• 07 Mart 2015, Cumartesi 9:44
EmirŞenol

Emir Şenol

Ah Cehalet Ah
“Sen yine de affa sarıl, iyiliği emret ve cahillerden yüz çevir”.Araf-199
Cahilliğin eyleme geçişinden daha korkunç bir şey yoktur.Menfaatini düşünürken bile kendisine zarar verir.Çünkü değer yargıları yoktur.
Cahil sual sormaz.Rastgele davranır ve eylemlerinin kimlere nasıl bir zarar vereceğini düşünmez.
Çünkü AKLINI KULLANMAZ.

Her şeyde olduğu gibi cehaletin de çeşitleri vardır.Bilgisizler.Okur yazar olmayanlar.Bir kısım Okumuşlar.İnatçılar.Kula kulluk edenler.Sizde ayrıntılarıyla çoğaltabilirsiniz.İnsan öyle bir yaratık ki cahiller anlayamaz.Halife İnsan olabilmek için aklı iyi ve doğru kullanmak gerekir.Bilgisiz bir kimse, savaş davuluna benzer, sesi çok, içi boştur.Bu durumdan kurtulabilmek içinde ne olduğumuzu,kim olduğumuzu bilmeliyiz.Hatadan,yanlıştan dönebilmek de bir büyük meziyettir.Cahil yanlışta,cehalette ısrar eder.cahil inatçı olur.cahil kaynağından beslenmez.Kibir gurur CAHİLİN beslendiği zaaflardır.Nefsine her zaman yeniktir.Çünkü Allahın yeryüzünde ki halifesi olduğunu bilmezler.

“Biz o emaneti göklere, yere ve dağlara arz ettik, onlar,onu yüklenmeye yanaşmadılar,ondan korktular da onu insan yüklendi.O gerçekten çok zalim ve çok cahildir”. Ahzap -72

Başımıza ne geldi ve geliyor ise hep cehaletten geliyor.Korkarım bundan sonra da bizler kendimizi düzeltmez isek gelmeye de devam edeceğe benziyor. Kurtuluşumuzun kendimiz de olduğunu anlayıp uygulayana kadar da devam eder cehaletin bize ihaneti.Daha doğrusu kendimize ihanetimiz,kendimizin cehaletiyle orantılıdır.Hiç kimse duymak istemeyen biri kadar sağır olamaz. Problemin kendisinde olduğunu anlamayan insanlar.Çözüm;Başkalarının huzurunu bozmakta bulur.Kendi işini yapmayı beceremeyenler,sürekli birilerini suçlarlar.Çünkü bu davranış haddini bilmeyenlere has davranıştır.

”De ki: Ey cahiller.Şimdi bana O Allah'tan başkasına mı kulluk etmemi emrediyorsunuz”.Zümer -64

Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.Cehaletten kurtuluşun bir yolu vardır.Kaynağından beslenmek.Her zaman hakkı hakikati savunmak.Hiç bir yanlış karşısında eğilmemek,susmamak.Çünkü;Kendini kendin kurtarabilirsin ancak.

İslam Dini Cehaleti Men etmiştir.Ülkemizde ki insanların nerdeyse tamamı Müslüman olduğuna göre.Dinimiz de cehaleti yasakladığını göre.Cehalette ısrar etmemizin sebebinedir dersiniz.Bir yerlerde bir yanlışlık var.Ya da ülkemizde her şey güllük gülistanlık.Bu kararı herkes kendisi versin ve adımlarını ona göre atsın.Kimseyi suçlamadan aynaya bakarak karşısındakini suçlayarak.Ya da birilerinde hata arayarak,kendini temize çıkarmadan.

“Ey iman edenler.Eğer fasıkın biri size bir haber getirirsen onun doğruluğunu araştırın.Yoksa bilmeden bir topluluğa sataşırsınız da sonra yaptığınızdan pişman olursunuz”. Hucurat-6

Güzel ahlak, ilim ve edep öğrenmekle, iyi insanlarla arkadaşlık etmekle elde edilir. Kötü ahlak da bunun tersidir. Yani cahil kalmak, edepsiz olmak, kötü insanlarla arkadaşlık etmekten hasıl olur. Cenab-ı Hak, Peygamber Efendimizi överken “Gerçekte sen büyük bir ahlak üzeresin” buyuruyor.

“Cahil ile sohbet etmek güçtür bilene, Çünkü cahil ne gelirse söyler diline”.Her kim olursa olsun ağzından çıkanı kulağının duyması gerekir.Aklı olan ağzından çıkanı duyar.Aklı olan konuşmasını ve susmasını bilir.Aklı olan cehalet zincirini kendisinin açması gerektiğini de bilir.Aklını kullanmasını bilen insan ağzını da, bedeninin diğer organlarını da yerli yerince kullanmasını bilir.Çünkü canlıların içinde;Akıl gibi bir değere sahip olan tek canlı İNSANDIR.

“Siyasetle ilgilenmeyen aydınları bekleyen sonuç, cahiller tarafından yönetilmeye razı olmaktır. Asıl önemli olan ve memleketi temelinden yıkan, halkını esir eden, içerideki cephenin suskunluğudur”.M.K.Atatürk

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık