• 13 Temmuz 2015, Pazartesi 15:01
EmirŞenol

Emir Şenol

Aklımızı Doğru Kullanalım

Kendi vazifelerimizi yapma yerine her zaman birilerinin bir şeyleri yapmasını istemek etik olmuyor dostlar.Hayatımız bu gibi tavırlarla dolu.İnsan biraz düşünürse görevlerini hatırlar ve yapar.Eğer birilerinden sürekli bir şeyler bekliyorsak bilin ki hatalıyız.Bu hatalı durumdan kurtulmak içinde biraz düşünmek yeterlidir.

Başımıza gelen her sıkıntılı konuda ya şeytanı suçlarız ya da bir başka yaratılmışı.

Ülkemizin içinde ki kötü durumdan kurtulmak için çaba sarf etmeden hemen görevi ALLAH’a devredip aradan sıyrılıveririz.

Ormanları keser yerine ağaç dikmeyiz,Yağmur yağdırması için  Allah’a yalvarır dururuz.Araçlar da ki MAAŞALLAH yazısını anlayabilen var mıdır.

Her işte aklımızı kullanmalıyız.Doğru kaynaklardan araştırarak,doğru bilgiler edinerek.

Hele sosyal medyada yazılar yazıp birilerini sürekli suçlamak.Sürekli birilerine akıl vermek biraz haddimizi aşmak olsa da yaparız.Bence konuşacağımız her konuda en az birkaç kitap okumamız gerekmektedir.Lütfen iğniyi kendimize çuvaldızı başkasına batırmadan önce meseleleri iyice tartalım.

Cennete gitmek isteriz.Ne hikmetse cennete gidiş yolunda adım atmayız. Cennetin anahtarı olan Kuranı Kerimi okuyup hayatımıza uygulamamız gerektiğini unuturuz.Sürekli ayrıntılar içinde dedikodularla ömrümüzü geçirmeye çalışırız.Tek bir seçenek var ömrümüz boyunca okumak.En az konuştuğumuz süre kadar okumak.

Tartışmak istediğimiz her konuda uzmanların yazdıklarından haberdar olmalıyız. Meselelere bir pencereden bakma yerine,kendimiz bir pencere açmalıyız.Bakış açısı içinde konulara ilişkin doğru bilgiler gerekir.

Kendimize en basitinden birkaç soru sorarak işe başlayalım.Kuranı Kerimi meal olarak kaç kere okuduk,anladık.Tartışacağımız konu da kaç yıl eğitim aldık.Kaç kitap okuduk. Günlük gazetelerin kaç tanesinin makalelerini okuyoruz.Fikri düzeyde okuduğumuz kitap sayısı nedir.Siyasetin hangi noktasında ne kadar eğitim aldık.Evimizde bir kaç tane de olsakitaplığımızda kitap varmı.Kütüphaneden kaç kitap alıp okuyoruz.Ya da sigaraya verdiğimiz paranın onda biri kadar kitap alıyor muyuz.Bu ve benzeri bir çok soruya olumlu cevabımız var ise birkaç kişi bir araya gelip sabırla tartışma yolunu arayalım.Uygun ortamda uygun şartlarda.

Son yılların bir modası herkes siyasi arenada bilgisinin boyutundan fazla konuşuyor olması.Bir oy verip bin derdin çözülmesini bekleriz.Kahve köşelerinde her meseleye çözüm üretiriz.Hep birilerinin ürettiği konuları konuşuruz.Bu da fikrimizin sığlığını.Bilgisizliğimizi gösterir.Bu durumdan kurtulmak için bir adım atma yerine yine birilerini suçlarız.Mesele herkesin ulu orta söylediğinin peşinden gitmek olmamalı.Bir pencere açabilmek.Hakkı sahibine teslim etmek.Ya da susmak.

Yaradılmışlığın bir özelliği olmalı.İnsan olmanın bir farkı olduğunu bilmeliyiz. AKIL.Canlılar içinde insanlara bahşedilen çok önemli bir değerdir.Ya verilen değeri akıllıca kullanacağız.Ya da herkese akıl vermekten vaz geçeceğiz.

Sizlerle birkaç tane ayeti paylaşmak istedim.(Sure ve ayet numaralarıyla mealleri).

2:75 - Şimdi bunların, size hemen inanacaklarını ümit mi ediyorsunuz? Halbuki bunlardan bir grup vardı ki, Allah'ın kelâmını işitirlerdi de sonra ona akılları yattığı halde bile bile onu tahrif ederlerdi.

2:171 - O kâfirlerin hali, sadece bir çağırma veya bağırmadan başkasını işitmeyerek haykıranın haline benzer; onlar sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler, akıl da etmezler.

 2:269 - Dilediğine hikmet verir, hikmet verilene ise pek çok hayır verilmiş demektir. Ve bunu ancak üstün akıllılar anlar.

3:190 - Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelip gidişinde selim akıl sahipleri için gerçekten açık, ibretli deliller vardır.

8:22 - Çünkü yeryüzünde dolaşan canlıların Allah katında en kötüsü anlamayan ve düşünmeyen sağırlarla dilsizlerdir.

Allaha emanet olunuz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık