• 15 Temmuz 2015, Çarşamba 1:14
EmirŞenol

Emir Şenol

ABD Lozanı Neden Tanımaz
Yıl 1923 Lozan Konferansı görüşmeleri.İngiltere’nin çıkardığı zorluklar yüzünden tıkanmak üzeredir.ABD aniden Türkiye’ye destek verme kararı alır ve İngiliz Hükümeti antlaşmanın altına imzasını koyar.Amerika’nın birden Türkiye’yi sevmesinin altından, dönemin bakanlarından Rafet Bey’in ABD yetkilileriyle gizlice imzaladığı CHESTER Antlaşması çıkar.Antlaşma TBMM tarafından da onaylanmıştır.Ancak TBMM de aceleyle onaylanan anlaşmadan şüphelenen Mustafa Kemal ATATÜRK, yaptığı incelemeler sonucunda CHASTER imtiyaz haklarının Türkiye’nin aleyhinde olduğunu görüp,antlaşmayı yırtıp çöpe atar ve tanımadığını açıklar.Bu olayın ardından ABD de Lozan Antlaşmasını tanımadığını açıklar.Bu olayın ardından ABD de Lozan Antlaşmasını tanımadığını dünyaya ilan eder ve 18 ocak 1927 günü,Senato da yapılan oylamada Lozan’ın onaylanması reddedilir.ABD halen Lozan antlaşmasını tanımamaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün yırttığı CHESTER imtiyazı. Amiral CHESTER’in adını alan imtiyaza göre, Amerikalılar,Türkiye sınırları içinde döşenmiş ve döşenecek bütün demiryolları boyunca,rayların 20 km sağında ve 20 km solunda yer alan arazi şeridinde;bütün yer altı ve yerüstü zenginliklerin tüm haklarının kendilerine verilmesini istemişler.Kurulan şirkete de OSMANLI-AMERİKAN ŞİRKETİ adını vermişler.Bu şirketin faaliyet sahasına da başta; petrol, altın, kömür, krom, bakır, gümüş, civa,çinko,demir,mangenez,antimuan gibi madenlerin aranması, çıkarılması, işletilmesi ve satılması gibi maddeleri eklemişler.

İşte Mustafa Kemal ATATÜRK Türkiye’nin bağımsızlığına ters düşen,hatta Sevr’de ki parçalanmasına yol açabilecek bu imtiyazı yırtıp çöpe atmıştır.

Gücünü yabancılardan alanlar,toplumlarına zarar verir,sonları da kötü olur.

ABD Mustafa Kemal ATATÜRK’ten ve TÜRKİYE’den Lozan’ın intikamını mı alıyor. ABD,Mustafa Kemal Atatürk’ün reddettiği CHESTER imtiyazından daha geniş şartları içeren bir maden arama imtiyazını, 1996 yılının ortalarında görevde bulunan TÜRK Hükümetinden elde etmiştir.Böylece ABD Lozan da tuzağa düşüremediği ATATÜRK’ten ve TÜRK Milletinden intikamını şu an almış olarak görünmektedir.

Kaynak:Hakan TÜRK;”Büyük Oyun” kitabı.

Bugünlere gelindiğinde herkesin biraz bilgisiyle de görebileceği gibi,ABD Türkiye’den almak istediği imtiyazları almak için her türlü şartları çok iyi değerlendirmektedir.12 eylül darbesinde de parmağı vardır.Irak’ın Kuzeyinde oluşturulan bölgede PKK militanlarının rahat hareketi için 36 paraleli uydurulmasında da.Türkiye de rahat hareket edebilen çekiç güç marifetiyle de Türkiye’nin Güney Doğusunu Irak’ın Kuzeyine katma çabaları da o intikamın devamıdır.Bugünlerin modası Açılımlar da ABD’nin bitip tükenmeyen intikamının,Vatanımız ve Milletimiz üzerinde ki dalgalarıdır.

Eğitimimiz üzerinde oynanan oyunların altından da ABD çıkar.Sağlık Politikasının altından da.Her gece evlerimizde televizyonların başına oturduğumuzda da Holivud filimleri ile ABD’nin bütün tarihini onların istediği şekilde öğrenmekteyiz.Pensilvanya ile de dinler arası diyalog ve Ilımlı İslam projeleri hayata geçirilmektedir. Amerika Derin devleti ile dünyaya kafa tutar durumdadır.Bizi bizim ile ilgili bölümleri ilgilendirir.Bizim için önemli olan,dost kılıklı yabancıların milli ülküyü güya milli çıkar adına baltalamasının önüne geçmektir.

Bize yalnız dans etmesini, iyi giyinmesini, kur yapmasını ve aşık olmasını bilen gencin lüzumu yoktur.Bize bugün mesleğinde usanmadan çalışacak,yarın hudutta göz kırpmadan ölebilecek genç lazımdır. Barış, savaşın başka metotlarla devamı ve silahlı savaşa hazırlığın ayrı bir şeklidir.

"Türk Milleti;Kahraman askerler,Büyük devletler ırkı ve milletidir".

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık