• 12 Nisan 2015, Pazar 14:35
EmirŞenol

Emir Şenol

Büyük Haritayı Görebilmek
“Ey iman edenler. Şeytanın adımlarını takip etmeyin. Kim şeytanın adımlarını takip ederse, şunu bilsin ki o, edepsizlikleri ve kötülüğü emreder. Eğer üstünüzde Allah'ın lütuf ve merhameti olmasaydı, içinizden hiçbir kimse temize çıkmazdı. Fakat Allah, dilediğini arındırır. Allah işitir ve bilir”.Nur-21

Her zaman ilgi ve alakası olmayanlar suçlanıyor.Esas suçlu olanlar her zaman gizleniyor.Belki bilerek,belki de bilmeyerek yapılıyor bütün bu olanlar.Araştırıp öğrenme gibi bir özellik kazanabilsek,hayatımız oldukça kolaylaşacaktır. Kaynağından okuyarak öğrenmek hayatımızın olmazsa olmazı olabilmelidir.

Dünyada Kanser vakaları çok artı.Bu vakaların suçluları kimler dersiniz. Söylenenlere göre SİGARA,HORMONLU YİYECEKLER.Yani Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar.GDO’lu yiyecekler.Şimdi bu suçluları ne yapmalıyız.Sigarayı Müebbed cezasına,Hormonlu yiyecekleri de idama mahkum edelim de meseleyi halledelim.Suçlamalara bakarsanız böyle gözüküyor.

Pek ala.Sigaranın üretiminde kimler suçludur.Tütün ile ilgili firmalar kimler, hangi ülkenin,neden üretirler.Devletler o şirketlere neden vatandaşlarının sağlığı için bir yaptırım uygulamazlar.Yoksa bu şirketler GİZLİ mi.Yeryüzünde kayıtları yok mu.Ne amaçla üretirler. Araştıralım mı.

Tüketiminde kimler suçlu şöyle bir göz atalım mı.Vatandaşlarımızı devlet olarak bilgilendiriyor muyuz.Tütün üretiminde bir takım uygulamalarımız var mı.Bilinçli vatandaş yetiştiriyor muyuz.Zararlarını anlatıp sonuçlarından haberdar ediyor muyuz.Mevcudu yaptırımlarla uyarıp,gelecek nesli zararları hususunda haberdar ediyor muyuz.

Bu bahsedilenler sadece sağlığımızı ilgilendiren konular.Koruyucu hekimlik uygulamazsan,tedavi edicilikte çok masraflı olabilir.Sonuçta direk olarak bireyi ilgilendirir.Zararı önce kendisine sonra da devlete ekonomik olarak yansır.

Gelelim esaslı konulara.Asırlardır TÜRK Milletinin özellikle dikkat ettiği birkaç konu vardır.HIRSIZLIK,SOYSUZLUK.Türk Milletinin İslam ile tanışıp kabul etmesinde en büyük iki etkendir Hırsızlık,Soysuzluk.Halen devlet memurluğunda aranan iki önemli unsurdur.Devlete atanacaklarda bu iki karakter aranır.İşlediği suçların içinde böyle bir somut suç var ise de görevine son verilir.İşte ben bu yüzden TÜRKÜM demekten gurur duyuyorum.Hırsızlık ve soysuzluk ağır suçlar ise,herkes o alanlardan uzak durmalı.Eğer bulaşmış ise de muhakeme edilmeli ve kendinin suçsuzluğunu ispatlamalı,kamuoyu önünde alnı ak yüzü pak olarak gezebilmelidir.

Kimdir hırsızlık ve soysuzluk suçunu işleyenler.Kimler müsaade ediyor.Devlet o kişilere bu suçların yaptırımlarını caydırıcılığını öğretiyor mu.Aile bu konu da titiz mi.Evlatlarını ahlaklı olarak yetiştiriyor mu.Yüce dinimizin en önemli konularından birisi GÜZEL AHLAK.Peygamberimiz ne diyor. “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.”

Ahlaki değerler toplum da yayılır gider.O sebepten konu toplumu da ilgilendirir.Toplumu ilgilendiren her konu da TÜRK MİLLETİ doğru kararlar vermiştir.Diğer milletlerinde bu konuda kokuşmuşluğa uğramamak için yaptırımları ve uygulamaları vardır.Bizi ilgilendiren birinci derece de TÜRK Milletidir.Hassasiyet gösterdiğim konu,ilgili topluluk ta TÜRK Milletidir.Yer yüzünde her topluluk ve devletler bu konuda oldukça hassastırlar.

“Adalet topaldır, ağır ağır yürür, fakat gideceği yere er geç varır”.Mirabeau

Dünyanın çok hassas olduğu konuda biz onlardan asırlarca önce duyarlıydık. Bilgiliydik.Ne oldu da duyarlılığımız azaltıldı.Bence büyüklerin büyük bir sorumluluğu var.Devleti yönetenlerin çok ağır sorumluluğu var.Herkes vebal altındadır.Seçilmişler de atanmışlarda.En önemlisi de seçenlerde mesuldür. Kimse kendini sütten çıkmış ak kaşık zannetmesin.Gelecek nesillerinize helal kazanmayı,helal yemeyi,KUL HAKKI yememeyi öğretmeliyiz.Hele kamunun malını korumayı,gözetmeyi bilmeliyiz ve uygulamalıyız.Hem de gelecek neslimize öğretmeli ve uygulatmalıyız.Bu konu da oldukça duyarlı olunmalıdır.

Günümüzde güzel bir söz tekrarlanıp duruyor.”Et kokunca tuz kullanılır,Tuz kokunca ne kullanılacak”.Evet dostlar tuzun kokmaması için çaba sarf etmeliyiz.Herkesin suçu işlememesi gerekir.Devletin ve aile büyüklerinin de bu konuda gelecek nesle kötü örnek bırakmamalarını da ısrarla söylemeliyiz.

Her konuda büyük harita üzerinden hayatımıza yön vermeliyiz.

”Akıllı görünme çabası,çoğu zaman akıllı olmayı engeller”.La Rochefoucauld

“Bu dünyada insanlar bir kere aldatılınca gerçekten bile şüphe duyarlar”.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık