• 17 Ekim 2016, Pazartesi 18:00
EmirŞenol

Emir Şenol

Halka verir talkını kendi yutar salkımı

Cehaletle deha arasındaki gerçek fark nedir biliyor musunuz. Dehanın sınırları var cehaletinse hiçbir sınırı yoktur”. Whoopi Goldberg

“Ele verir talkını,kendi yutar salkımı”.Başkalarına verdiği öğüdü kendisi tutmaz,üstelik de tam tersini yapar anlamında söylenir.Bu deyim ile ilgili örnekleri hayatımızda onlarcasını görebiliriz.Yetkililer doğruluktan dürüstlükten bahsederek,insanları doğruluğa dürüstlüğe davet edeler.Buraya kadar iyi hoş.Kendilerinin (BAZILARININ) uygulama alanlarında zerresini göremezsiniz.Kul hakı yemenin haram olduğunu anlatanların önemli bir kısmının hayatlarına bir bakarmısınız.Ya da dini söylemleri çok sıkça kullananların hayatlarına. İlginç sonuç ortada,söyleyen çok yapan yok.

Dmek ki bir yanlışlık var bir yerlerde.Okuyoruz anlamıyoruz.Ya da okumuyoruz.Her halükarda zarardayız.Tek çaresi herkes kendisi için okuyacak.Herkes söyleyeceklerini KENDİ HAYATINA uygulayacak. Sonra çevresine tavsiyede bulunacak.Bilhassa dini konularda söylenensözler.Halbuki dini tavsiyeler insanların kendilerine söylen sözlerdir.Din sosyal hayat nşzamıdır.Matematik ders konuları değil.

Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı,sahip olduğu,sahip olduğunu sandığı”.A.Karr

İnsanı hem kendisi için hem de insanlık için yararlı kılmak istiyorsak her birimize düşen bir görev vardır.Cahillikle mücadele ederek ihanetlerin önüne geçmek.Sağlam bir kişiliğe sahip olmak.Sonra etrafımıza sağlam kişiliği hareketlerimizle göstermek.YAŞAMAK ve yaşamayı tavsiye etmek.

Türk Milletine bir haller oldu.Duyarsız,tepkisiz hale geldi.Belki de bir proğram dahilihde bu hale getirildi.Bir zamanlar BABUNA için toplanan kanlarla mı yoksa yediklerimiz ve içtiklerimizle mi dönüştürüldük.Bel ki de İNTERNET.Amacı dışında kullanılan internet sinyalleri.Sosyal medya ağı.Biraz şüphecilik diyeceksiniz.O zaman etrafınızı iyice gözlemleyiniz.Ölümcül hastalığa yakalanan Babuna için toplanan kanlar hakkında bilginiz var mı.Babuna nerelerde biliyor musunuz.Kan meselesini düzeltemeyiz de Sosyal medya ağlarında ki tuzakları görüp kurtulabiliriz.Çünkü çok kötü örneklerle dolu.

Her türlü kötü alışkanlık farkında olunmadan hayat tarzı haline getiriliyor.Okuma öğrenme kanallarını kapatıyor.İkiyüzlülüğü, yalancılığı,riyakarlığı ve her türden ahlaksızlığı süsleyerek hayatımıza sokuyorlar.Herkes birbirine nasihatlerde bulunuyor da ne hikmetse kendi uygulamıyor.Özüne sindirmeden öğrenmediği için uygulama da kendisi için cimri davranıyor.Fakat bunun bile farkında olamıyor.

“Gözler  baktıkları  yönü görür.Beyin  ise  geleceği  görür”.Ne güzel bir söz.geliniz hep birlikte okuma kampanyası başlatalım.En azında ayda bir kitap okuyarak başlayalım

İnsanın cemali sözünün güzelliğidir.İnsanoğlu için en kutsal ibadet çalışmak,doğruluk ve insan sevgisidir.İslamın temeli ahlak, ahlakın özü bilgi, bilginin özü akıldır.Kadınları okumayan milletler yükselemez. Kadınları okutunuz.Marifet,nefsi silmek değil,bilmektir.Alem Adem, Adem de Alem içindedir.Alimin uykusu cahilin ibadetinden üstündür”. Hacı Bektaşi Veli.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık