• 16 Şubat 2015, Pazartesi 13:36
EmirŞenol

Emir Şenol

Dik Durabilecek Aydınlara İhtiyaç Var
AYDIN;her toplumun vicdanıdır,bilincidir.AYDIN;Eğitimli,genel kültüre sahip, toplumun etkinliklerinden bilgili ve katılımcı olan,sorgulayıcı özeleştirici, hoşgörülü,zorbalığa karşı olan,özverili davranan,her konuda tutarlı,alçak gönüllü olmayı becerebilen,kendine ve çevresindekilere saygılı davranabilen insandır.Aydın bu görevini yaptığı sürece AYDINDIR.

Aydın bir yerlerin ve birilerinin memurluğunu yapmamalıdır.Aydın muhaliftir. Her zaman mazlumdan mağdurdan yanadır.Yalan ile iftira ile hiç işi olmaz. Aldatma, kandırma yollarını tercih etmez.Her zaman gerçekten,haktan yanadır. İçinde yaşadığı toplumu her türlü tehlikelere karşı uyarır. Toplumun;Bilgili, bilinçli,fedakar,samimi yol göstericisidir.Yukarıda saymaya çalıştığım özelliklere sahip aydınları bir düşününüz lütfen. Bunlardan oluşan SİYASİ yapılanmaları, STK’LARI da gözünüzün önüne getiriniz.

Siyasi yapılanma deyince akla hemen partileşme gelir. Partileşme Latince PARÇA-TARAF-BÖLÜM anlamına gelen PART kelimesinden gelerek, günümüzde siyaset bilimine girmiş Parti kavramının oluşum ve gelişim anlamında kullanılmaktadır.Parti politik örgütleşmektir. Buralar toplumların bilinçlenmesi ve yönetilmesi için önemli kuruluşlardır.

Milleti gerektiği gibi idare edemeyenler kul hakkını nasıl ödeyecekler acaba. Aydınlar görevlerini yapamadıkları müddetçe toplum rayından çıkmış demektir. Devlet olağanüstü bir durumla karşılaşırsa savaşacak ne ordu nede asker bulabilecektir.Herkes günü gün ettiğini zannettiği müddetçe, gelen ağam,giden paşam dediği müddetçe önümüzde iyi günler gözükmüyor gibi.

Sivil Toplum Kuruluşları (STK) da toplumların bilinçlenmeleri ve gelişmeleri için şarttır.Siyasi Partiler de STK dır. Buralarda görev alan kişiler AYDIN kişiler olmalıdırlar.Buralarda görev yapanlar toplumun menfaatleri için çalışıyor olmalılar.Ya da tersinden bakarsak,gerçek aydınlar oralara gelmeli ya da getirilmelidirler.Toplumun değerlerini tanımadan bir yerlere talip olmak ham adam işidir bence.

Televizyon iyi bir haberleşme aracıdır.Televizyon dizileri ile insanlar bir yerlere kanalize ediliyor. Bazı kanallarda da fikir düşünce adamları var toplumu aydınlatmak için konuşuyor.Kullanım amacına bağlıdır iyi veya kötü oluşu. Hele internet buluşların en mükemmelidir. Aradığın her konuya en kısa zamanda ulaşabiliyorsunuz. Bilim için çok faydalı. Zararları yok mu .Maddeyi parçalayan, ATOM BOMBASI yapılsın diye uğraşmamıştır.İnsanlar,yöneticiler kullanmada, uygulamada,tercihlerinde doğruyu yaparlarsa toplum kurtuluşu yakalar.Ata sözümüz vardır.At sahibine (binicisine) göre kişner.

İktidar görmemişlerin,iktidarlıklarını koruyabilmek için yapamayacakları çılgınlıklar baş vuramayacakları yöntemler saymakla bitirilemez.Bu çılgınlıklar,ihtiraslar o kadar çeşitlidir ki normal sağlıklı düşünen insanlar farkına varamazlar.Bu ihtiras ve iktidar hırsları,hukuk tanımazlık,kural tanımazlık,usul adap bilmezlik de de sınırları yoktur. Emeğe en küçük bir saygıları yoktur. Toplumun gelenek ve görenekleri kendi hırslarıyla örtüştüğü oranda doğrudur. Kendi takımlarında bulunanların başarılı olmalarını bile hazmedemezler. Aynı takımda başkalarının ön plana çıkmasına karşıdırlar. Onlara göre güçlenen her bir kişilik kendisine alternatif olduğu var sayılarak hemen takım dışı bırakılır. Günümüzde liderlik anlayışı anlam ve biçim değiştirmiştir. Toplumun menfaatlerini çözme ve çıkarlarını gözetme yerine kendi menfaatlerini ve çıkarlarını gözetme olarak uygulanır olmuştur.”Bisikletin dengesi sürekli hareket etmesine bağlıdır”.

“Güven insanlar arası ilişkilerin ve toplumsal dokunun sağlamlığının temel harcıdır. Güven bunalımı her konuda kaygı vericidir. Birilerine güven duymayanlar aynı çatı altında bulunsalar bile önemli değildir. Birlikte olamazlar, ortak çalışamazlar.Birbirlerinden kuşkulanan insanlar hem kendilerine hem de etrafındakilere zarar verirler.Ülkemiz insanlarının içinde bulunduğu durumu özetliyor sanırım.Yol gösterici aydınına toplum güvenmiyor. Bir önyargıyı parçalamak, atomu parçalamaktan çok daha zordur”. (Albert EINSTEIN)


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık