• 21 Kasım 2015, Cumartesi 13:37
EmirŞenol

Emir Şenol

İslam Ahlakı
 “Batmayacağına inanarak suya bas,yürür gidersin.Mucize yürüyebilmen değil, inanabilmendir”.Seyyid Ahmet ARVASİ

İslam’ın temel kaynakları incelendiğinde onun bütün olarak bir AHLAK NİZAMI ve koyduğu kurallarıyla da bir AHLAK DİSİPLİNİ olduğu görülür.

İslam ahlakı, yalnızca insan hayatının bütününü kucaklamakla kalmaz.Aynı zamanda yeryüzündeki canlı veya cansız bütün yaratılmışları,çevreyi,evreni ve bunların insanla olan ilişkilerini de kuşatır.

İslam, Müslümanların güzel ahlak ile donanmasını, bütün kötü huylardan uzaklaşmasını, onların kalp ve ruh temizliğinde doruk noktaya ulaşmasını ister. İnsanı eğitirken onun hem davranışlarını, hem de davranışlarına yön veren duygularını eğitir. Onun iç dünyasında sevgi, şefkat ve merhamet filizlerinin gelişip boy atmasına gayret eder. İnsanları birbirine yaklaştırıp, huzur ve mutluluklarını hazırlayacak, onlara yaşama sevinci verecek temel ahlak kurallarını öğretir.

İman-ahlak bütünlüğü Müslümanın olgunluğunu ve dünya hayatında huzur ve mutluluğunu sağlar. Müslüman, Peygamber ahlakını öylesine özümsemeli ve davranışlarına yerleştirmeli ki, bütün davranışları birer güzel ahlak uygulaması olsun.Kötü duygulara, haksızlıklara karşı hakkı tutsun, iyiyi korusun. İman ve ibadetler Müslümanı bu olgunluğa eriştirmek içindir. İslam, insanları bu çizgide yetiştirerek,halkın hizmeti için onu topluma kazandırır.

Bizler,“GÜZEL AHLAKI TAMAMLAMAK İÇİN GÖNDERİLDİĞİNİ” buyuran son Peygamber’in ümmetiyiz. O’nun yaşadığı güzel ahlak, İslam’ın kendisidir. Yani ilahi ölçü ve kurallar içinde insanlığın en yüksek noktasına ulaşmak üzere uygulayacağı bir hayat tarzıdır. İslam ahlakı, yeni ve eskimeyecek bir insanlık boyutudur.Kur’an ve İslam bir bütün olduğuna göre İslam ile ahlak bir bütündür. İslam, bu bütünlük içinde kendine has bir ahlak sistemi getirmiş ve bunu uygulamıştır.

İslam ahlak nizamı,insanın Rabbine,insanın insana ve insanın eşyaya karşı davranışlarını belirleyen ve belirli bir eğitim sürecinde bunu kişilik haline getiren bir nizamdır. Bu düzen, gönüllü ve gönülden yaşama düzenidir. Bu düzen, sevginin ve saygının egemen olduğu bir mutluluk düzenidir.İslam ahlakını kavramak ve hayata geçirmek bizlerin ve insanlığın görevi olup sonuçları itibariyle bizim yararımızadır.Çünkü herkesin kurtuluşu ancak bu güzel ahlakın her alanda yaşanması ve kötü ahlaktan kaçınılmasındadır.

“Türk milliyetçisi,Türk içtimai ırkını benimser,sever ve sevdirirken ailelerini de bu espri içinde kurmaya çalışır.Kozmopolitlikten hoşlanmaz. Bununla beraber, başka içtimai ırkları da Allah'ın bir ayeti olarak değerlendirir”.S.A.ARVASİ
“Kendini Allah ve Resulü'nün davasına adamış,sırf Allah rızası için canını, malını ve mevkiini,din ve devleti,mülk ve milleti için fedaya hazır, şanlı, mukaddes, ay yıldızlı bayrağın gölgesinde döğüşen, nefsini düşünmeyen ve ülküsüne fani olmuş yiğitlerdir.Onlar büyük ve şanlı tarihimizin doğurduğu, Allah ve Resulü'nün hizmetine sunulmuş ve küfrün bütün oyunlarını bozan, cesaretini kıran, yolunu kesen kadrolardır. Bunlar Mümin'lere karşı alçak gönüllü, kafirlere karşı onurlu ve zorlu, Allah yolunda savaşanları kınayanların kınamasına aldırmayan yiğitlerdir. Bu nesil Allah’ın İslam alemine ihsanıdır”. (Türk-İslam ülkücüsünün tarifini böyle yapmıştır.)

Seyyid Ahmet Arvasi;bir konferansta aniden sandalyeyi kafasının üstüne kaldırır ve başı sandalyenin altındadır.Dinleyiciler şaşırmıştır.Birkaç saniye sonra sandalyeyi indirir ve üzerine çıkar. Sonra meraklı gözlere bakarak der ki: “Menfaatleriniz bu sandalyedir.Eğer üstün tutarsanız alçalırsınız.Fakat menfaatlerinizi ayaklarınızın altına alırsanız yükselirsiniz.”

Türklük onur ve şuurunu,İslam ahlak ve faziletini kendisine ölçü edinen Türk gençleri ile geleceğe yürümek dileğiyle.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık