• 07 Eylül 2017, Perşembe 19:55
EmirŞenol

Emir Şenol

GELECEĞİMİZ GENÇLİKTİR
 

“Sahipsiz olan bir memleketin batması haktır; sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır”. M.A.Ersoy

Türkiye nüfusunun çok önemli miktarını gençler oluşturuyor. Siyasi partiler ve siyaset yapmayı düşünenler bu nedenle projektörlerini gençlere çevirmek zorundalar.Zamanında bu gençlik yatırımı yapanlar demek ki akıllı adamlarmış.Bir ülkenin geleceğinin gençlik olduğunu herkes kavramalıdır.

Çocuklarımız dünyaya gözlerini açtıktan sonra hangi ortamda yetişiyor. Kişilikleri nasıl şekilleniyor ve gelecekten beklentileri neler.Bütün bunları ve burada zikredilmeyenleri, siyasetçilerimiz;eğer başarılı olmak istiyorlarsa iyi bilmelidir.Artık siyasetçilerin, kendilerini gençlerin yerine koyarak empati yapmaları bir ihtiyaç haline gelmiştir.Biraz olsun geçmişten ders alabilirler.

Okuyan,yazan,konuşan gençlik oluşturmak isteyen karlı çıkar. Gençlerimizi anlamayan, onlara hitap etmeyen ve gençlerin gelecekteki beklentilerini karşılayacağına dair ümit vermeyen, siyasetçilerin ve siyasi partilerin başarılı olması mümkün değildir. Gençlerimizi donanımlı yetiştirmeliyiz. Piyasaya rast gele bırakarak kendilerinin şekillenmelerini beklemek yerine mensubu bulunduğu milletin değerleriyle donatarak ufuk açmalıyız. Atalarının dünyayı ne kadar adilane idare ettikleri öğretildikten sonra dünyayı teslim edebiliriz.Çevresindeki zararlılardan koruyarak yetiştirilen TÜRK gençliği bizleri asırlar ötesine taşır.

Türkiye ve dünya artık eskisi gibi değildir. Gelişen bilişim ve iletişim teknolojisi dünyayı ufaltırken insanın düşünce yapısına da değişik etkiler yapmıştır.Bu nedenle dünyayı ve Türkiye’yi eskisinden çok daha iyi bir şekilde mercek altına alarak tanımaya çalışmalı ve gençleri iyi anlamalıyız. Bunu yapamayan siyasi partilerin ve siyasetçilerin başarılı olması bir rüyadan ibarettir.

Gençleri;Heyecan vermeyen fikirlerle, edebi sözlerle ve sloganlarla kolayca kazanmanın yolları artık tükenmiştir. Bu yolla ve duyguların sömürülmesi ile elde edilecek gençler,hiçbir zaman siyasi partilere iktidar olmak için yeterli olmayacaktır.Gençlik her zaman zinde tutulmalıdır.

İçine interneti de alan yazılı ve görsel medya, toplum üzerindeki psikolojik oyunları icra eden çok önemli bir araç haline gelmiştir.Gençler nüfusumuzun medya ile ilgilenen en önemli kesimini oluşturmaktadır.En azından internet iletişimi gençler arasında azımsanmayacak ölçüde çok yaygındır.Artık gençlerin eli her türlü bilgiye kolayca ulaşabilmektedir. Onları yönlendirmek, aldatmak ve fikir empoze etmek eskisinden çok daha zorlaşmıştır.

Ancak eğitimsiz, işsiz, güçsüz ve siyaset üzerinden geçinmek isteyenleri kolayca elde edebilirsiniz.

Yönetim azınlığın çoğunluğu idare etmesi şeklinde bilinir ama günümüzde bu azınlık sayısal olarak artmaktadır. Bu sebeple gençlerle, eskisinden çok daha güçlü bir şekilde el ele tutuşmak ve buna anaokullarına giden çocukların,babası,amcası,dedesi gibi İDOLÜ olmaya kadar indirmeyi başarmak zorundasınız. Gençleri çocuk yaştan itibaren yönetici azınlığa dahil etmediğiniz sürece artık başarı mümkün olmayacaktır.Sorumluluk vererek yetkilendirilmelidirler.

Milletleri millet yapan, uğrunda ölümü göze alabilecek yüksek ülkülere bağlanmış olmalarıdır.Milletler fedakar fertlerin çokluğu nispetin de yükselir.Milletler,ölebilmeyi göze alabilecek kadar yaşama hakkına sahiptir.Milli ahlak;Bizim için cephelerde kan döken,tarlalarda alın teri akıtan ve nihayet bütçemizi doldurmak için kesesini boşaltan halkımızın, malına ve canına göz dikmemektir.Onun için çalışmayı, kendimiz için çalışmaktan üstün tutmaktır.Milli benliğe inanmak, Türk Milleti’nin mukaddes haklarına,faziletlerine,kabiliyetlerine,cevherine ve asaletlerine inanmak demektir.

Milli benliğimize inanalım.Milli mukaddesatı olamayan millet, millet değil, sürüdür.Milli şuur bir ışıktır.Yurdu aydınlatır ve gizli köşelere sinmiş olan bütün akrepleri açığa çıkararak, karanlıkta iş görenlere engel olur.Milli şuur, bir milletin kendini duyması ve bilmesidir.Milli şuur, bir milletin yaşama ifadesi, hayat kaynağı ve en kuvvetli silahıdır.Milli şuurun uyanık olduğu yerlerde, yabancı unsurların borusu ötmez.

Milli şuurun uyuşuk veya uyanık olması, milletlerin yaşama kabiliyetleriyle orantılıdır. Milli şuur uyanık olunca ,vatan haininden profesör,milletine yabancıdan vekil, serseriden idealist çıkmaz.Milli idealler de onun şiir yönü olan bir romantizm bulunmakla beraber ideal;aslında gerçeklere dayanan, açık ve kesin amaçları olan bir duygular ve düşünceler sistemidir.

Milli ülküler, toplulukların yaratıcı kuvvetidir.

Milli ülküler, yüzyıllar boyunca değişmeden yaşar.Milli ülkü yalnız madde üzerine kurulamaz. Milletlerarası ilişkilerde, yalnız insanlarda bulunup öteki yaratıklarda bulunmayan şeref ve haysiyet kavramlarının,yani manevi faktörlerin de payı vardır.

“Siyasi ve askeri zaferler ne kadar büyük olurlarsa olsun, ekonomik zaferle taçlandırılmazsa, meydana gelen zaferler kalıcı olamaz, az zamanda söner”. M.K.Atatürk

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık