• 05 Mayıs 2016, Perşembe 11:12
EmirŞenol

Emir Şenol

Ders Alabilmek
Herkesin belli konularda bilgisi ve belgesi olabilir.Eksik yada fazla bildiği konular da olabilir.Hatta Bir takım Unvanları da olabilir.Ekonomik,sosyal,kültürel yönlerden farklılıklar,benzerlikler de olabilir.Bir ülkenin her tür meslekten insana ihtiyacı olacaktır.Herkes bir meslekten olsa öteki işleri yapacak insan bulamayınca hiç kimse mutlu olamaz.Ortak noktalarımızı iyi bilmek ve onları iyi korumak gerekir.

Devletimizi diğer devletlerden güçlü kılmak için herkes elinden geleni yapmalıdır.Milletimizin birliğini beraberliğini korumalıyız.Milletin içine nifak girerse bu bütün bireyleri ilgilendirir.Etkiler.Gücü elinde tutanlar kimseleri suçlamadan gereğini yapmalılar.Yaparken de adil davranmalıdırlar.

Nifak sokmak:Ara açmak,bozgunculuk yapmak.Son günlerde bu tür davranışlar televizyon ekranlarında sergilenmektedir.
Türkiye,Türk Milleti dışarıdan gelen bozgunculuklara,yapmacık dostluklara alıştırıldı galiba.İçeriden ve dışarıdan yapılan telkinlerle doğru ile yanlışı ayırt edemez olduk.Bin nasihati dinleyip anlayamıyoruz.Bir musibeti bekler olduk. Türkiye coğrafyası oldukça sıkıntılı bir coğrafya.Yakın tarihimiz Türkiye’nin de içinde bulunduğu coğrafya da neler olduğuna şahit.Devletlerin birbirleriyle savaşı.Kıtalar ötesinden gelinerek,Devletlerin işgalleri.İnsan katliamları.
İşgallere uğrayan devletleri inceleyecek olursak bir şeylerin farkına varabiliriz.Irakta dini,milli,kültürel farklılıklarla kaç gurup çıkarıldığını görürsek,bir şeylerin farkına varabiliriz.Benzer oyunlar bizim ülkemizde de oynandığı aşikar.Sonumuz Irak gibi olmaz inşallah.

Yöneticilerimize büyük görevler düşmektedir. Birbirleriyle kavga etmemeliler.Bilhassa yönetenler insanların zaruri ihtiyaçlarını tespit ederek giderebilmek için canla başla çalışmalılar.Aşı, işi olan insanlar da toplumda sıkıntı yaratmazlar.Anarşinin sebeplerinden biriside işsizliktir.Peşinden yanlış yönetim gelir.Türkiye iyi yönetiliyor,herkesin işi aşı sağlanıyor diye düşünüyorsak mesele yok.Eğer sıkıntı varsa,sıkıntıya sebep olanları muhtelif zamanlarda uyarmalıyız.Gidecek başka bir vatanımız olmadığına göre,Türkiye’yi imar etmeliyiz. Daha mutlu,daha huzurlu,yaşanılır bir vatan olması için herkes elinden geleni yapmalıdır.
Bu şartlarda yöneticilerimize çok büyük bir görev düşmektedir.Toplum olarak ta bizler de bir takım konulardan ders alarak geleceğimiz hakkında omurgalı duruş sergilemeliyiz.Herkes bin düşünüp bir karar vermelidir.Kararının da arkasında olmalıdır.Gün birlik beraberlik günüdür.Birliğimizi bozacak NİFAK guruplarına dur diyelim.Ders alabileceğimiz bir hikaye:

DERS ALINMIŞ BAŞARISIZLIK EN BÜYÜK BAŞARIDIR:

Bir gün, bir çiftçinin eşeği kuyuya düşer.Adam ne yapacağını düşünürken, hayvan saatlerce anırır.En sonunda çiftçi, hayvanın yaşlı olduğunu ve kuyunun da zaten kapanması gerektiğini düşünür ve eşeği çıkartmaya değmeyeceğine karar verir.Bütün komşularını yardıma çağırır.Her biri birer kürek alarak kuyuya toprak atmaya başlarlar. Eşek ne olduğunu fark edince, önce daha beter bağırmaya başlar. Sonra, herkesin şaşkınlığına, sesini keser.Birkaç kürek toprak daha attıktan sonra, çiftçi kuyuya bakar. Gözlerine inanamaz. Eşek, sırtına düşen her kürek toprakla müthiş bir şey yapmakta, toprağı aşağıya silkeleyerek yukarı çıkmasına basamak hazırlamaktadır.Bir süre sonra, komşular toprak atmaya devam edince, herkesin şaşkınlığı altında eşek, kuyunun kenarından dışarı bir adım atıp, koşarak uzaklaşır.
Hayat üzerinize hep toprak atacaktır; her türlü pislik ile.Kuyudan çıkmanın sırrı, bu pisliği silkeleyip bir adım yükselmektir.Sıkıntılarımızın her biri bir adımdır.En derin kuyulardan bile yılmayarak, usanmayarak çıkabiliriz.Silkelenin ve biraz daha yukarı çıkın.

Mutluluğun basit kurallarını unutmayalım:
Kalbinizi nefretten arındırın - Affedin.Düşüncelerinizi endişelerinizden arındırın
Basit yaşayın ve elinizdekilerin kıymetini bilin.Daha çok verin.Daha az bekleyin.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık