• 23 Ekim 2015, Cuma 12:21
EmirŞenol

Emir Şenol

İşi Ehline Veriniz
 “Vatan sevgisi imandandır”.

Senelerce bir takım konular yazılır çizilir.Yazılanları kimler okur.Kimler sloganlarla hayatına yön verir bilinmez.Aslında bilinir de kimse doğruları söyleyemez.Herkes zülfiyare dokunur diye lafı eveler geveler.Anlaşılır şekliyle söyleyemez.Bir noktadan bakınca bu bir edep göstergesidir.Bu bir saygı göstergesidir.Bu bir kültür ve eğitim meselesidir.

Bütün yazılanları toplum okuyor olsa zaten konu kendiliğinden toplum tarafından anlaşılabilir.Ülkemizin insanlarının kitap gazete okuma oranı nedir acaba hiç araştırıp soruşturan oldu mu.Gerçek okur yazar oranı ile kitap gazete okur yazar oranımız.Her ikisi de çok düşük.

Ben istatistiki bilgilerin doğruluğuna da inanmamaya başladım.Birileri istatistiki bilgileri el yordamıyla ayarlıyor olabilir.Birileri kendi okur yazar ve çevresinde de oldukça yüksek oranda okur yazar olmasıyla ülkenin genelinin de çok iyi düzeylerde olduğunu zannedebilir.

Toplumun büyük bir kısmında adalete hukuka güven bitmek üzere.Herkes her konuda adamı olan her hukuksuz kanunsuz eylemleri yapabilir anlayışına hakim.İsterseniz toplumun içinde sorarak dolaşınız.Çok rahat görebileceksiniz. Çünkü bir takım olumsuzluklardan dolayı güven duygusunu yitirdik.Bu güven duygusu,adalette,hukukta,resmi kurumların işleyişlerinde hat safhaya ulaştı.

Bu toplumu bu hale getirenler ekseriyet ile seçilmişlerin ehliyetsiz oluşları. Toplumun genelinin cahillikte ısrar ediyor olmaları.Herkes birilerini suçlayarak sorumluluklardan kurtulmaya çalışılıyor olunması.Beyhuda çırpınış beyler. Herkes kapısının önünü temizlemeli.Temiz tutmaya azami gayreti sarfetmeli. Yani etrafında okumayan yazmayan araştırmayan insanları,okur yazar düşünür muhakeme yapar hale getirmeli.Bireysel menfaatlerden vaz geçip toplumcu düşünceye sevk etmeli.Tabi önce kendi tarafsız bir şekilde;Vatan,Millet,Devlet Bayrak için samimi olarak net düşünmeli ve kararlı olmalı.

Ey Türk Milleti,senin adına etnik kökenine ne derlerse desinler,bu ülke senin. Eğer yaşanılmaz hale gelirse bunun zararını her birimiz çekeriz.Uzağa gitme yakın zamanda ülkende komşu ülkelerinin insanları yaşamakta.Adlarına MÜLTECİ deniliyor.Vatanlarından evlerinde uzaktalar.Hayatlarını yakından incelerseniz görürsünüz ki çok perişanlar.Sebebi nedir diye düşünecek olursanız.Bir kısım çıkar çevrelerinin menfaat savaşı.Bu çıkar çevreleri kah içeride kah dışarıda olabiliyor.Mağdur olanlar ise o vatanın her renginden insanları.Hemde kadınlarıyla,çocuklarıyla,yaşlılarıyla.

1 Kasım 2015 kendimize yöneticilerimizi seçme zamanı.

Ehil.Kültürlü.Bilgili.Donanımlı.Planlı ve proğramlı yöneticileri seçerek geleceğimizi kurtarmayı gerçekleştireceğiz.Ya da ilgisiz kalarak başımıza gelebileceklerden kimseyi mesul tutmayacağız.Yani kendi geleceğimizi şekillendireceğiz.Bizim için hayatını hiçe sayan sorumlu devlet adamlarını seçerek,bizim adımıza yanlışlardan hesap sorulmasını sağlayacağız.Ya da ilgisizliğe sorumsuzluğa devam edeceğiz.

Adamcılık oynamadan.Takımcılık anlayışını bırakarak.Araştırıp kendi aklımızla sorular yönelterek bizim için çalışacak yöneticileri seçme zamanı.Kalan süreyi çok iyi değerlendirmeliyiz.

Kendi geleceğimiz.Çocuklarımızın geleceği. Vereceğimiz karar ve oy çok önemli.Çok ince ayrıntılarıyla değerlendirerek sandık başına gitmeliyiz. Özgürlüğümüz için.Hak ve hukukumuz için.Vatanımız için.Devletimiz için.Bayrağımız için çok önemli bir karar günüdür 1 Kasım.Bir lokma yiyeceği öyle ya da böyle bulabiliriz.Vatansızlığın acısı çok ağırdır.Kendimiz ve geleceğimiz ödeyemeyiz.Çok zordur MÜLTECİ olmak.Barınacak yeri olmamak.

Atalarımız bizlere bu güzel vatanı bırakabilmek için canlarını verdiler. Bağımsızlığımız için aç susuz mücadele ettiler.Bizlerinde geleceğimize aynı ruh ile devretmemiz gerekmektedir.

“Sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır”. Mehmet Akif Ersoy

“Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın

Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.

Eğil de kulak ver: Bu sessiz yığın

Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

Bu ıssız gölgesiz yolun sonunda

Gördüğün bu tümsek, Anadolu'nda

İstiklal uğrunda, namus yolunda

Can veren Mehmed'in yattığı yerdir”.

Necmettin HALİL ONAN

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık