• 29 Ocak 2016, Cuma 8:51
EmirŞenol

Emir Şenol

Kendim Ettim Kendim Buldum
 “İnsanı ölümden,ancak eceli kurtarır”.

Türk Milleti son yıllarda algı yöntemiyle oldukça perişan edildi.Bilmelidir ki başına ne gelirse kendi eliyle,yaptıklarından gelecektir.Doğru düşünür,doğru karar verirse doğru güzel yaşar.Yanlış düşünür yanlış karar verirse kötü bir hayat yaşar.İnsanın kendine yaptığını,kimse yapamaz.

Basın-yayın yoluyla bilgi akışı kesildiği için,göremiyor olabiliriz.Bu durum konuları araştırmamıza engel olmamalı.Algıya kendimizi bıraktık gidiyoruz. Nereye kadar.

Güzel ahlaklılık her bireyin ağzından hiç düşmez.Hırsızlık,soysuzluk yüz kızartıcı suç sayılırken,son yıllarda maharet sayılır hale geldi neredeyse.İnsanın canını üzen de,bir türlü uyanamayan toplumda yaşıyor olmak.Güzel ahlak tanımlaması yapılırken örnek gösterilecek insan neredeyse yok denilecek noktaya gelmiş.Bu sebeptendir ki güzel ahlaklı insanları,bu değerleri yüzünden eleştirir olduk.Güzel ahlak meziyet sayılır hale geldi.Halbuki bütün insanlarda olması gereken değer olmalıdır.

Hırsızlığın sınırını sorarsanız topluma,herkese göre değişir.Hırsızlığın azı da çoğu da aynıdır diyecek neredeyse bulamazsınız.Toplum uçurumun kenarında.Kimse farkında değil.Çünkü cehaleti yenemiyor.

Siyasi ahlak dip yapmış,kimin umurunda.Seçen de seçilen de bu pencereyi kullanmadan geleceğe bakmakta.Yani PARAN KADAR KONUŞ anlayışından dem vurmakta.Ahlak,yerini maddeye bırakmış.

Kandil akşamların da.Dini bayramlar da.Havada uçuşan yaldızlı mesajlarda herkes birbirine iyiliği doğruluğu ve güzel ahlakı anlatan mesajlar gönderir. Herkes birbirine,kendisinden uzak değerlerle dolu mesajlar atar.Aksini iddia eden varsa etrafına şöyle bir baksın.Yaşadığı çemberin çapını genişletterek.Blok mesajlarda yazılanları kim hayatına uyguluyor.Bir çoğumuz da okumadan paylaşıyor olabiliriz mesajları.Çünkü okumayan bir toplum oluştu.

”Komşusu açken tok yatan bizden değildir diyen” bir dinin mensubuyuz.Açlık ile tokluk sınırlarından kimsenin haberi olmadan yaşıyor olduk.Birileri saraylarda. Birileri gecekondular da.Gecekondular da oturanlar vatan için can verirken. Geride kalanlarıda vatan için ölmeye hazır olduklarını bağırırlar. Saraylarda oturanlar askerlik yapmazlar.Lüks ve saltanat içinde hayatlarını sürdürürler.

Son yıllarda eğitim-öğretim ne durumda olduğunu gören bilen de kalmadı.Her evde de bir öğrenci olmasına rağmen.Okullarımızda ki eğitim öğretim ne durumda,okullar da neler oluyor. Öğretmenlerimizin karşılaştıkları sıkıntılar nelerdir.Bu sıkıntıların öğrencilere yansıması nedir.Bunları konu edip konuşuyor tartışıyormuyuz.Cehaletle topyekun mücadele etmeden başarılamaz.

Hergün birkaç tane şehit tabutlarla ailelerine teslim ediliyor.Toplum sadece seyrediyor.Hani birbirimize saygı ve komşuluk ahlakı.Yoksa sıranı mı bekliyorsun.Sahi ülkeamizin bir kısmında neler yaşanıyor hiç aklımıza gelmiyormu.22 Ülkenin sınırları değiştirilecek.Büyük Ortadoğu Projesi.Paralel yapı kuruluyor.Bizde Paralel cambaza bakıyoruz.

Herkesin elinde bir cep telefonu.Varsa yoksa internet üzerinden arkadaşlıklar ve oyunlar.Kahvehanelerimizde yeterince oyun ortamları varken birde internet üzerinden oyun.Televizyonları sorma gitsin.Peş peşe diziler.Yarışmalar.Evlilik ve şans oyunlarıyla kocaman bir yayın.

Dostlar bu paylaştıklarımdan sizlerinde haberi var.Herkes kendini bu kötülüklerden uzak tuttuğunu söylese de inanmayın.İnanıyorsanız aklınıza şaşarım.Telefon satışlarıyla,Kitap satışlarını mukayese ediniz.Televizyonlarda ki eğitim programlarını sayarsanız gerçeği görürsünüz.

Herkesin birbirine”Bugün Allah için ne yaptın”sorgulaması ve verdiği cevabı. Nüfus cüzdanlarımızda dini İslam yazmasına rağmen,yaşantımızın hangi ilahi emre uygun olduğunun tespiti ve cevabı.

Siyasetçi de nasıl bir ahlak arıyoruz.Biz olsak nasıl davranırız.Siyasi gücü elimize geçirsek nasıl bir hayat uygularız.Bazı Siyasetçiler niçin iktidar olma hırsıyla herşeyi mübah sayarlar.Doğru olan siyasi ahlak nedir.Son yılların siyasi ahlakı ile toplum kurtulur mu.

Kendim ettim kendim buldum sadece bir Neşet ERTAŞ türküsü değildir.Allah ondan da razı olsun.Diriliş için cehalet düşmanını yenmek lazım geldiğini unutmayalım.Titreyip kendimize dönelim çok geç olmadan.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık