• 23 Nisan 2015, Perşembe 12:02
EmirŞenol

Emir Şenol

Değerlerimize Geri Dönelim
Akıllı konuşur, çünkü onun söylemek istedikleri var; aptal konuşur, zira kendinin bir şeyler söylemek mecburiyetinde olduğunu sanır.Her toplumun bir takım özellikleri olur.İyi veya kötü yönleriyle o topluma hastır.Tarih de o değerlerden sıkça bahseder.Türk toplumu içinde tarihin ve tarihçilerin söyledikleri çok söz vardır.Milletimizin adı geçtiği zamanlarda hep iyi güzel sözlerden dem vurulurmuş. Şimdilerde nerede o güzel sözler söylettirecek evlatlar. Bazı sözleri sizlerle paylaşmak istedim.

“Türkler her şeyini feda eder, ama istiklalini asla”.Lloyd eorge

“Türkler öldürülebilir, fakat yenilgiye uğratılamazlar”.Napeleon

“Türk bir vazife için yaratılmıştır. O vazife kainat güzelleştiği zaman biter.Türk Ahlakı en eski çağlardan beri toplumcudur.Yani Türkler‘de toplumun menfaati insanlarınkinden üstün tutulur.Bununla beraber kuvvetli şahsiyetler daima saygı görmüşler ve topluma faydalı olmuşlardır.Ferdiyete değer vermeyen Türk Ahlakı, şahsiyete saygı göstermiştir. Türkçü; eyyamcı ve dalkavuk olamaz. Sert yaşamaktan hoşlanır ve en büyük sertliği de nefsine karşı gösterir. Türkçüler, dayanışmalı yaşamaya mecburdur. Dayanışma, az kuvvetle çok iş görmenin tek ve değişmez çaresidir. Dayanışma olmayan yerde, için için bir çekişme var demektir”.Hüseyin Nihal ATSIZ

Bu güzel milletin bir çok iyi güzel hasletleri vardı.Ne doldu bu güzel örf adet ve geleneklere.Kim bunları elimizden alan yada alanlar.Kimler alınmasına göz yumdu. Dostlar değerlerimize geri dönme zamanı geldi.Lütfen zamanı iyi kullanalım. Yeni deyimle Fabrika ayarlarına dönmelidir TÜRK Milleti.

Saymakla bitmeyecek özelliklerimiz vardı.

Bir İMECE uygulamamız hiçbir millete ve devlete has değildi.Büyüğe saygı,küçüğe sevgi kültürümüz vardı.Yakın hısım akraba ve komşularımızla dayanışma kültürümüz nereye gitti.Dini - Milli Bayramlarımız vardı.Küçüklerin yeni elbiselerini giyerek büyüklerinin ellerini öpme ve ziyaretler yaşanırdı.Kadınlarımız evin süse erkekleri ise ekmek getireni idi.Ailenin bütünlüğü.Birlik ve dirlik anlayışlarımız.Bu saymakla bitirilemeyecek özellikler nesiller boyu taşınıyordu.O kültür ile Çanakkale’yi yedi düvele geçilmez yapmıştı. Sakarya,Dumlupınar tarihe bir nottu.Kimler aldı bu güzelliklerimizi.

İnanınız eski yıllarda çevrilmiş TÜRK Filimleri bile bugünlerin sapık,sadist dizilerinden binlerce kat daha güzelmiş.Bir mukayesesini yapınız.Topla popla meşhur olmalar,kısa yoldan köşe dönmeler.Şehirde ciple dolaşacak kadar magandalıklar.Tesettür adı altında süslü mankenler.Bu kadar boyalı şaşalı beton yığını ibadethaneler yoktu.İnce oymalı sanat eserleri olan ibadethaneler yaşatılırdı.

Hanlar,hamamlara,kervansaraylar.Sahi o kadar deprem oluyor da bu tarihi değerlere bir zarar geliyor mu.Bunların ustaları olabildiğince mütevazi ustalar.Değerler mana ile bütünleştirilirdi.Dışarıdan gelen yardımlara ihtiyacı olmadan yaşardı insanlarımız. Köylü bütün ihtiyaçlarını kendi imkanlarıyla giderir,dolaylı olarak ülke ekonomisine katkı sağlardı.O yokluk yıllarından sonra bile Paramız diğer devletlerin paralarında güçlüydü değerliydi.İnsanlarımız mutlu ve dirençliydi.Kıbrıs çıkartmasında orduda görev almak isteyen vatandaşlarımız Askerlik Şubeleri önünde sabahlara kadar sırada beklediler.Rum ile savaşmak için.Bu gün LİCE bir avuç eşkıyanın dayatmasıyla,devleti yönetenlerin sessiz kalışıyla kendi vatanlarında esaret içindeler.Dün Rum ile savaşmak isteyenler bu gün kendi ülkesinin askerine karşı geliyorlar.Bunlar durduk yerde olmadı.Dışarıda planlanan ve içeride yerli işbirlikçi bir çok dayatmalar sonunda bu haldeyiz.Aksini ispatlayabilecek var mı.

Milletimizi çözdüler mi acaba dostlar.Lime lime ediyorlar da göremiyor muyuz.Bizi parçalamaya ant içmişlere kimler alet oluyor. Küçülüyoruz, bölünüyoruz ve sesimizi çıkaramıyoruz.Her seferinde cambaza baktırıyorlar ve kanıyoruz.Gelin değerlerimizi yakalamaya çalışalım. Karasabana dönelim demiyorum.Elin montajına da talip olmayalım diyorum.Yine bir oyun içine alacaklar.Yerli otomobil üretecekmişiz. İTALYAN tasarımlı yerli otomobil.Emin olun akılı başında herkes güler bu sözlere. Derler ya kargaları güldürmeyelim.Bir kanal hikayemiz vardı.Ne oldu da bir daha konuşulmuyor.Hayata geçti gerçekleşti de mi konu kapandı.Yoksa ham hayal idi de mi konu kapandı.Kargaları güldürmemek için.

İnsanlarımız gençlerimiz mantık yürütmüyor.Söylenene inanıyor.Yada alternatif düşünce sunamadığı için kolaycılıkla evet diyor.Okuma kültürümüz yok.Allah OKU dediği için okusak ya.Yüzde doksan dokuzu Müslüman olan bir ülkedeyiz güya.Bu vurdum duymazlığın acısı bizden çıkacak.Yada torunlarımızdan.Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diye kandırdılar.Bakınız elin Avrupalısı,Amerikalısı hiç yerinde durmuyor.Yeni sömürü buluşları ile ülkeleri sömürüyor.Devletleri haraca bağlıyor. Milletleri imha ediyor.Etrafımız ateş çemberi.Bize sıra gelmeden uyanalım derim dostlar.

Akıllı kimsenin lisanı kalbindedir. Düşünerek söyler. Başkalarının bilgisi ile bilgin olsak bile ancak kendi aklımızla akıllı olabiliriz.Başkası düştü mü “çürük tahtaya basmasaydı” deriz.Kendimiz düşünce,bastığımız tahtanın çürük olmasından şikayet ederiz.Başkasından üstün olmamız önemli değildir.Asıl önemli olan şey, dünkü halimizden üstün olmamızdır.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık