• 21 Şubat 2016, Pazar 15:31
EmirŞenol

Emir Şenol

Akıl ve Dost
 “Kuşu yükselten kanat.İnsanı yükselten akıl”.

Dost ucunda ölüm olsa bile seninle yola çıkandır.Eğer böyle birilerini bulabildiyseniz arkanız sağlamdır.Hedefinize emin adımlarla yürüyebilirsiniz.Sizi satmaz.En umulmadık anda adam satandan arkadaş da,dost da olmaz.Dava adamı da olmaz.Dava dostluğu olmaz.Adam satandan olsa olsa bukalemun olur.Her devrin adamı olur.En sonunda HAİN olur.

Dostluk kelimesinin karşılığı;Sevilen,güvenilen,yakın arkadaş,gönüldaş,iyi görüşülen kimse.Dostluk,zevklerin ve düşüncelerin uyuşmasıdır.Dostluk kişisel çıkar karşısında kurulan bir ilişki değildir.Hiç beklenmedik bir anında kalbine doğan sıcacık bir duygudur. Sevinçtir,üzüntüdür,anlamaktır,hatırlanmaktır, sonsuza dek olan arkadaşlıktır.

Dostluklar hiçbir menfaate dayanılmadan sadece bir sevgi saygı üzerine kurulursa daha kalıcı olur.Aksi taktirde ellerimize aldığımız kum taneleri gibi parmaklarımızın arasından farkında olmadan kayıp gider.

Dostluklarda zamanın önemi olmamalı,başın ne zaman sıkışırsa sıkışsın, koşabilmeli,kapısını çaldığında gözlerindeki o bakışı anlayabilmeli.İhtiyaç duyduğunda omuzlarına yaslanabilmeli,kardeş olabilmeyi yazmalı düşüncelerine.En gizli sırlarını bile verebilmeli,övüldüğünde değil, yuhalandığında durup koluna girebilmeli,sana senden çok güvenen bir sırdaş olmalı.

Peygamberimiz;“Dostunu severken ölçülü sev.Belki bir gün düşmanın olabilir.Dargın olduğun zaman da ölçülü ol ki bir gün dost olursun.Sonra da yaptığına pişman olursun”demiştir.

Mevlana Celaleddin-i Rumi;İnsan dostunun huyunu alır.Şems-i Tebrizi Şam’a döndüğünde,Mevlana Celaleddin için onun yokluğu dayanılmazdır.Şems’in varlığını kabullenememiş kimseler,Mevlana Celaleddin’e ileri geri laflar etmişlerdir.Mevlana’nın bu kimselerden birine verdiği cevap şöyledir.

"-Onun ışığı vurmazdan önce ölü bir nakıştım sadece taş duvarlarınızda. O,elindeki yay ile vurmazdan önce tellerime;Hep aynı nameyi çalıp söyleyen,kendi sesine yabancı bir kuru nebaptım.Ben onun avucunda bağlar,bahçeler ağaçlar görür;Deryalar gibi geniş, deryalar kadar berrak sular görürüm.Onun avucunda çıkan ağaçların gölgesinde dinlenirim.Lakin siz bunların hiçbirini göremezsiniz."

Pir Sultan Abdal;”Hiç ellerin taşı bana değmez,ille dostun gülü yaralar beni” demiştir.

-Dost bulabilmek için kendin dost olmayı denemelisin ki,Kusur aramadan anlaşabildiğin arkadaşlıkların dostluğa dönüşebilsin.Saygı görmek istiyorsan,saygı göstereceksin.Sözünün dinlenmesini istiyorsan,söz dinleyeceksin.Adam olmak istiyorsan adam gibi davranacaksın.Ya da her eyleminin iyi kötü sonuçlarına katlanacaksın.Bedelini ödeyebileceğin her eylemi yapmakta serbest bırakılmışsın ey adem oğlu.

-Her zaman akıl nefesin önünde olmalıdır.Her konuda.Nefsine yenilen aklını kullanmayan canlılar gibidir.Allah nefsini yenenlerden eyleye.

Aklını dost edinenlerle,aklı ile karar verip konuşanlarla hayat ne güzel olurdu.

Yarenler sözün bittiği yerdeyiz.Sözde dostluklar insanı yaralar.O sebeptendir ki herkese DOST kelimesinin ağırlığını yüklemeyin.Taşıyan olur taşıyamayan olur.Sonuçta üzülen sizler olursunuz.Üzülmemek için de arkadaşlıklarınızı iyi kurunuz.Uzun süre arkadaşlığınızı sürdürünüz.Arkadaşlığınızı bozacak tutum ve davranışlar içinde bulunmayınız.

Çünkü bütün insanlar birbirine lazımdır.Hele ortak değerleri olanlar birbirlerini düşünmeden yaşamamalıdırlar.Toplumcu düşünmek.Toplumcu davranmak zorundayız.

Arkadaşlıklarımızı uzun sürdürmeliyiz ki içinden belki bir tane dost olabilecek biri çıkabilir.

“Yeterki yürekli ol,tükenme, tüketme,tükettirme içindeki yaşama sevgisini”.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık