• 05 Şubat 2016, Cuma 10:27
EmirŞenol

Emir Şenol

Anadolu'da Onurlu Yaşayabilmek
 Yüzyıllarca Anadolu uygarlıklara beşiklik etti. Sevginin hoşgörünün barışın bölgesi oldu.

Türkiye'de soru şudur.Ülkede sevgi ve barış mı, yoksa kin,nefret,öfke,adaletsizlik mi var.Etnik bölücülük.Her konuda birbirine saldırmak için sebep arayan bir toplum.Bu hale nasıl gelindi.Kimler getirdi.Bunun faturasını kimler ödeyecek.Bu sorulara akli cevaplar bulabiliyor muyuz.

Hz. İbrahim,Anadolu da Urfa da ilahi mesaja muhatap kılındı. Bir oğlu İshak’ı Filistin’e götürdü.O Yahudilerin atası oldu.Diğer oğlu İsmail’i Mekke’ye götürdü. O da Arapların atası oldu.

Yahudiler Hz. Musa sonrası Filistin de/İsrail de huzur bulamadı.Yahuda Devletinin yıkılışı ve Irak Babil’den sürgün sonrası Anadolu da huzur buldular. Anadolu da Lidya, Kilikya Fenike devletlerini kurdular.Hıristiyanlık, Kudüs’te doğdu.Hz.İsa’nın annesi Meryem ve havarileri/arkadaşları Anadolu’ya geldiler,burada huzur buldular.İlk Hıristiyan kilise ve ilk devlet Anadolu da kuruldu.

İslamiyet, Mekke de doğdu.Peygamber Hz. Muhammed den sonra Müslümanlar Anadolu da huzur buldu ve Türklük ile dünyaya yayıldı.Bu gün BALKANLARDA İslam varsa benim CEDDİM bunu gerçekleştirmiştir.Anadolu’dan yaymıştır. Anadolu demek huzur,mutluluk demek iken bugün neler oluyor bu coğrafyada. İslam,Orta Asya ve sonra Anadolu da Selçuklu Türkleri ile farklı ırkların İslam’ı kabulü ile kıtalara yayıldı.Yunus, Mevlana, Hacı Bektaşi Veli, Hacı Bayramı Veli ile sevginin hoşgörünün alanı oldu. Osmanlı ile Anadolu medeniyet sanat ve kültür oluşturdu.

Anadolu, bilime akla dayalı Cumhuriyetle birlikte sömürgeleşen ülkelerin umudu oldu.Anadolu da yaşayan bu güzel insanlık,binlerce yıldır kardeşlerdir. Bin Yıllık kardeşliği yaşatmalıyız.Yoksa ileride milletler tarihinde MÜZELERDE yerimizi alırız.Temeli sarsılan milletler müzelerden fışkırır.Canlılıkları sona ermiştir.

Son yıllarda Anadolu da neler oldu da huzur bozuldu.Bir avuç çetenin elinde küresel güçlerin desteğiyle insanlar canlarında emin olmadan sıkıntılar çekerek yaşamaya uğraşır oldular.

Anadolu, kinin nefretin öfkenin hakim olduğu adaletin keyfi uygulandığı, yandaş veya karşıta göre hak dağıtıldığı,kabiliyetsizlerin bürokratik makamlara getirildiği,ötekileştirilenlerin dinlendiği ,itibarsızlaştırıldığı, etkisizleştirildiği, insanların birbirine düşman gözüyle baktığı, topraklar haline getirildi.Kim,ya da kimler tarafından.Ülkede kardeşliği birlik ve beraberliği altüst ettiler.Bin yıllık kardeşliği yaşat diyenlere birileri kem gözle bakar,kem sözler söyler oldular.Bir coğrafyaya ad veren topluluğun adını anmak bölücülük/ırkçılık olarak tercüme edilmesine rağmen,azınlık milliyetçiliğinin körüklenmesinin anlamı nedir.

Barış ve Ekonomi Enstitüsü, 2012 Küresel Barış Endeksi'ne göre Türkiye barıştan uzaklaşıyormuş.

2011 yılında elde edilen verilere dayanılarak hazırlanan endeks, dünya için küçük de olsa bir umut ışığı yaktı. Araştırmaya göre küresel şiddet bir önceki yıla göre yüzde 1,5 azalmış.Küresel Barış Endeksi, 158 ÜLKEYİ kapsayan bir araştırma yayınladı.Endeks hazırlanırken,ülke içinde yaşanan çatışmalar, silahlanmaya ayrılan bütçe oranları,komşularla ilişkiler ve ülkedeki tutukluların nüfusa oranı gibi 23 KRİTER göz önünde bulunduruluyor.

Dünyanın barış içinde yaşayan ülkesi, geçen yıl olduğu gibi yine İzlanda oldu.

ARAP BAHARI,Ortadoğu İslam ülkelerini istikrarsız ülkelerde alt sıralara yerleştirdi.Türkiye barıştan uzaklaşıyor.Ya da uzaklaştırılıyor.BOP burada anlam kazanıyor.Bu verilerle insanlarımız doğru okumalı bir takım uygulamaları.Yarın geç olmadan. Yazılanları,konuşulanları herkes aynı oranda anlayabilir.Farklılık yorumlamakla ortaya çıkar.Önemli olan da yorumlamaktır.

Hala birileri Türkiye’de huzur var diyorsa.Terör niye durdurulmuyor.Adalet neden vaktinde tecelli etmiyor.

Et kokmaması için tuz kullanılır.Tuz kokmaya yüz tutarsa ne kullanılacaktır. Konunun ehemmiyeti burada ortaya çıkıyor. Dünya da,bölge de ve ülkede meydana gelen olayların doğru okunması.Çarenin doğru kişiler tarafından uygulanır olması gerekir.

“Bir devlet adamının kalbi kafasında olmalıdır.Bir şeye ait her şeyi öğrenin; her şeye dair bir şeyler bilin”.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık