• 03 Nisan 2015, Cuma 12:49
EmirŞenol

Emir Şenol

Algılama Aldatılma
"Ne kadar bilirsen bil, anlattıkların karşındakinin anlayabildiği kadardır". Mevlana’ya ait bir söz.Çok konuşmanın değil,anlaşılır ve açık konuşmanın öneminin ve gereğinin vurgulandığı söz.”Karşınızdaki insanın seviyesi düşükse ona göre anlatmalısınız,değilse boşa konuşmuş olursunuz”.Örneğin bir öğretmen,aynı konuyu iyi bir sınıfta da seviyesi düşük olan sınıfta da aynı şekilde işliyorsa ve seviyesi düşük olan sınıf konuyu anlamadıysa bu öğrencilerinin seviyesine inemeyen öğretmenin suçudur.

“Sen ne söylersen söyle, söylediğin, karşındakinin anladığı kadardır”.

Mevlana Celaleddin-i Rumi “Sen ne söylersen söyle, söylediğin,karşındakinin anladığı kadardır” der.Bu sözün farklı bir versiyonunu da duymuştum: “Sen ne söylersen söyle, bildiğin, karşındakinin anladığı kadardır.”

Birbirine benzeyen bu iki söz arasında, vardıkları nokta açısından önemli bir fark var.Birincisi, karşındakinin anlama kapasitesinin düşüklüğü nedeniyle boşa çene yormuş olduğunu söylerken, ikincisi, böyle bir durumda senin bilginle karşındakinin bilgisinin eşitlendiğine işaret ediyor.Yani,sende fazla bir şey varsa da yok hükmünde kalıyor.Yine Mevlana’nın benzer bir vecizesini bir ara not etmişim: “Senin marifetin karşındakinin aklı nispetindedir”.Mevlana yüzyıllar ötesinden diyor ki: “Eğer karşındakinin aklı ne kadar eriyorsa, yaptıklarının hükmü de o kadardır”. Bu söz de, beceri ve uzmanlığımızın düzeyini karşımızdakinin belirlediğini ifade etmiş oluyor.

Öyleyse, ya bizi anlayan, marifetimize iltifat eden birilerini bulacağız ya da susup oturacağız.

Ne bildiğin önemli değil karşındakinin ne anladığıdır önemli olan.

Toplumda bir aldatma,yanıltma olgusu oluşturuldu.Buna algı operasyonu dediler ve insanlar aldatılmaya başlandı.Bir gerçeği var birde birilerinin algılattığı var.Sonuçta bizleriz muhatapları .Belki de cambaza baktırıyorlar.

Siz milli gelirden çok pay alacaksınız dendi,inandırıldı.Analar ağlamayacak dendi,inandırıldı.Siz iş ve aş aramak zorunda değilsiniz;Çünkü ülkede işsizlik ve enflasyon yok denildi,inandırıldı.Biz varken hırsızlık ve yolsuzluk olmaz denildi, inandırıldı.Biz her şeyi daha güzel ve düzgün yapacaktık ama paralel yapı engel oldu dediler,inandırıldı.İç ve dış işbirlikçiler var bu ülkede denildi.ABD ye gidilmeden hiçbir mesele konuşulmadı, herkes iç ve dış düşman ararken, inandırıldı.Bazı siyasetçilerin karıştıkları adli vakalar unutturuldu.Karşılığında suçlular yerine suçluları ifşa edenler suçlanarak bir algı oluşturuldu.

Dinler arası diyalog.Ilımlı İslam.Yeşil kuşak projesi.BOP eş başkanlığı.Terör örgütü ile pazarlık.ABD ye bağlılık.İsrail’e sanal savaş.Bu saydığım hadiseler, çarpıtılarak inandırıldı.Demek ki algı operasyonu gerçek.Her konuda yapılabiliyor.

Yüksek Seçim Kurulu kararları.Anayasa mahkemesi kararları. Yasama, Yürütme, Yargı erkleri kararları.Bu konularda yerine,zamanına,kişiye göre takdir edildi veya tenkit edildi.Bunlara itiraz edebilecek kimse kalmadı.Herkes birbirinden korkar oldu.Adına ileri demokrasi uygulamaları dendi.Esareti demokrasi diye algılattılar.

Herkes bana dokunmayan bin yaşasın dedi.Kendisine dokunulduğu zaman da ah vah etti.Bütün bunlar yaşanırken,algılatılma nasıl ve ne şekilde yapıldı ise öyle algılandı.Bakar mısınız muhalefet içinde muhalifler türetildi ve herkes işi gücü bırakıp kendi iç meselelerini kamuoyu önünde hakarete varacak şekilde tartışmaya başladı.

Yetmezmiş gibi muhalefete de ayar yapıldı.Oralar da dizayn ettirilmek için uğraşıldı.Ben burada muhalefetin muhaliflerine bir söz söylemek istiyorum. Sayın muhalefet kendi işinizi yapsanıza.Sayın muhalifler artık bir karar veriniz.Kime karşı,kimin yanındasınız.Sizde mi uydunuz çoğunluğa.Eğer uydu iseniz kimseye laf söylemeyiniz.

Aynaya bakarak konuşunuz. Kızdığınız, kavga ettiğiniz insanı göreceksiniz.Her konuda ne anladığınız,ne kadar anladığınız ortaya çıkacaktır.

Sayın Türk Milletinin güzel insanları uyanınız artık.BOP hayata geçiriliyor. Projenin bir adı da Orta Doğu da 22 ülkenin sınırlarının değiştirileceğidir. Bunların içinde TÜRKİYE de vardır.Bu projenin eş başkanlarından birisi de TÜRKİYEDEDİR.Artık ayrıntılarla uğraşmasanız çok iyi olur kanaatindeyim.
Algılardan,Aldatılmalardan uzak durun.Türkçe düşünün ve Türkçe konuşun. Allaha emanet olun.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık