• 21 Eylül 2016, Çarşamba 0:43
EmirŞenol

Emir Şenol

Cehalet ve saygı
“Öğrenmek pahalıdır ama cehalet çok daha pahalıdır.”
Ülkemiz insanlarının  insani değerlere dönmesi gerekir.Acilen Cehaletten kurtulması gerekir.Biran önce de,Saygı değerini kazanması veya pekiştirmesi gerekmektedir.
Cehalet diplomalı ve diplomasızlık ile alakalı değildir.Ezbercilik ve taklitçilik cehaleti tetikleyen unsurlardır.Sorgulamadan,düşünmeden,aklını kullanmadan, körü körüne taklit yanlışlar zincirini oluşturur.Cehalet her kötülüğün başıdır. Herkes kendini bu hastalıktan kurtarma yolunda mücadele etmelidir.Bir kere en başından böyle bir rahatsızlığı kabul etmek ile başlamalıdır.

Esasen cehaletten kurtuluş ve yayılmayı önleme devletin görevi gibi gözükse de, sonuçta yine insana dayanmaktadır.Devleti yönetenler hükümetlerdir. Hükümetler siyasi yapılardan oluşur.Siyasi yapılarda insanlar görev yapar.Yani insan faktörü her yapının ilkidir,başıdır.Öyle oluncada İnsan yaradılışı gereği, ilahi kaynaktan değer kazanmalıdır.

Devlet planlı programlı çalışmalar yapabilmek için insanı ölçü alacak.Bu çalışmanın içinde de insan görev alacak.Konu her açıdan yetişmiş eğitimli insanların vazifesi olarak karşımızdadır.Eğitimli işini bilen,mesleğinde liyakatı içine sindirmiş insanlara her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır.Her kademe de;Devleti yönetenlerin de liyakata göre davranmaları esas olmalıdır.İnsan yalnız yaşamadığı için her yaptığı,konuştuğu birilerine iyi yada kötü örnek olacağını iyi düşünüp öyle hareket etmelidir.
Kendisinin yaradılış gayesini idrak eden insan,yapması gerekeni yaparsa toplum için de faydalı davranışlar sergileyebilir.Bunun bir tek yolu vardır OKUMAK. Toplum ne zaman elinde kitapla yaşamaya başlarsa kendini kurtarıp çevresine de şekil vermede yardımcı oluyor demektir.

Bu konularda yazılmış çok eser vardır.Belli bir kitlenin okuyor olması diğerlerinin geleceğini kurtarmaz.İnsanlık adına herkes kindisi için birşeyler yapması gerekir.Sloganlarla ne insanlık kurtulur nede toplum.Taklıtçilik ve ezbercilik ise yanlışı hızlandırır.

Cehalet,ihanetinde temelidir.İnsanın insana ihaneti saygı veya saygısızlıkla tanımlanır.Saygı değerlerini kaybeden insanlar ve toplumlar,huzuruda birliği de dirliği de kaybederler.Dilden dile dolaşan bir güzel söz vardır.”Sevgi tercihtir, SAYGI mecburiyettir”.İnsanlar birbirlerini anlaşabildikleri ölçüler içerisinde sevebilirler.İnsanlar mutlaka birbirlerini karşı saygı göstermek zorundadırlar. Saygı,insanların tutum ve davranışları ile somutlaşır.Slogan atma ile saygı olmaz.Tekerleme ile de saygı gösterilmez.Ya da birilerinden ezberlenen sözlerle de değer bulmaz.Saygı insani bir değerdir.İnsan önce kendine saygı göstermeli. Çevresinde ki bütün insanlara da insan oldukları için saygı göstermeli.

Büyüğe saygı.
Toplum Değerlerıne saygı.Başta Bayrak ve Vatana.
Yaya ve taşıt trafiğinde birbirimize saygı.
Şehri veya mahalleyi temiz tutmada,yaşanılır halde kullanma da saygı.
Hastahanede hasta ve çalışanların birbirlerine saygısı.
Hukuk ve adalette saygı.Hak haklınındır düsturu.
Elektrik,su ,doğalgaz,vergi ödemeleri gibi toplumu ilgilendiren konularda saygı.
Her alanda çalışanların vatandaşlar arasında ki birbirlerine karşı saygısı.
Her türlü alış veriş ortamlarında saygı.

Devlet yöneticilerinin insanları ötekileştirmeden her bireye eşit saygı.Yansız ve tarafsız davranarak örnek teşkil etmemesi açısından çok önemlidir.
Bu konuları enine boyuna düşünerek çoğaltabilirsiniz de.Bir şeyi unutmayın. Vakit çok geç olmadan.Keşke demeden.Yanlış algılara kapılmadan.Geçen zaman acımasızdır.İçinde bulunduğumuz zamanı güzel ve doğru değerlerle yaşamak için cehalette ısrar etmeden,kendimizi kaynağından besleyerek yarınlara hazırlamalıyız.Birilerinden bir şey beklemeden ilk adımı atmalıyız. Nemelazımcılık hayatımıza çok pahalı zararlar vermeden.Bakarak değil görerek,anlayarak yaşamak lazımdır.

Hep birlikte bugünümüze ve yarınımıza kendimiz hazırlanmalıyız.Süslü sözlere , cazip sloganlara aldanarak kendimizi de ülkemizi de geleceğimizi de kurtaramayız.
Şöyle bir etrafımıza bakalım daha iyi anlayabiliriz.Hergün insanlarımız hayatlarının baharında hainler tarafından katledilmekte.Diğerleri de kurbanlık koyunlar gibi adeta sıralarını beklemekte.Süslü sözlerle kandırılmalarının farkına dahi varamakatalar.Fakir fukara çocukları vatanın tek sahipleriymiş gibi işsiz.Gece kondularda oturup saraylıları alkışlamakta.Saraylıların da kendileri için değil de etraflarına hizmet etmelerini de görememekte.Çünkü sorgulama yok.Okuyup araştırma yok.Saygı yok.Bu değerleri yitiren topluluk internet oyunları ile dizilerle uyutulduklarının bile farkında değiller.

Geleceği eğitimli,liyakatlı,saygılı idareciler ile yaşamak umuduyla.” Yurdu savunmanın en ucuz yolu, eğitimdir.”

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık