• 30 Aralık 2016, Cuma 16:09
EmirŞenol

Emir Şenol

Geçmişten ders alınır ve gelecek planlanır

''Hangi halde bulunursan bulun,Allahtan kork.Yaptığın kötü bir işin arkasından bir iyilik yap ki, o, onu yok etsin.İnsanlara güzel ahlakla muamele et,iyilikle davran''

Yöneticilerimizden hangisi olursa olsun kim olursa olsun,iş başına ne şekilde gelirse gelsin,bir tek görevi var.İŞİNİ YAPMAK.Görevini yapmak.

Devlet bürokratı olarak atananların işleri çok daha zor.Doğru düzgün yapılırsa çok kolay ve keyifli.Onlar devlet adına iş yapmakla yükümlüdürler.Seçimler ile iş başına gelenler ise geldikleri yol ve yöntemle görevlerinden uzaklaştırılırlar. Dünyada buna demokrasi deniyor. Siyaseten seçilerek iş başına gelecek yöneticilerimizin yapmaları gereken çok önemli bir görevleri vardır.Göreve talip oldukları süre içerisinde yapacaklarını projelendirip halka anlatması ve onların oylarını alması gerekir.Dürüstçe anlatacak,dinleyip anlayanlarda o doğrultuda yetki verecekler.

Türkiye de bir çok işte olduğu gibi burada da sistem sağlıklı çalışmıyor.

Nasıl mı.

Ülkeyi ve insanlarını yönetmeye talip kişi ve siyasi kuruluşlar, görev sürelerinin dışında veya alakasız konularla insanlardan oy istiyorlar.Milletin idaresine talip olanlar da liderlerin/genel başkanların iradeleriyle seçiliyorlar.Çarpıklık ta burada başlıyor. Siyaseten bizlerin oylarını isteyenlerin kaç tanesi toplum tarafından tanınıyor.Bir yerlerde adı geçen (siyasi kimliğini öyle lanse eden) kişiler,Genel Başkan tarafından aday yapılıyor.Seçmen de adamcılık adına tercihini o kişiden yana kullanıyor.Buraya kadar olanları herkes biliyor.Biliyor da hala ne diye birilerinin değirmenine su taşıyoruz.

Devlet adına görevliler kanunlar, yönetmelikler, siyasiler tarafından yayınlanan genelgelere göre görevlerini yapmaları isteniyor.Yapıp yapmadıklarının cezasını ise siyasiler veriyor.Nasıl mı.Seçim vaatleri içerisinde olmamasına rağmen, seçildim diye her şeyi yapmayı kendine görev biliyor.Kim ya da hangi kuruluş bu yanlışlıkları, uygunsuzlukları denetleyecek.Denetlemenin sağlıklı ve devlet adına yapılması için Kuvvetler arası denge/denetim olması gerekir.Bu ölçü de ANAYASA ile belirlenir. Yasama,Yürütme,Yargı.Bunlarda bildiğimiz konular. Esas konumuz ise bence geleceğe yönelik olmalıdır.

Seçilenler,bizleri yarınlara hazırlayacak işler yapmalı.Bizlere hayatı yaşanır kılmalılar.Oy aldıkları kesime değil HEPİMİZE.

Dünya da neler oluyor.Ülkeler nerelere götürülüyor.İnsanlık huzurlu ve rahat mı. Bilimde teknikte insanlarımız neler bilirler yaparlar.

Dostlarımızla, düşmanlarımızla ülkemizin pozisyonu nedir.Komşularımızla,kardeş ülkelerimiz ile nasıl ilişkiler içerisindeyiz.Bu ve benzeri konulardan bilgimiz ne kadar. Vatandaş olarak daha iyiye daha güzele gidilmesinde isteklerimiz ve yapabileceklerimiz nelerdir.

Geçmişten ders alınır .Bu konuda da bilim adamları araştırır soruşturur ve devleti yönetenlere bilgi verir.Kar zarar hesapları yapılır ve devlet yöneticileri tarafından uygulanır. Ülke geleceğe sağlam ve sağlıklı bir şekilde götürülür. Geçmişin hesabını verecek kişiler hayatta olmadığı için geçmiş sadece ders almamıza yardımcı olur.

Bu işleyişin aksini savunan olur mu.Diyebilir miyiz; Yöneticilerimiz ağzına geleni konuşsun. Aklının estiğini yapsın.Her dediği doğrudur denilebilir mi.Öyleyse ülkemiz de neler oluyor.Sürekli geçmişi karıştırarak kim nerelere varmak istiyor.Yoksa yine CAMBAZA mı baktırılıyoruz.Eğer birileri bizleri boş işlerle meşgul ediyorsa,o kişinin yapacak bir şeyi yoktur.Yapabilecek bir şeyi olmayanında aklından şüphe edilir.Ya da bu tür kişiler birilerinin askeri/emir eridir.Bir yerlerden emir alıyor demektir.Bir ülkenin idarecileri geçmişi kötüleyerek geleceği kuramaz.Geçmiş kötülenerek kendisinin doğru ve ahlaklı olduğu da savunulamaz.

Ey Türk Milleti.Uyan bu gaflet uykusundan.Silkin ve kendine dön.Herkes elini taşın altına koysun.

Affetmek ve unutmak,iyi insanların intikamıdır.Akıllı adam hem kitapları,hem de doğrudan doğruya hayatı okur.Akıllı olmak da bir şey değil,mühim olan o aklı yerinde kullanmaktır.Aklın üç ilkesi,iyi düşünmek,iyi söylemek,iyi yapmaktır. Aklın ve ilmin üç büyük düşmanı vardır:Kötülük, bilgisizlik ve tembellik.Bilgili olduğumuz oranda özgür oluruz.Bilginlerle beraber düşünmeli,halkla birlikte hareket etmelidir”.Özlü sözler


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık