• 29 Temmuz 2015, Çarşamba 1:33
EmirŞenol

Emir Şenol

Ben Merkezcilik ve Kibir
”Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseyi sevmez”.Nisa-36

Gururunun ve kibrinin esiri olmuş insandan daha alçak biri olamaz.

Ben böyle arkadaşlar için çok üzülüyorum.Onlar için bir şeyler yapmak istiyorum.Nereden,nasıl başlayacağımı da bilmiyorum.Yine de bir şeyler yapmak adına yazayım dedim.

BENCİLLİK;Yalnız kendini düşünen,kendi çıkarını herkesinkinden üstün tutan.

İnsanların başlarına ne geldi ise ben merkezli düşünmelerinden ve konuşmalarından gelmiştir.Böyle olduğunun da farkında değildirler.Safhaları vardır. Onlara; Kibirli insanlar denir.Kendini beğenmiş denir.Küstah denir.Bu kişiler her zaman yalnızdırlar.Sözlerindeki ben merkezcilik hayatlarına yansımıştır.Aynaya konuşmaları halinde yüzlerinin şeklini,arkalarına baktıklarında da kimselerin olmadığını görmeleri halinde uyanacaklardır. Kendilerini test etmezler.Kendileri hakkında yapılacak olumlu eleştirilere bile dayanamazlar.Sürekli kendilerinden bahsedilmesinden büyük haz duyarlar. Etrafınızda bu gibiler oldukça fazladır. Biz diyemezler.

Takıntılıdırlar.

Şüphecidirler.

Kindardırlar.

Başarısızdırlar.

Kendi başlarına hiçtirler.

İticidirler.

Sürekli birilerini,menfaatleri için kullanarak yaşarlar.

Dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğü vehmine kapıldıkları için de kıskançtırlar.

Bilmeyerek de olsa ihanetin içindedirler.

Halbuki başarıya kolayca ulaşabilmek için BİZ demeleri,beraberce hareket etmeleri gerektiğini hatırlamalıdırlar.Birlikten kuvvet doğar. Birlikte Rahmet vardır .İnsan varlığında yalnızlık yoktur.

“Gelin dostlar bir olalım. Diri olalım. İri olalım”.Zoru başaralım ve gönüllere dolalım.Birliğimizi sağlamak içinde üzerimizde ki ölü toprağından kurtulalım.En güzel meşgale insanlara hizmet etmek.İnsanlarla birlikte hareket etmek. Mutlaka birbirimizi sayalım ve sevelim.Bir ve beraber yaşayacağımız başka ülkede yok.Birbirimizin eksiklerini arama yerine,bütünleştirici tamamlayıcı olalım.

Halk arasında bu gibi insanlara atfen deyimler de vardır.Türk Töresinde de bu yapıdaki insanlar halk arasında dışlanmıştır.Yalnız bırakılmışlardır.Yine de farkına varamamışlardır.Aslında çok acınılacak haldedirler.Onların topluma kazandırılmaları gerekir.

Burnu büyümek.Kibirlilik.Böbürlenmek. Büyüklenmek.Burnu havada olmak.Kendini çok beğenmişlik.Burnu Kaf dağında olmak.Herkese yukarıdan bakar olmak.Büyük söz söylemek.Başkasının düştüğü kötü duruma düşmeyeceğini söyleyerek övünmek.Benlik davası gütmek.Önde görünmek,her şeyde söz sahibi olma iddiası gütmek.Her şeyi kendi düşüncesine uydurmak. Hep dediğini yaptırmak çabası ve tutkusu için de olmak.

Benlik davası güden insanlar bir yere varamazlar.Topluma da kendilerine de zararları vardır.Böyle bir kişiliğe sahip olmak demek beraberinde Şirki getiri. Dinimiz de böyle özellikleri olan kişiler için çok ayet vardır.Tanıdığımız kişiler arasında bu yanlışta insanların olabileceği düşüncesiyle böyle bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Dostça bir yaklaşım ile,hiçbir art niyet taşımadan. Dostlarımızı daha geç olmadan gaflet uykusundan uyandırmak için

Haklı davası olduğunu söylemeleri halinde,bu gibi saplantılara sahip olanlar. Lütfen ya sözlerinize ya da davranışlarınıza uyunuz.Zararınız hem kendinize,hem de şahsınızda mensubu bulunduğunuz kişilere ve topluluğadır.

“Pirincin içindeki siyah taştan değil, beyaz taştan sakının”.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık