• 12 Mart 2015, Perşembe 21:50
EmirŞenol

Emir Şenol

Asalet Soydandır
 Asalet:Soy temizliği,soyluluk.

Asalet soydan gelir.Çok önemlidir. İsterseniz etrafınıza bir bakın ve soruşturun. Bilhassa eski toprak dediğimiz ata dediğimiz yaşlı nesle bir sorun. Doğuştan gelen şey kandır, gerçektir ,değişmez olandır ,kanının rengidir, canlı olmandır,asaleti ise anlatmak zordur. Asil ruhlu insan başkasının felaketine üzülür;Alçak ruhlu ise buna sevinir. Soylu musun.Geçmişini kağıt üzerinde değil hayatında göster.Suçu bağışlayan asildir, ancak özür dileyen daha asildir. Soylarınız ahlakınızdır.Asalet sahibi kişi, verilenin değerine değil,verilişine önem verir.Tarihe bakarsanız TÜRK milleti devlet kurarken bu özelliğe çok önem vermiştir. Bu günlerde televizyonları seyrederken, yöneticilerimizi bu ölçülerle değerlendirirsek sonucu nasıl olur acaba. Türk milletine yakışır yöneticilerimiz vardır diyebilir miyiz. Asil topluma asil yönetici lazımdır.

Bireyin bilinçlisi,bilinçli toplumu meydana getirir. Nereye,nereden bakarsanız bakınız,bir çok sıkıntı varken kişisel meselelerle ilgilenen idarecileri gördükçe aklımı oynatacağım hissine kapılıyorum.Ülkemiz ve insanları mutlu mudurlar.İşçilerimiz hallerinden memnun mudurlar. Köylüler organize olamadıkları için sıkıntılarını dile getiremiyorlar.Memurların sendikaları var ama işçi sendikaları gibi çalışamıyor.Toplumun her kesimi bilinçlenirse,okur yazar olursa,top yekun huzuru ve mutluluğu yakalarız.Her dönemde mutlu azınlıklar vardır.Mutsuz çoğunluğun sesi çıkmaz,yada kısarlar, az çıkar.Geçinir gideriz.Devlet yönetmek bu mudur.İnancımız böyle mi emretmektedir.Töremizde var mıdır. Sloganlarla devlet yönetilemez. Türk milleti bunları hak etmiyor.

Devleti büyütene ben devlet adamı derim. Milletine saygı gösterene devlet adamı derim. Bir takım şirketlere devletin-milletin malını pazarlayana nasıl devlet adamı diyebiliriz. Yabancı kuruluşlar ve vakıflardan başarı ödülü alana ben nasıl devlet adamı derim.Yabancı kurum ve kuruluşlardan ödül alan bu ülkenin aydını olabilir mi.Ülkesinden daha çok dış dünyayı gezen bir yönetici ,ülkesine ne kazandırıyor.Yoksa ben ülkemi pazarlamaya geldim ve görevimi yapıyorum dedi de bizler mi bilmiyoruz. Ordusu yabancı ülke askerleri tarafından taciz edilmesine ses çıkarmayan devlet adamı sayılır mı.BOP Eş başkanı olmak hangi ülkenin yöneticisi sayılır. Dışarıda başka tavır içeride başka tavır ve sözler söylemek hangi inançta vardır. Yılların yatırımı fabrikaları yabancı şirketlere satmak ne anlam taşır.Devlet adamı önce devletim ve milletim demelidir.Yoksa ülkede ağzı olan ağzından çıkanı kontrol etmeden konuşur.

Devletin yöneticisi olacak her kişi Edebalı’nın, Osman beye Nasihatini birkaç kere okumalıdır. Askerini,polisini,öğretmenini ,vatandaşlarını ,çocukları haince pusulara düşürüp şehit eden terör örgütünü sınır kapılarında törenlerle karşılayıp, özel mahkemelerle serbest bırakan anlayış kime hizmet ediyor olabilir.Televizyonlarda küfürlü konuşanlarda mı Türk milletinin yöneticileri.Densizliği dillere destan olan belediye başkanları hakkında hiçbir işlem yapmayan ve adeta destekler konumuna gelenler bizim yöneticilerimiz mi.Kıbrıs’ı ve Kıbrıslıyı kaderine terk edenler kim. Geçimini zor sağlayanlar devlet gücünü ele geçirince muslukları kendine akıtıyor da hiç kimsenin sesi çıkmıyorsa toplumu da sorgulamak gerekir.Zulmün ve zalimin yanında olmakta suçtur.NOKTA KADAR MENFAAT İÇİN VİRGÜL GİBİ EĞİLEN BİR TOPLULUK YARATILDI. Efendimci ve eyyamcı bireyler türedi. Tepki gösterilmesine tahammül etmeyen yöneticiler sayesinde.

ORTAYA,bazı anlamlı sözler.Tabii anlayana:

“Bilgisiz bir kimse, savaş davuluna benzer, sesi çok, içi boştur.”( Sadi)

“Cahil ile sakın latife etme. Dili zehirli olduğundan gönlünü yaralar.”( Hz.Ali r.a.)

“Cahil ile sohbet etmek güçtür bilene, Çünkü cahil ne gelirse söyler diline.”(La Edri)

“Cahil olanların merhameti ve lutfu azdır.” (Mevlana)

“Cehalet öyle binektir ki, üzerine binen zelil olur, arkadaşlık yapan yolunu kaybeder.” (Hz.Osman r.a.)

"Ekonomisi zayıf bir ulus, yoksulluktan ve düşkünlükten kurtulamaz; güçlü bir uygarlığa, kalkınma ve mutluluğa kavuşamaz; toplumsal ve siyasal yıkımlardan kaçamaz."M.Kemal ATATÜRK

Allah bu milleti korusun.Bu gün size bir iki sorum var.Bir devleti dışarıdan ve içeriden gelecek düşmanca saldırılara karşı kim ve hangi kurum korur.Moral değerleri düşük olan insanlar; akademisyenler, kurmaylar, stratejistler, öğretmenler, mühendisler, idareciler, verimli olabilirler mi.Ülkemizi içeride ve dışarıda temsil etme konumundakiler kimlerdir.Medyada boy gösteren bir kısım aydın hakkında bilgisi olanlar varsa yazarlarsa sevinirim.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık