• 01 Ağustos 2016, Pazartesi 14:33
EmirŞenol

Emir Şenol

Karakter

 Güzel bir düşünceyle güçlü bir karakter birleşince, harikalar ortaya çıkar.

Bir nesnenin, bir bireyin kendine özgü yapısı, onu başkalarından ayıran temel belirti ve bireyin davranış biçimlerini belirleyen ana özellik, özyapı,seciye.Bir kimsenin ya da bir insan grubunun tutumu;Duygulanma ve davranış biçimi; bireyin kendi kendisine egemen olmasını, kendi kendisiyle uyum içinde bulunmasını, düşünüş ve eylemlerinde tutarlı, sağlam kalabilmesini sağlayan özellikler bütünü.Üstün manevi özellik.

Karakter kişiye özgü davranışların bütünü olup, insanın bedensel, duygusal ve zihinsel etkinliğine, çevrenin verdiği değerdir. Bireyin karakteri, kişisel özellikler ile içinde yaşanılan çevrenin değer yargılarından oluşur.

Karakter ağaç ise, şan ve şeref de o ağacın gölgesi gibidir. Biz hep gölgeyi düşünürüz. Oysa karakter ağacın kendisidir.

Karakter, aile, okul, çevre içinde, çocukluk çağından itibaren gelişmeye, biçimlenmeye başlar. Karakterin gelişmesi ve biçimlenmesine ilişkin değişik ruhbilim ve toplumbilim öğretileri bulunmasına karşın, bunların hepsi karakterin oluşmasıyla üst benliğin ve vicdanın oluşması arasında sıkı bir bağlantı olduğunu vurgulamışlardır. Çocuklukta başlayan özümleme, benimseme ve özdeşleşme süreçleri sonunda oluşan vicdanın niteliği ve niceliği, aynı zamanda karakterin de nitelik ve niceliğini saptar. Çocukluk dönemindeki yetersizlikler, çatışmalar, karmaşalar, olumsuz çevre koşullarıyla birlikte, “sosyopat”, “psikopat” denilen kişilik yapılarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu kişiler, bütün yaşamları boyunca, kendi iç dünyaları ve çevreyle sürtüşme ve çatışma içinde olduklarından, daima toplumun değer yargılarına ve ahlak kurallarına ters düşen davranışlar yaparlar.

Her insanın üç türlü karakteri vardır: Belli ettiği, sahip olduğu ve sahip olduğunu sandığı.

Karakter sahibi ve kişilik sahibi olduğunuz,bir başınıza meydana getirdiğiniz eserlerle anlaşılır.Karakter toplumun katılımıyla oluşmaz.Toplumun içerisinden çıkmaz.Karakter,oluşmuş bir halde topluma kendisini sunar.Olgun bir karakteri bir başımıza yaptıklarımızla ve becerilerimizle elde edebiliriz.Bir başına hareket edebilmek için de güçlü ve cesur olmak gerekir.

“Güçlü olun,ama merhametli olun.Cesur olun,ama esirgeyici olun”.

Mükemmel bir insanın karakterinde bu özellikler vardır.

Bir kurt güçlüdür,ama merhametli değildir.Bir tavşan masumdur,ama güçsüzdür.

İnsan kurtta ,tavşanda değildir.O güçlü bir hayata egemendir.

İnsan kendisini,ailesini gerekirse muhtaç kişileri himaye edecek kadar güçlü olmalıdır.Güçlü insan,yüksek çadır direğine benzer.

Güç ve sermaye sahibi olduğunuzda ,çevrenizde bir çok güçsüz insanlar birikir.Bunları çevrenizden uzaklaştırmak uygar bir insan davranışı değildir.Güç ve cesaretle birlikte sağlam bir iradeye de sahip olmalısınız.Önce “başaracağım” demelisiniz.Ondan sonra güç ve cesaretinizle o işi başarmalısınız.

İnsanın karakteri en çok nelere güldüğünde belli olur.

Yalnız güç sahibi olmak insanlık için yeterli değildir.Bir fil de güçlüdür,ama iradesi ve cesareti yoktur.İrade ve cesarete sahip olmadığı için,tehlike anında kaçacak yer arar.

Karakter çelik gibidir kırılmaz, fakat bükülebilir. İnat ise beton gibidir, ancak kırılabilir, bükülmez.

İnsanların mutlulukları ya da mutsuzlukları, kaderin olduğu kadar da karakterlerinin eseridir.

İnsan yaratıcıdır.Yapmak istediği şeyi iradesiyle gerçekleştirir.İnsanda canlı bir hayat gücü ve düşünce yeteneği vardır.İnsan içinde bulunduğu durumu değerlendirerek hareket edebilir.Çünkü insanda Akıl ve Duygu  vardır.

Kimi insanlar fiziksel olarak güçsüzdür.Buna karşılık iradeleri güçlüdür.İradesi sağlam insan güçsüz ve korkak olabilir ama işini de yapmaya devam edebilir. Cesaret,korkmak ama her zaman dayanmasını bilerek ileri yürümektir.

Bir insanın hayatı onun karakteridir. Bir insanın asıl karakteri eğlence tarzının içinde saklıdır.

Karakter, güç ve uzun süren bir alışkanlıktan başka bir şey değildir.Zayıf karakter, bir günah değildir ama, insanı günaha götürür.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık