• 10 Kasım 2016, Perşembe 12:24
EmirŞenol

Emir Şenol

Algı yönetimi algı savaşı

Algı yönetimi Amerikan ordusu tarafından ortaya konmuş bir tanımdır. Algı yönetimini Amerika Savunma Departmanı uygulamaktadır.İstihbarat sistemlerini ,dış ilişkileri ve resmi eylemlerini etkilemenin yanında, toplumların duygularını, motivasyonlarını, etkilemek amacıyla yapılan yayınlar ya da seçilen bilgileri ve göstergeleri inkar etme eylemidir. Algı,”Bireyler tarafından hisleri sayesinde edindikleri bilgileri anlamak ve içinde bulundukları dünyaya düzen vermek için, seçme, organize etme ve yorumlama işlemidir” diye tanımlar.

Bizi yanıltarak irademizi ele geçirmeye çalışan bir algı savaşı yaşıyoruz. Dış dünyadan bulaşan algı virüsü uyutuyor, aldatıyor ve algımızı ele geçiriyor. Görmemiz istenenleri görüyor, yapmamız istenenleri yapıyor, küresel algının figüranı oluyoruz. Algı yeteneğimiz bozulduğu için tehlike ve felaketler bitmek bilmiyor.

Biz insanlar dünyayı algıladığımız şekilde görür ve yaşarız. Algımız ise beynimize akan bilgi tufanıyla oluşur. Dış dünyadan akan bu bilgi birikiminin hediye ettiği sanal gözlüğün gösterdiği şekilde de dünyayı görürüz. Yıllar içinde oluşan bu pembe gözlük, bilgi kirliliği yüzünden ne yazık ki gerçeği göstermiyor ve bizi sürekli yanıltıyor.Cağımızın önemli sorunu; Algı kirlenmesi.

Uzaktan kumanda ve cep telefonu elimizde, ekran karsısında hipnotize oluyoruz. Dış dünyanın yönettiği bir hayata bağımlı olurken, sigaradan her çeşit kotu alışkanlığa kadar,”elimde değil” diye sızlanıp duruyoruz. Yönetim bizim elimizde değilse kimin elinde.Elimizden giden her şeyi dış dünyanın egemenliğine terk ederken irademiz kayboluyor, algımız yabancılaşıyor fakat farkında değiliz.Algıyı yöneten toplumu esir alıyor.

Algıyı ele geçiren, özgür iradeyi yok ederek toplumları uzaktan kumandayla yönetilen yığınlara dönüştürüyor. Bu yüzden algı savaşı diğer savaşlardan daha etkili,kolay,ucuz ve onların üzerinde bir role sahip. Zaten gerekli algıyı yaratmadan hiçbir savası kazanmak mümkün değil. Küreselleşen dünyanın yeni savaş yöntemi.

Algı yönetimi, akıl ve bilim oyunu. Bu akıl oyunu ile kotu alışkanlıklardan sağlıklı yaşama, ekonomiden milli güvenliğe her şeyi yönetebilirsiniz. Yoksulluk ve borçlanma yüzünden iradesi çözülen insan ve toplumlar, algı virüsüne karşı tamamen korumasız ve çaresiz. Bağımlı hayatla özgürlüğünü değişmeye ve her istenileni yapmaya hazır. Bilinçaltı kurgulama ve Algı oluşturma.

Küreselleşen dünyanın yeni savaş yöntemi;Kendi projelerini yapamayan. Ekonomi de dışa bağımlı.İthalat ile büyüdüğünü zanneden ülkelerde acımasızca toplum üzerinde uygulanmaktadır. Toplum da oluşturulan algı ile istenilen yöne çekiliyor.Şekilleniyor.Hani bir söz vardır.”Kırk kere ne söylersen o olur”.

Ülkemizde işsizlik almış başını gidiyor.Devlete ait bütün yatırımlar satılmış.Bankalarımız yabancıların elinde.İthalat sektörü öyle gelişmiş ki,tarım ülkesi ülkemizde saman bile ithal edilmekte.Eğitimimiz yerlerde sürünmekte.Sağlık sektörü kapitalizmin elinde.Hastahanelerde kuyruklar uzadıkça uzuyor.Cep Telefonları filim seyretmek ve oyun oynamak için kullanılsa da en pahalısı alınmakta. Asgari ücret açlık sınırının altında olmasına rağmen,Milli gelir açıklanırken milyoner hayatı yaşadığımıza bile inanır olduk.

Bu konuları içimiz kararsın diye yazmadım.Oluşturulan algının neticesi anlaşılabilir diye paylaştım.

Siyasi sahada  oluşturulan algı daha ustaca.Küresel çevrelerce kurgulanan siyasi yapı,işleri daha da kolaylaştırıyor.Bu sahanın en etkili silahı MEDYA.Medyanın her çeşidi her gün vatandaşlara KIRK KERE olmamız istendiğini söylenerek şekillendiriliyoruz.Çok bilen yerine çok konuşan.Asli görevini yapma yerine,kendi beceriksizliklerini başkaları üzerinden aktarma.Vizyonsuz,çapsız kişilerle toplum istenildiği gibi yönlendiriliyor.

Önce sosyal medya kötüleniyor.Sonra sosyal medya da oluşan ekip tarafından algı yağmuru başlatılıp siyah beyaza dönüştürülüyor.Geçim sıkıntısı çekenler bile internet kampanyalarının peşinde.Etrafınıza görmek için bakarsanız görürsünüz.İnternetin amacı dışında kullanılmasını sağlayan küresel güç algı ile toplumu yönlendiriyor.

Sigara yasağı başladığından önce ve sonra sigara satışlarını merak edeniniz var mı.Ya da sigara yasağına uyan iş yerlerini saysanız acaba kaç tane tespit edebilirsiniz.Bayanlarda ki sigara içme oranı nerelerde acaba.Lütfen adamcılık ve particilik ile değerlendirmeyin.Geleceğiniz için iyice görmeye çalışıp,küresel güçlerin elinde oyuncak olmaktan kurtulma yolları arayın.

Yani televizyonlardaki dizilerden uzak durun.İnterneti amacının dışında kullanmayı hayatınızdan çıkarın.Sigara içilen yerlere gitmeyin.Bu etkinliklere katılın ve yüksek sesle etrafınızla paylaşın.Oradan boşalan zamanı da KİTAP OKUYARAK değerlendirin.

Okuma eylemine ilk önce Kuranı Kerim ile başlayalım ki;Din simsarlarının eline düşmekten de kurtulmuş oluruz.Her yönden saldıran KÜRESEL GÜÇLERİN elinden çabuk kurtulmanın birinci basamağı;Allahın Dinini,Allahın kitabından öğrenmekten geçer.Dini birilerinden öğrenmeye çalışmak, birilerinin elinde oyuncak olmaktır.Ülkemiz acı bir tecrübeyi de 15 Temmuz da yaşadı.Büyük rütbeli zevatlar.Akademik ünvanlı büyük adamlar.İlkokul mezunu bir meczubun ellerinde oyuncak olduklarını gördük.Bu ihanet şebekesinin başı buralara tek başına gelmedi.Küresel güçlerin maşası hain, oluşturulan algı ile uçuruldu.Bizler de dini hainden öğrenileceğini zannettik.Sonuç ontada.

Vatarndaşlar kandırıldı aldatıldı da,yöneticiler bu oyuna nasıl geldiler sorusunu kendimize sormaya bile cesaret edemez olduk.Acaba herkes biraz ihanetin içinde mi.Bu ihanet çeşidi kişinin kendisine olan saygısızlıktan başlıyor.Dinini öğrenmeyi birilerinin eline bırakma ile sürüyor.Dış güçlerin oyununa gelmemek için milli kaynaktan beslenmemek de ihanettir.İnsanlarımız bu aşamaya gelene kadar yöneticilerin ilgisizliği ve bilgisizliği vardır.Onları seçen bizlerin de kabahatı büyüktür.Her bir kabahatlinin tarih önünde ve Huzuru İlahide hesapları çok ağır olmasını diliyorum.

Ormanları yok edip,yağmur duasını özendirmenin.Dini şekilciliğe indirenlerin.Hiç hayırlı işler yapmayıp,yatarak hayırlı sonuçlar bekleme kültürünü aşılayanların yakalarında bu mazlum TÜRK milletinin hakkı olduğu unutulmasın.

Türk Milleti acilen silkinip kendine dönmelidir.Kendisi için olmasa bile geleceği için.Evlatlarına onurlu bir gelecek bırakabilmek için.Temennim odur ki;Allah Türk Milletini korusun ve yüceltsin.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık