• 23 Kasım 2016, Çarşamba 0:10
EmirŞenol

Emir Şenol

Gagavuz Türkleri ile kendini Türk hissetmek

Kim yazdı,derledi,düzenledi bilmiyorum.Bir kaç kere okudum ve dinledim.Bir kısmını da sizlerle paylaşayım dedim.

 “Aslında çok şeydir,Türk olmak.Türk olmak zordur, çetindir ve eziyetlidir.Üç kıtadan dönüp,bir küçük yarımada da misafir muamelesi görmektir.Sayısız imparatorluk kurmak,Türk olmaktır.Türk olmak;Mostar’da köprüdür,Kerkük’te kaledir.İstanbul’da Kızkulesi’dir,Anadolu’da buğdaydır.Çukurova’da pamuktur,Ege’de tütün.Karadeniz’de fındık,Trakya’da ayçiçeğidir.Türk olmak; Çanakkale’de ölmektir.Çanakkale’de ölmeden önce düşmana su vermektir. Onun yaralısını sırtında kendi hastanesine taşımaktır.Düşmanın ardından rahmet okumak,kanlısından helallik almaktır.Kar yağdığında kayak yapmayı değil,evsizleri düşünmektir.Balkon köşesine kuşlar için, kışın ekmek kırıntısı, yazın su koymaktır.Türk olmak;Askere davul-zurna ile uğurlanmaktır. Türk olmak;Evindeki bir kap aşın yarısını Tanrı misafirine vermektir.Kendi yerde, misafiri döşekte yatırmaktır Türk olmak”.

Gagavuz Türklerinin bulunduğu coğrafyayı gezme Fırsatı buldum ve fırsatı değerlendirdim.Oralardaki Türklerin ayakta kalmalarının ne kadar zor olduğunun gördüm.Çok farklı milletlerin içinde kendi değerlerini unutmadan yaşamalarını gözlemledim.Bütün zor şartlara rağmen yılmadıklarını mücadele azimlerini korudukları da bir gerçek.Türkiye Türkçesine yakın bir dil ile konuşuyor olmaları gördüm.Hele fırsat bulup Türkiye’ye yollarını düşürdüler mi deyme keyiflerine. Kimseye bel bağlamadan yaşamışlar.Hatta birçok Türk Devletleri ve Türk Toplulukları bilinmesine rağmen,yakınımızda olan akrabalarımızdan,onların ihtiyaçlarından habersizdik.Belki de gidip tanımadan verilen yanlış bilgilerle bu kanaate sahip olduk.Belki de öyle istenildi.

Türkiye de uzun süre devlet adamlığı görevlerinde bulunan Sayın Süleyman Demirel’in büstünün Gagavuz Üniversitesi bahçesinde görünce anladım ki Türklük bir değer. Rahmetli Demirel bir dönem görevdeyken Gagavuzya  bölgesinin Baş Şehri Komrat’a şehir suyunu getirmiş.Komrat halkı onu şükranla yad etmekteler.Anadolu Türkü olarak fahri hemşeri kabul edilmesi beni mutlu etti.Türkün Türkten başka dostu olmadığını o coğrafyanın insanı anlamış.Yurt dışına çalışmaya gittikleri yer ise TÜRKİYE.Türkiye de birkaç sene kalan her bir Gagavuz Türkü,Anadolu Türkçesini en az bizim kadar anlayarak konuşabiliyor.

Türkçe düşünen herkesin Gagavuzya coğrafyasına gitmelerini tavsiye ederim. Oralara art niyetli kişilerden önce giderek kardeşliği sağlam zeminlere oturtturmalılar.Coğrafya bakir.İnsanlar ekonomik olarak sıkıntıda.Balkan coğrafyanın bir çok merkezinde bulunan Türk Malı ürünler oralarda da satılarak pazar aranabilir.

Oralarda üretilen ceviz,bal,üzüm ve üzüm ürünleri dış piyasaya arz edilebilir.İş adamlarımız ve gönül dostları oralara hizmet edebilmek için geç kalmamalılar.

İsmail Gasparalının dediği gibi;İşte,dilde,fikirde birlik.Tam da bu zamanda. Dışarıda Türk düşmanlarının,içeri de ki işbirlikçilerinin,el birliği ile vatanımızda oynadıkları böl parçala oyunlarını hayata geçirmelerinden önce.Aramızdaki bütün olumsuz gibi görülan ayrıntıları unutarak.Anadolunun dışında ki kandaşlarımızla bir takım birliktelikler kurulmalıdır.Bavul ticareti de dahil her konu hayata geçirilmelidir.

Böyle bir konularda doğru noktalarda doğru hedefi bulup hizmet edebilmek için,bizim anladığımız şekilde siyasi iktidar olunması da gerekmiyor.Bu ve benzeri konularda, Türkiye’de ki Türk Milliyetçisi Ülkücülere büyük bir görev düşmektedir. Birlik ve dirliklerini korumak.Uzaklardaki kandaşlarımıza yardımcı olabilmenin yollarının merkezi TÜRKİYE olduğunu unutmamak.Buna TURAN veya KIZIL ELMA ülküsünün bir aşaması  diye başlanabilir.

Doğru zamanda doğru yerde bulunmanın önemi büyüktür.İnsanlar size muhtaç oldukları zamanda yanlarında görmek isterler.Eğer iktidar olamıyorsan iktidarda ki insanları doğru yönlendirmek için bilgiye ihtiyaç vardır.Bilgi için ise okumaya, düşünmeye,anlamaya mecburuz.Çünkü tarih Türk Milletine mesuliyet  yüklemiştir. Mazlum milletlerin gözü Türk Milleti üzerindedir.Türkiye dik durmak zorundadır. Anadoluda ki Türkün dik duruşu kan kardeşlerimize cesaret vereceği  unutulmamalıdır.

Gagavuzya Kültür Bakanı sayın,Vasilisa Petrovici kendi alanında hizmetlerini sürdürmekte.Her fırsatı değerlendirmektedir.Türkiyede ki belediyelere de büyük sorumluluklar düşmekte.Gagavuz Türklerini tanıtma çalışmalarına destek olmak için ise Türk gibi düşünen iş adamlarına da ihtiyaç vardır.Resmi kanallar vasıtasıyla yapılmayanların,kötü amaçlı STK  (Sivil Toplum Kuruluşları-Cemaatler) faaliyetleri,ileride onlarında canını yakabilir.Ayrılık tohumları saçabilir.

Komrat’a TİKA bir kütüphane yapmış.Milli bir müzeleri var.Üzüm üretimi çok iyi.Arıcılık ve ürünleri mevcut.Ceviz ürünü kısmi de olsa geçim kaynağı.Komrat Devlet Üniversitesinde okuyan öğrencilerin yurt ihtiyacı ve beslenme merkezlerine ihtiyaç olduğu bir gerçek.Gagavuz Türklerinin samimi candan  insanları, Anadolu Türkünün Türkçe düşünen insanlarını beklemekteler. Moldova devletinin içinde bir TÜRK halkı.Anadolu Türkünden bir şeyler bulursa mutlu olacaktır.Dolaylı da olsa kültür kaynaşması ile Türk Milleti büyüyüp, çaresiz mazlum milletlerinde çaresi olacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık