• 08 Ekim 2016, Cumartesi 16:54
EmirŞenol

Emir Şenol

Cehalet eğitim ve güzel değerler
"Alim bazı şeyleri bilir,cahil her şeyi.” Ahmet Hamdi Tanpınar.
Saygı görmek istiyorsan saygı göster.Boş konuşacağına,düşünerek hoş konuş ki hoş karşılık bulasın.
Toplumda tamiri zor bir anlayış ve karakter oluştu.Kimse de farkında değil.Ya da çok az insan farkında.Bir kısmı da boş ver.Herşeyi kafana takma anlayışında. Toplumun bireylerini saran hastalıklardan bazılarını sizlerle paylaşacağım.Bu hastalıklar hep cehaletin ürünü.DEDİKODU ve GIYBET.Bu toplumu nasıl sarmaya başladı biliyor musunuz.Bazı Televizyonda ki tartışma programlarıyla.Tartışma programından kurtulabilenleri de,yarışma ve eylence programları ile sarmalıyorlar.İnsan olma özelliğimizi elimizden almak için ellerinden geleni yapıyorlar.
Ben insanlığı boğacak bu zehirli okyanusa savaş açtım.Karınca misali başaramasam da o yolda canımı veririm anlayışı.Ama öncelikle boğulmak istemeyennler bu okyanusutan kurtulmak için kendisi mücadeleye karar verecek.
Öncelikli olarak cehaletten kurtulmak için bir adım atmaya karar verip uygulayacak.
Her türlü televizyon programlarından uzak durarak başlayabiliriz.
Günümüzü kitap okuyarak değerlendirebiliriz.Gece evimizde aile bireylerinin katıldığı kitap okuma saatleri.Ardından da okunanları anladıklarımızı öğrendiklerimizi ana fikir olarak paylaşabiliriz.Kahve köşelerinden,oyun ve eylence mekanlarından da kurtulduğumuz da göreceğiz ki maddi olarak ta kazançlıyız.Yani eskilerin deyimiyle Bir taşla iki kuş.
Birilerinin yaptıklarını taklit yerine,konuyu özünden/kaynağından öğrenip kendi hayatımıza anladığımız kadarıyla uygulayarak ilk adımı atabiliriz.Göreceksiniz çok keyefli,okumak,anlamak ve uygulamak.Yaradılmışların en şereflisi olan biz insanlar bu donanıma sahibiz.Sadece aklımız şer odaklarca kuşatma altında.Biz özgürce düşünüp uygulayamıyoruz.En çok zararı da BİZE BENZEYENLERDEN görüyoruz.
Küçüklerle oyunlar oynayabiliriz.Hatta eskiden ülkemizde oynanan oyunları unutmadıysak öğreterek başlayabiliriz.60 yaş ve üzeri insanların küçükken oynadığı oyunlardan bahsediyorum.Saklanbaç,körebe,güvercin takla,aç kapıyı bezirgan başı,sekmece oyunları,beş taş gibi oyunları oynayarak çocuklarımızı internet oyunlarından uzak tutabiliriz.Hem mantıklarını hem de muhasebelerini geliştiririz.Göz ve akıl sağlığı da kazançları olur.Yalnızlık düşmanlığından kurtarabiliriz geleceğimizi.Sanal alemde yaşamalarına son verebiliriz çocuklarımızın.Gelecekte de dedikodu ve iftira sarmalından da uzak yaşamaları için ortam hazırlarız.
Herkesin elinde seyyar telefon,ya havadan sudan konuşmalar.Ya da sanal arkadaşlıklarla zaman kaybı.Bir çok insanımız da haberleşme cihazını Oyun aracı haline getirerek çeşitli oyunlar oynamaları.Seyyar haberleşme aracına kendimizi esir ettik.Sokakta yürürken.Araçta yolculuk yaparken.Hatta camide de.
Töremiz unutturuldu.Çok gerilere gitmeyelim.Son yılların gençleri ile orta yaşlıları birbirleriyle anlaşamaz oldular.Bugün umursamıyor olabilirsiniz.Ya da farkında da olmayabilirsiniz.Bu cehalet illeti birgün sizin kapınızı da çalıncaya kadar beklemeyin.
Dinimizin yol gösterici emirleri ise şekilcilik ve ezbercilikle faydalı olmaktan çıkarılmaya çalışılıyor.Herkes de bir kolaycılık.Dış güçler ve küresel güçler suçlanarak işin içinden sıyrılmak.Kimse birilerini suçlayarak kurtulamaz.Kendisi ve çavresi için mücadeleye başlamalıdır.
Cehaletten,ezbercilikten,şekilcilikten kurtulma.İnsanlar için doğru ve güzel olan değerleri paylaşarak farkındalık oluşturma.Acilen kurtulmamız gereken bazı nefis tuzaklarını sizlerle paylaşmak istedim.
Herkesin bildiği en belirgin özellikleri ile başlayalım. Onlar,her şeyi bilirler. “Alim bazı şeyleri bilir,cahil her şeyi.” Ahmet Hamdi Tanpınar.
Kendi menfaatlerini her şeyin üstünde tutarlar. “Matematiği zayıf bunca insanın menfaatlerini hatasız hesaplaması bana ilginç geliyor.”

Her fırsatta kendilerinden bahsedeler. Kendilerini övmeyi çok severler. “Yalnız kendisi için çalışanlar yükselemezler, kendisiyle övünenler hiçbir şeyi başaramazlar.” Lao Tzu
En sevmedikleri şey CAHİL sözüdür. Cahil sözünü duymak onları çok sinirlendirir. “Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, BİLMEDİĞİNİ BİLMEYENDEN KAÇINIZ.” Konfüçyüs
Her konuda çok fazla konuşurlar. Az düşünür çok laf ederler.“Az bilen ve az düşünen çok konuşur.” Friedrich Nietzsche.
Bir de tüm bunlar yetmez gibi sizi de cahillikle itham ederler.“Dünyanın asıl sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.” Bertnard Russell
Sabit fikirlidirler, yanlışlarını kabul etmezler ve her türlü değişime kapalıdırlar. “Doğruyu gördüğü halde Düşüncelerini değiştirmeyenler Cahillikleriyle mutluymuş gibi yaşarlar.” Albert Einstein
Sizin uzmanlık alanınız hakkında bile sizden daha iyi bilgi sahibidirler.“Ne zaman bir cahille tartışsam, hep kaybettim.” Cahil her konuda her şeyi en iyi bilen kişi olduğundan tartışmayı her zaman kaybetmeye mahkumsunuz. En iyisi onlara bir şey anlatmak için hiç zamanınızı harcamayın..
Ve en klasik cümleleri ile bitirelim.“Çok düşünme bunları boş ver, kafayı yersin”. Her şeyi biliyormuş gibi davransalar ve boş boş konuşsalar da, hiç bir konuda tam anlamıyla bilgi sahibi olmadıkları için bir müddet sonra tıkanırlar. İşin içinden çıkamadıkları zaman “Çok düşünme ya bunları boş ver, karıştırma o kadar kafayı yersin” cümlesi ile konuyu kapatırlar.Akıl sağlığınızla kalın.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık