• 22 Ocak 2016, Cuma 18:19
EmirŞenol

Emir Şenol

İktidar Olmadan da, Millete Hizmet Edilir
 “Yerinde söz söyleyen,özür dilemek zorunda kalmaz”

Herkes her konuda bir şeyler söylüyor.Bir kesime göre; İktidarda olmak ayakta kalmak,güç sahibi olmak,unvan sahibi olmak zannedilmekte.Makam ve güç sahibi olmak haklılığın göstergesi zannedilmekte.Zayıf düşmek veya yok olmak haksızlığın göstergesiymiş gibi algılanır olmuş.Tarihte nice kaybedenler,saltanat içinde yaşamışlardır.Ama haklılık kavramı,tarihin adalet terazisinde insanların vicdanında yerini bulmuştur.

Komşularımız da felaket varsa bu felaketin Türkiye'yi etkilememesi mümkün değildir.Sorumlu bir dış politikacı,komşularında problem istemez. Kardeşim, dostum dediğiniz liderlere,ülkelerine iki gün sonra tam tersi davranış gösterirseniz dünyada ki güvenirliliğinizi kaybederseniz.Kimse sizin dostunuz olmaz.Kimse size güvenmez.Sadece GİBİ davranırlar.

Eğer yol gösterici eleştiri yapılamıyorsa orada sıkıntılar ayyuka çıkmıştır da kimsenin haberi yoktur.Her şeyin güllük gülüstanlık görünmesi ve olması da mümkün değildir.Bir yerden ses çıkmıyorsa orada insan yok demektir.İnsanın olduğu yerde mutlaka aykırı ses olur.

“Önce kendi gideceğin yolu öğren sonra öğretmeye kalk”.

Son yüzyılda dış dünyada TÜRK Milletinin hakkını arayan ve bir takım dayatmalara muhalefet eden bir lider vardı.Hakkın rahmetine kavuştu.Burada kendisini rahmetle anmak istedim.Sayın Rauf DENKTAŞ.Mekanın cennet olsun.Sana sıkıntı çektirenleri tarih ve TÜRK Milleti affetmeyecektir.Tavizin hiç bir güçlüğü çözmediğinin son örneği Kıbrıs meselesidir.Çünkü düşmana taviz vermez bir lideri vardı.Düşmana verilen taviz onun cüretini ve iştahını artırır. Taviz,dostun gönlünü kazanmak için verilir.Düşmanın bir gönlü yoktur ki; kazanılsın.Taviz hangi düşmanı isteğinden vazgeçirmiş,hangi taviz veren kazançlı çıkmıştır.Şerefliler taviz vermezler.Şerefin tavizi yoktur.

Denetlenemeyen baskı altına alınmayan,eleştirilemeyen iktidarlar gittikçe hatalarında da azgınlaşırlar.Bir iktidarın;”Nasıl olsa hesap sorulmuyor,basın, aydınlar bizi rahatsız edecek haberleri araştıramıyor,tüm mekanizmalar bizim elimizde”duygusu içinde ise o ülkede,soygunların yapıldığı görülmüyor, yargılanmıyor demektir.

Ortalık süt liman gözükebilir. Gürültüler,parıltılar,olumsuzluklar halkın gözü önündedir.Böyle bir siyasi ortam Türkiye tarihinin en karanlık siyasi ortamdır. İktidarı eleştirmek,yanlışlarını araştırmak basın,sivil toplum kuruluşları,aydınlar tarafından yapılamıyor,siyasi partilerin sesleri yeterince iletişim organları tarafından halka aktarılamıyorsa orada dev sıkıntı var demektir.

“Öğrenmek,akıntıya karşı yüzmek gibidir,ilerleyemediğiniz taktirde gerilersiniz”.

İnsanlarımızın doğru bilgiler edinmeleri sansürlenmektedir.Uydudan yayın yapan 200 civarı televizyon kanalı var. 24 saat iktidarın yanlışlarını savunmaya çalışan “Aman azar işitmeyelim,Mutlu olsunlar” diyen.Yayın ilkelerini bu anlayışa göre şekillendiren bir medya var.Bir kısım medya eğlencelerle insanların bir şeyler görmelerini de engellemekte.Muhalefet demek her şeye karşı olmak anlamı taşımaz.Adalet serbes kalırsa faydasını iktidar olan görür.Yeter ki saygı,sevgi sınırları içerisinde yapılabilsin.

Doğrular da söylenmeli yanlışlar da söylenmeli,yazılmalıdır.Doğrunun kendisini kabul ettirme gücü vardır.İnsan zihnine yerleşme özelliği vardır.Her zaman doğruları söyleyerek yolumuza devam edeceğiz ve bu standardı düşmüş demokratik ortamdan,doğru ve aydınlık günlere ülkemizi ve insanlarımızı götürme yolunda yılmadan devam edeceğiz/etmeliyiz.

Bir insan aydın ve entelektüel ise,benim başıma bir şey gelir mi diye mücadelesinden vazgeçmez.Geçmemelidir.Gerçekten aydın ve entelektüel olan “Eleştirirsem konumumu koruyamam” diye düşünmez.Eğer kişi aydınsa acından ölse bile çizgisini ve mücadelesini bozamaz.Aydın olmanın kuralı budur.Kaytaran tiplere aydın denmez, ŞARLATAN denir.AYDIN;Bildiği doğruları anlatmaktan çekinmeyen kişidir.

Yalnız kendi kazancımızı düşünme yerine toplumun menfaatlerini düşünmeliyiz. Meseleleri de kendi konuştuğumuz dil ile okuyup anlamaya çalışmalıyız.Haklı olan hakkını her şart altında savunabilendir.Türk gibi yaşayacağımız günlere.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık