• 16 Ocak 2017, Pazartesi 11:17
EmirŞenol

Emir Şenol

Görmek istediğim anayasa taslağı

Kanun hazırlayıcılara ve Sivil Toplum Kuruluşlarına örnek olması dileğiyle Bir TÜRK Vatandaşı olarak bu tarz bir ANAYASA hazırlanması ve yürütmeye konulmasını isterim.Türkiyede çok ve boş konuşan var.Geliniz sorumlu ve katılımcı olunması gereken adımı atalım.İsteyen gelişmiş ülkelerin anayasalarını da inceleyebilir.Geleceğimizi ilgilendirecek bir yazılı metin hazırlanacaksa.Ya da Anayasa taslağı hazırlamak birilerinin geçim kaynağı yolu oluveriyor.Anayasa taslağı hazırlanması için kolları hep beraber sıvayalım.Yoksa bu alan da bir takım yandaşlara kalacaktır.

Bir an evvel bizlerin içinde yoğurulduğumuz gerçek gündemlere dönelim. TÜRKİYE’nin önünde çok daha önemli konular var olduğunu unutmayalım. Terör,işsizlik,komşularla ilişkiler,bütün kem gözlerin üzerinde olduğu coğrafya,ANADOLU var.Bütün ömrümüz yeni anayasa sayıklayarak geçecek yoksa.

DEVLETIN ŞEKLI

MADDE 1- Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

CUMHURIYETİN NİTELİKLERİ

MADDE 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

DEVLETİN BÜTÜNLÜĞÜ, RESMİ DİLİ, BAYRAĞI, MİLLİ MARŞI VE BAŞKENTİ

MADDE 3- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.

Başkenti Ankara’dır.

DEĞİŞTİRİLEMEYECEK HÜKÜMLER

MADDE 4- Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

DEVLETİN TEMEL AMAÇ VE GÖREVLERİ

MADDE 5- Devletin temel amaç ve görevleri, Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.

EGEMENLİK

MADDE 6- Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir.

Türk Milleti, egemenliğini, Anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organları eliyle kullanır.

Egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz. Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz.

YASAMA YETKİSİ

MADDE 7- Yasama yetkisi Türk Milleti adına Türkiye Büyük Millet Meclisinindir. Bu yetki devredilemez.

YÜRÜTME YETKİSİ VE GÖREVİ

MADDE 8- Yürütme yetkisi ve görevi, Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu tarafından, Anayasaya ve kanunlara uygun olarak kullanılır ve yerine getirilir.

YARGI YETKİSİ

MADDE 9- Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır.

KANUN ÖNÜNDE EŞİTLİK

MADDE 10- Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.

Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz.

Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.

Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.

Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.

ANAYASANIN BAĞLAYICILIĞI VE ÜSTÜNLÜĞÜ

Anayasa hükümleri, yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını ve diğer kuruluş ve kişileri bağlayan temel hukuk kurallarıdır.

Kanunlar Anayasaya aykırı olamaz.

Herkes,kişiliğine bağlı,dokunulmaz,devredilmez,vazgeçilmez temel hak ve hürriyetlere sahiptir.

Temel hak ve hürriyetler,kişinin topluma,ailesine ve diğer kişilere karşı ödev ve sorumluluklarını da ihtiva eder.Bu çerçevede hazırlanacak bütün kanunla Toplumun milli,örf- adet,gelenek-göreneklerine ters düşmeyecek. Aynı zamanda toplumun inançlarıyla da örtüşecek şekilde hazırlanması gerekmektedir.

KURUM VE KURULUŞLARCA HAZIRLANACAK KANUN, YÖNETMELİK, GENELGE; ANAYASA DA BELİRTİLEN HÜKÜMLERE AYKIRI DÜZENLENMEZ.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık