• 09 Temmuz 2015, Perşembe 16:48
EmirŞenol

Emir Şenol

Kraldan Çok Kralcı Olmak
“Kraldan çok Kralcı olmak” deyimi dilimiz de çok kullanılır.Her alanda bu kralcıların yüzlercesi vardır.

Bu kralcılığı kimler oynar.Bilgi birikimleri olmayanlar.Taklitçiler/takiyeciler. Öz olamayan ruhsuzlar. Milliyetsizler.Kendi başına bağımsız olmayanlar.Bir yerlerden emir alanlar.Birilerinin tetikçiliğini yapanlar.Bunlar beyin olarak kiralanmış, veya satılmış diye adlandırılırlar.Bunlar her bir faaliyetlerini; Patronları istiyor olabilir anlayışı ile aceleyle yapmaya çalışırlar.Bu süreç içinde de çok hatalar yaparlar.Hata yapa yapa yüzleri iyice pişkin hale gelmiştir.Derileri sertleşmiştir.Artık yüzleri kızarmaz.Nasır tuttukları içinde şişmezler, pişmezler . Her zaman EMREDERSİN kalıbındadırlar.İşin kötü tarafı ise herkesten aynı tutum ve davranışı beklerler.Karşılarındakiler yapmazlarsa kızarlar.Fazla yaparlarsa da kızarlar.Çünkü en büyük kralcı kendileridir.

Kimsenin kendilerini geçmesini istemezler.Kendileri gibi olmayışlarını hazmedemezler.Birileri tarafından çabuk yönlendirilirler.İçeriden de dışarıdan da yönlendiricileri vardır.Bunlara CİVANIM dersen koşar adımlarla ilerlerler. Kendi kendilerine küçük dağları yarattıklarına inanırlar.Bu yapıda olan insanların kendi başlarına olmaları ve mesuliyet alanlarının olmaması gerekir.Yoksa davranışları bütün insanlara zarardır.Kötü örnek olma açısından zarardır.

Yürütme başında ise bu KRALCI sonuçları bakamından zarardır. Yasama başında ise çıkarılacak kanunlar/kurallar açısından toplumu uçuruma götürür.Yargı başında ise alacağı veya uygulayacağı kararlar açısından toplumda adaletsizliğin, yolsuzluğun,usulsüzlüğün moda olmasını yaratır.

Dostlar;Kralcı bu davranışları bırakmak için,Kralcılığı bırakmalıdır. Yaşadığı coğrafyanın anlamını bilmelidir.Ortak değerleri paylaştığı toplumun değerlerine saygılı olmalıdır.Milliyetine uygun hareket etmelidir.

Doğru,iyi olmak için bir çok meziyet gerekmiyor.İnsan olmak yaşadığı toplumun değerlerine saygılı olmak yeterlidir.Kötü,zararlı olmak için ise çok çalışmak ve çaba göstermek gerekir.

Yetkileri sınırsız,sorumlulukları sıfır olmayı tercih ederler.Her zaman birilerini suçlayarak işin içinden sıyrılmak isterler.Ezberleri vardır. Ezbercidirler.Konuşurlar,çünkü ağızları vardır.Ruhları/vicdanları olmadığı için beyinlerinden sıkıntılıdırlar.

Bir hikaye vardır. Hikayeyi bilirsiniz. Hani, devekuşuna sormuşlar ya;

Deve misin, Kuş musun.O da,Ben deveyim demiş.

O halde Koş demişler.Ben kuşum, koşamam demiş.

Madem kuşsun,o halde uç. Demişler.Ben deveyim,uçamam demiş.

Yani, ne develiğin gereğini yerine getirebilmiş, ne de kuşluğun.Bence, aynı soruyu,kralcıya da sormak gerekir.

Siz;Müslüman mısınız, münafık mısınız.Ne diyeceklerini,nasıl cevap vereceklerini gerçekten merak ediyorum. Aynen devekuşu gibiler. Ne develer, ne de kuşlar.

Haydi dostlar Kral olmaya talip olalım.Zaten Kralcılar üretiliyor.

Bir insanın gerçek zenginliği,onun bu dünyada yaptığı iyiliklerdir.Bir kişiye yapılmış haksızlık,bütün topluma yöneltilmiş bir tehdittir.

“Kralda dilencide aynı iştahla acıkırlar. Kusurlarınızı hemen söyleyecek arkadaşlar bulun.Yalnız kendi nefsini düşünerek dost arayan, hizmetçi arıyor demektir. Yanıldığını asla kabul etmeyenler,en çok yanılanlardır.Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak şarttır”.

“Ya sus ya da susmaktan daha değerli şeyler söyle.Yalanı söküp atmadan gerçeği dikmeye çalışma,tutmaz”.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık