durumda olan tanıdıklarımız var mıdır.Bu insanlar yeri gelince haktan hukuktan bahsettiklerinde onların ve konudan haberdar olanların yüzleri kızarıyor mu acaba.Ayıpları,kötülükleri örtmekle iyi bir davranış mı sergiliyoruz.İnsanlar da ki bu hırs nedendir.İşin kötü tarafı, bu tür davranışları yapanlar bir inanç adına yaptıklarını söylemekteler.

Bence bu ve benzeri sıkıntılardan kurtulmanın tek bir yolu var.

OKUMAK.Herkesin Kuranı Kerimin Türkçe Mealini bir kere okuması lazım geldiğine inanıyorum.

Din tartışmaları ve din adına yapılan eylemlere bir bakarsanız hadisenin önemini anlarsınız. Önümüzdeki seçim yine DİN-İNANÇ eksenli olacak gibime geliyor.Kim işin neresinden bakarsa baksın,sıkıntıları hep beraber çekiyoruz.

Bir yerde AMİR olmak çok sorumluluk isteyen bir makamdır bence.Amirlik illa makam mevki sahibi olmayı da gerektirmiyor.Herkesin bulunduğu konumu, onun amir olduğu bir noktayı işaret eder.”Dağda kaybolan kuzunun hesabını verebilir kişi olmak”. Amir olmak çok zor bir görevdir. Sorumlulukları ağırdır.

Hak ederek hak ettiği konuma gelmek ve ona talip olmak. Kimsenin hakkına tecavüz etmeyen var mıdır.Amir ve yetkili konumda olupta,Kul hakkı yemedim diyen var mıdır.Makam arabasıyla özel işine gitmeyen var mıdır.Makam arabaları kimlere tahsis edilmiştir bilenler var mıdır.Her araç makam aracı mıdır acaba.Kötülüklerden arınarak abdest alıp camiye devletin arabasıyla gidenler var mıdır.Özendiğimiz ABD ve AB şartlarını bilenlerimiz var mıdır bu konularda acaba.

Bazen Hz.Ömer’in adaletinden dem vururuz . Hz Ömer hakkında bilgimiz bile yoktur.Klişe ifadeler vardır,çoğumuz onları kullanarak konuşur ve yaşarız.Bir kimliği olan,Bir sembol ve rozet taşıyan daha çok dikkatli davranmalı gündelik hayatında.Makamı,Rozeti,Kimliği o kişi ve kişileri bir takım olumsuzluklardan alıkoymuyorsa vah ki vah.Çekilen bunca sıkıntıların sebebi de budur bence. Mevlana’nın dediği gibi :”Ya olduğun gibi görün,ya da göründüğün gibi ol”.Yetkilerimizi her konuda doğru kullanabilmek.Yaratılmışların en şereflisi biz insanların görevi olmalıdır.Nefsimizi aklımızın önüne çıkararak kararlar vermemeliyiz ki,insan olduğumuz ortaya çıkmalıdır.

Kimse kimseyi suçlamasın herkes aynaya bakarak kendini değerlendirsin. İnsanlar kendilerini yetiştirmedikten sonra kimse o kişiye hiçbir konuda yardımcı olamaz. Yapamadıklarını da KADER diyerek geçiştiremez. Konuştuğu her konu hakkında araştırıp biraz bilgi sahibi olmalı ki doğruyu bulabilsin. Sorumluluk altına girmekten kurtulsun. Sesiz bir ortamda değer ölçüsü ile kendini değerlendirsin veya ölçsün. Ölçerken kullanacağı ölçü birimini doğru seçmeli ki sonuç doğru olabilsin.Kim olmak istediğine karar versin.Doğru, dürüst,değer ölçüleri sağlam biri olmanın yolu da OKUMAKTAN geçiyor.

Doğru kaynaktan OKUMAK.Zamanımızın ne kadarını okumaya ayırıyoruz. İşimizle ilgili olarak okuduğumuz oluyor mu. Genel kültür konularında araştırıp kendimizi geliştirmek için ne kadar gayret sarf ediyoruz.Okumayı boş zamanları değerlendirme olarak görmemeliyiz. Entelektüel olmak bizim elimizde.Devletimizin kalkınması, Milletimizin çağlar üzerinden atlayarak, Muasır medeniyeti yakalaması hepimizin üzerine düşen bir görev olmalıdır.Kul hakkı konusunda araştırıp bir şeyleri insanlıkla paylaşmalarını rica ederim.Kısır çekişmeler ve teferruatlar bizleri çıkılmaz sokaklara sokar.Beğenirsiniz beğenmezsiniz,okuyup araştıranlara saygı göstermek gerektiğine inanıyorum.Sevmeyebilirsiniz,saygı göstermek bir insanlık olmalıdır.İyi de doğruda yarışırsak kırıcı olmaktan ve yanlış yapmaktan kurtuluruz.Hemen karar verme yerine biraz düşünüp alternatifleri değerlendirerek konuşup yazmak gerektiğine inanıyorum.İnsanoğlu 50 yaşına kadar dinler öğrenir.Daha sonra konuşur bilgi verirse hataları az olabilir.Bu konularla ilgili güzel ve anlamlı sözler vardır.

“Zirveye çıkarken herkese selam ver, Çünkü inerken onlarla karşılaşacaksın”.

“Büyük Adam olmaya gerek yok, Bizler yalnızca Adam olalım yeter”.

"TANRI, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır; yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için TANRI'yı kullanırlar." Giordano Bruno...

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık