• 08 Kasım 2015, Pazar 14:53
EmirŞenol

Emir Şenol

Doğru Okumak
 “Dün ile bugün arasında kavga çıkarsa,YARIN kaybeder”.Büyükler güzel sözler söylemişler.Kulağımıza küpe yapmamız halinde güzel ve anlamlı nasihatler bırakmışlar.Bizlere,sadece o nasihatleri okumak anlamak ve olaylardan ders alarak yanlış yapmamak kalıyor.Dostlar çok mu zor okumak ve kendi payımıza ders almak.Dinler,nasihatler üzerini kurulmuştur.Milletlerin tarihindeki töreler de nasihat ve ibretler üzerine kurulmuştur.Hele TÜRK Milletinin tarihi güzel sözlerle ve güzel uygulamalarla dolu olduğu biraz okumakla görülecektir.

Her gün yeni bir şeyler öğrenmek için okumak.Çevremize yardımcı olabilmek için okumak.Dünyamızı daha güzel yaşanır hale getirmek için okumak.Özel hayatımızı huzurlu kılmak için okumak.Okumak;haz duymaya,zihnimizi beslemeye,yeteneklerimizi artırmaya yarar. Okumak;insana olgunluk, konuşma da canlılık,yazmada açıklık verir.

Zaten insanlığa dinlerin ve Dinimiz İSLAM’ın ilk emri de OKU olmuştur.

Kültürlü insandan kimseye zarar gelmez.Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakilerin anlayabileceği kadardır.En tehlikeli insanlar yarı deliler ve yarım akıllılardır.”Cahil kimsenin yanında kitap gibi sessiz ol” sözü her şeyi açıklıyor.Kitapsız yaşamak,kör sağır,dilsiz yaşamaktır. Konuşma,insanın aklını kullanma sanatıdır.Konuşmak ihtiyaç olabilir ama SUSMAK SANATTIR.Korkunun kaynağı bilgisizliktir.

Çevremizi,ülkemizi yaşanır hale getirmek bizim elimizde.Okuyup araştırıp insan olarak en iyiye sahiplenme yolunda mücadele etmek insana has bir özellik.Aklımız ve bilgimiz doğrultusunda huzur ve mutluluk buluruz.

“Her şeyin başlangıcı küçüktür.Hiç kimse başarı merdivenine elleri cebinde tırmanmamıştır.Hiçbir miras doğruluk kadar zengin değildir”.

“Çocuğa küçük şeylerden zevk almasını öğreten,ona büyük bir servet bırakmış olur.Çocuklarınıza dilini tutmasını öğretin. Konuşmasını nasıl olsa öğrenecektir.Dedikodu,basit ruhlu insanların eğlencesidir”.

İlim öyle bir şeydir ki,sen ona tüm gücünü vermedikçe o sana yarısını bile vermez.İnsan;düşünmek,sevmek,inanmak için dünyaya gelmiştir. İnsan eğitimle doğmaz, ama eğitimle yaşar.İnsan ne kadar çok okursa o kadar çok yükselebileceğini bilmelidir.Zaman öldürmek için değil; faydalı hoş bir an geçirmek için okumalıdır.

İşin güç kısmı,adam olmak değil,adam kalmaktır.İyi olmak kolaydır,zor olan adil olmaktır.İyiliğe gücü yetmeyen,kötülükten uzak durmalıdır. İyiliği yalnız iyiler anlar, kötülüğü herkes.İnsan gençliğinde öğrenir, ihtiyarlığında anlar.İnsanın en büyük düşmanı, bizzat kendisidir.

Allah,dolu ellere değil,temiz ellere bakar. Beşikten mezara kadar bilim öğrenmemiz tavsiye edilmiştir.Bilgili olduğumuz oranda özgür olacağımızı unutmayalım.Bir düşüncenin ateşten daha çok ileriyi ısıtabileceğini unutmayalım.İnsanın gerçek zenginliği,onun bu dünyada yaptığı iyiliklerdir.Bir kişiye yapılmış haksızlığın,bütün topluma yöneltilmiş bir tehdittir olacağı unutulmamalıdır.Bir okul açan,bir hapishane kapatır sözü ilime verilen önemi göstermektedir.Bir şeyi bildiğin zaman,onu bildiğini göstermeye çalış.Bir şeyi bilmiyorsan,onu bilmediğini kabul et.İşte bu bilgidir.Bir milletin büyüklüğü,nüfusun çokluğu ile değil,akıllı ve erdemli kişilerin sayısıyla ölçülür.Ülkenin geleceği o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır.

"Öğrenmek pahalıdır ama cehalet çok daha pahalıdır".Kendi dilini bilmeyen başka dil öğrenemez.Konuşmak ihtiyaç olabilir ama susmak sanattır.Nankörlük, zayıf insanların işidir,kudretli insanlar içinde asla nankör olana rastlanamaz.Size yapılan en ufak yardımı sakın unutmayınız,yaptığınız en büyük yardımı ise hiçbir vakit hatırlamayınız.Suçu toplum hazırladığını,suçlunun işlediğini unutmayınız.Şerefli bir ölümün ,şerefsiz bir ömürden daha iyi olacağı unutulmamalıdır.Talebelerine öğrenme arzusu aşılayamayan bir öğretmen soğuk demiri döven bir demirci gibidir.Geçmişi hatırlayamayanlar,onu bir kere daha yaşamak zorunda kalırlar.Bizim tarihimiz örnek güzelliklerle doludur. Büyüklerimizden bize nakil yolu ile gelen sözlerde tarihin süzgecinden süzülüp arılaşmıştır.Boş işlerle uğraşacağıma, okurum daha iyi diyebilecek bir nesil yetiştirmeliyiz.İsterseniz ülkemizdeki okunan gazete sayısını,basılan kitap sayısını,çalışan kütüphane sayısını bir araştıralım.Dünya ülkelerindeki sayıları da araştıralım.Bir mukayesesini yapalım.Dostlar geleceğimize iyi bir miras bırakmak istiyorsak,ilimle fenle uğraşmalıyız. Kahvehane ve eğlence yerlerini araştırabiliriz.Oralarda boşa geçen zamanları hesaplayabiliriz.Bu boşa geçen insan gücünü ve zamanını ekonomiye oranlarsak konu daha iyi anlaşılır.Sürü gibi güdülmek istemeyenler okur,araştırır doğruyu bulur.Eleştirilerinizi bekliyorum dostlar.

“Ben bilmediğimi bildiğim için,öteki insanlardan akıllıyım”.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık