• 18 Nisan 2018, Çarşamba 16:44
EmirŞenol

Emir Şenol

BAŞARININ VE BAŞARISIZLIĞIN ÖLÇÜLERİ
 Başarının başlangıç noktası,kendi zihninizdedir.İster bir insan olsun,ister bir yer olsun,ister bir obje olsun,arzuladığınız şeyi önce zihninizde canlandırın. Ardından da buna ulaşmanızı sağlayacak bir plan oluşturun.Her bir konuya, ikna süreci zihinde başlar.Ne istediğinizden,ne kadar emin olursanız,başarılı olma ve istediğiniz şeyi elde etme şansınız da o kadar artar.Her hangi bir konuda başarılı olabilmek,disiplin gerektirir.Disiplin de yüz de yüz çaba,sabit konsantrasyon, başarılı sonuçlara ulaşana dek amacın peşinde koşma kararlılığı gerektirir.

Başarılı olabilmeniz için rakibinizden en az bir adım önde düşünebilmeniz gerekir.Rakibiniz,sizinle istediğiniz şey arasına giren herkes ve her şeydir.Bir çok insanın karşılaştığı sorunlardan biri de ne istediğini tam olarak bilmemektir. Odaklanacakları bir hedeflerinin olmamasıdır.Odaklanacakları bir hedefleri olmayınca işi şansa ve bir suçlu aramaya kadar götürürler.Bazen,bazı insanların çok şanslı oldukları düşünülür.Bu düşüncenizden hemen vaz geçin.Onlar (çok şanslı denilen kişiler) çok çalışmanın sonucu elde ettikleri başarının tadını çıkarıyorlar.Kendilerinden bahsedilmenin başarılarından konuşulmanın tadını çıkarıyorlar.Onlarla sizin aranızdaki fark ODAKLANMADIR.İşe odaklanma ile başlayabilirsiniz. Disiplinli çalışmayı da ihmal etmeyiniz.

Etrafınızda ki başarılı insanları inceleyiniz.Her birinin bir vizyonu olduğunu ve başarmak için kararlı olduklarını göreceksiniz.Mesela sağlık odaklı insan kilo almaz.Çünkü dengeli beslenme ve egzersiz alışkanlığı vardır.Başarılı olabilmenin yolunun,her gün düzenli olarak çalışmaktan ve uygulamaktan geçtiği bilinir.Odaklanmış bir düşünce yapısı,kendinize duyduğunuz güveni artırır. Kendine güven de başarıyı getirir.Güven,donanım ve disiplin ile oluşur.

Düşüncelerimize her an dikkat etmeliyiz.Zihninizi her an nihai amacınıza odaklanmaya zorlamalısınız.Dikkat kalkanlarını indirdiğinizde beyninize zararlı düşünceler girer.Dışarıda bir çok zararlı yapı dikkatinizi dağıtmak için hazır bekliyor.O zararlı yapılardan, düşüncelerden, nefsinizden uzak kalabilmek için disiplinli ve planlı çalışmanız gerekir.Odaklanabilmek için enerjiye ihtiyaç vardır.Bu enerji üç şekilde sağlanır.Sağlıklı ve disiplinli BESLENME.Sağlıklı bir RUH hali.Siz uyurken bile çalışan beyninizin dinlenebilmesi için UYKU hali.

Başarı kişisel bir projedir.Sadece istediğiniz şeye odaklanmanız sonucunda ortaya çıkar.Birilerinin güzel ve iyi düşünmesi ile bütün insanlığın güzel ve iyi düşünmüş olması zannedilmemelidir.İnsan düşünen bir varlık olduğuna göre bu düşünme kabiliyetini iyi ve yerinde kullanmalıdır.Üç adım ötesini düşünmek, Tedbirli olmak insana güç verir.Sadece birkaç dakikanızı geleceğe kafa yormaya ayırmanız bile size çok değerler kazandırır.Hele bu düşünmek için kafa yormayı ve beyninize sorular sorup cevaplar bulmayı alışkanlık haline getirirseniz,hedefe ulaşmış sayılırsınız.Hedefi olmayanın başarılı olması düşünülemez. Hedefiniz olduktan sonra planlı çalışma başarıyı getirir.

Başkalarını suçlama size daha kolay geliyorsa,sizde bulaşıcı bir virüs var demektir.Bu virüsten acilen kurtulmanız gerekir.Bu virüs başkalarını suçlama virüsüdür.Bulaşıcıdır.Hoşunuza gitmeyen sonuçlardan dolayı birilerini suçladığınız an virüs size de bulaşmış demektir.Bu virüs çok hızlı bulaşır. Öldürücü virüstür.Tembelliğe alışık beynimizi iyice çekilmez hale getirir.  Etrafınızda farklı özellikler taşıyan insanlar görürsünüz.Kimileri başarılı,kimileri başarısız,hatta bazıları hayattan umudunu kesmiş insanlardır.Çevrenizdeki başarısız insanlar,uzak durmanız gereken insanlardır.

İnsanlar neden başkalarını suçlarlar.Sorumluluk almamak için.Sorumluluk almayan insanlar kendilerine göre iyisini yapmışlardır.Yani tembelce beynimizin emirlerini yerine getirmişlerdir. Başkalarını suçlayan insanlar bu duygularının farkında olmayabilirler.Bu birilerini suçlama onlara da birilerinden geçmiş olabilir.Çocukluk,gençlik  yılları .Aile ve yaşadıkları çevrelerinde bulunan öteki  virüs bulunanlardır.Böyle bir çevrede yetişenlerde de bu suçlama duygusu gelişmiş ve pekişmiştir.Bu kişiler sürekli şüphe içinde yaşarlar ve birileri tarafından kandırıldıklarını zannederler.Bu hastalığa yakalanan insanların da tedavileri vardır.Bir kere durumlarını  kabullenecekler ve tedavi yoluna gidecekler.İnsanın en iyi dostu da düşmanı da kendisidir.İnsanın kendine yaptığını kimse yapamaz.

”Kendim ettim kendim buldum” ile başlayabilmeli”.”İnsanın kendine yaptığını dokuz köy toplansa yapamaz”.Bu ve benzeri sözlerimiz ile TÜRK insanı teşhisi koymuştur.Buradan yola çıkarak,insanların her konuda olumlu düşünüp üretkenliği hedeflemesi gerektiği anlaşılmaktadır.Her konuda iyilik emreden bir inanca mensubuz.İSLAM öğüt ve tavsiyelerle doludur.Her bir AYETİNDE iyilik emreder.Yardım etmenin faziletlerinden bahseder.Her bir insanın HALİFE olduğundan bahseder.Tarihe mal olmuş güzel sözlerimizden bazılarını sizlerle paylaşmak istedim.

“Milletin istiklâlini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır”.“Kendi aklına hâkim olamayanlar, başkalarının aklına mahkûm olurlar.” “Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir”. “Yaşarken de, öldükten sonra da iyi anılmak istiyorsan dürüst ol”. “Her gün planlı ve doğru çalış.Öğrendiğini sonuç alana kadar uygula”.Çok tekrar seni ustalığa götürür.Çok kitap okuyarak beynini besle ve yenilikleri takip et.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık