• 07 Mayıs 2017, Pazar 12:36
EmirŞenol

Emir Şenol

3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK BAYRAMI
 Çağımız, milliyetçilik çağıdır. Yükselmek ancak, milliyetçilik yolundan giden milletlerin hakkıdır. Onun için Türklerin, bütün varlıklarıyla sarılacakları tek fikir, Türk Milliyetçiliği,yani Türkçülüktür. Bu gerçeği anlayamayan devlet adamı değil, adam bile sayılamaz.” Necdet SANCAR

Türkçülük Günü; 3 Mayıs 1944 tarihinin anıldığı gün.Irkçılık-Turancılık davasının gerekçelerinden biri olarak gösterilen Hüseyin Nihal Atsız - Sabahattin Ali davasının 3 Mayıs 1944 tarihli duruşmasından sonra yaşanan "Ankara Nümayışı"'nı anmak amacıyla, ilk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askerî hapishanesinde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkûm tarafından kutlanmıştır. Daha sonraki senelerde de devam eden toplantılar Türkçülük Günü (Bayramı) adını almıştır.

3 Mayısta;1942 yılında ülkemizin başbakanı olan Şükrü Saraçoğlu, Türkçü bir yönetici olarak tanınmaktadır. Bu durumunu meclis konuşmalarında sık sık dile getirmektedir.Başbakan Saraçoğlu 5 Ağustos 1942'de TBMM'de yaptığı konuşmada şunları söylüyordu:“Biz Türk'üz, Türkçüyüz ve daima Türkçü kalacağız. Bizim için Türkçülük bir kan meselesi olduğu kadar bir vicdan ve kültür meselesidir. Biz azalan veya azaltan Türkçü değil, çoğalan ve çoğaltan Türkçüyüz. Ve her vakit bu istikamette çalışacağız”.

Türk milletinin kızıl dalgadan etkilenmesi ve yurtta komünizmin bir tehlike olarak yandaşlar toplaması, Nihal Atsız‘ı ve onun gibi düşünen bütün Türkçüleri komünizm karşısında bir şeyler yapma konusunda düşündürüyordu.

Bu dönemde yayımlanan “Bozkurt“, “Orhun” ve “Çınaraltı” gibi dergilerle Türkçü konularda yazılar yazan Atsız, komünizmin etkisinde kalan uyuşuk beyinlerce bir tehdit olarak algılanıyordu.

Devletin her tarafına komünist kadroların yerleştirilmekte olduğu gören Nihal Atsız, devrin başbakanı Şükrü Saraçoğlu'na, iki “Açık Mektup” kaleme alır.Orhun Dergisi'nin 1 Mart 1944 ve 1 Nisan 1944 tarihli sayılarında başbakan ve devlet yetkililerini uyarmak için yayınlar.Şikayet edilenlerin içinde -daha sonra Bulgaristan'a kaçarken öldürülen- Sabahattin Ali de vardır.

Atsız hoca kaygılarını; ”… Üniversitede devlet parasıyla okuyan talebeler yanlış yoldalar. Demek ki koynumuzda yılan besliyoruz. Sinsi zehirli yılanlar, bekledikleri yerlerden yemleri geldiği zaman devleti arkadan vuracaklar. Kızıl sabahı Türkiye’ye getirmek isteyen yabancı ordulara ajanlık yapacaklar…” şeklinde açıkça dile getirir.Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ile Ulus gazetesi başyazarı Falih Rıfkı Atay'ın teşviki ile Sabahattin Ali tarafından Atsız mahkemeye verilir.26 Nisan 1944'te Ankara'da başlayan ilk mahkemeye üniversite gençliği büyük ilgi gösterir,salon hınca hınç doldurulur. Bu yoğun kalabalık ve tezahürat karşısında Mahkeme heyetinin içeriye pencerelerden girebildiği söylenir.

Nihal Atsız Mahkeme Heyetine: “Sabahattin Ali'den sorulsun, hıyanetini ispat edelim mi.Buna razı mı”, diye sorar. Sabahattin Ali ise buna cevap verememiştir.Duruşma, 3 Mayıs 1944 gününe ertelenir.

Tarihte 3 Mayıs 1944 Olayları adıyla anılan olaylar, Nihal Atsız'ın, hakkında açılan dava için Ankara'ya geldiği sırada başlamıştır. Bu tarihte gençlik komünizm aleyhine bir gösteri düzenler ve beraberinde Nihal Atsız'a sevgilerini belirtirler.Mahkeme salonuna giremeyen gençler Ulus Meydanı'na doğru yürüyüşe geçmişler, burada milli marşlar söylemiş ve komünizm aleyhinde sloganlar atmışlardır.Kafile, Ulus Meydanı'ndan sonra Başbakan Şükrü Saraçoğlu ile görüşmek istemişse de bunda başarılı olamamış.

Bu gösterilerde tutuklanan üniversiteli gençlerin sayısı 165 olarak tespit edilmiştir.Türkçülükte ilk hareketi,3 Mayıs 1944 Çarşamba günü, Ankara’daki birkaç bin meçhul Türk genci yaptı.Bu bakımdan Türkçülük tarihinde onların hususi bir şerefi vardır.

İSTANBUL TOPHANE ASKERİ HAPİSHANE'SİNDE BULUNAN ASKER SANIKLAR;

1-Hasan Ferit Cansever, Dr. yüzbaşı .2-Fethi Tevetoğlu, Dr. üsteğmen

3-Alparslan Türkeş, Piyade üsteğmen .4-Nurullah Barıman, Piyade teğmen

5-Zeki Özgür(Sofuoğlu) , Topçu asteğmen,6-Fazıl Hisarcıklı, Ulaştırma asteğmen

AYNI CEZAEVİNDE BULUNAN SİVİL SANIKLAR;

7-Nihal Atsız, Edebiyat Öğretmeni .8-Hüseyin Namık Orkun, Tarih Öğretmeni

9-Nejdet Sancar, Balıkesir Lisesi Edebiyat Öğretmeni.10-Saim Bayrak, Temyiz Mahkemesi Evrak Memuru.11-İsmet Rasin Tümtürk, İstanbul Belediyesi Murakıbı .2-Cihat Savaşfer, Y. Mühendis Mektebi Öğrencisi.13-Muzaffer Eriş, Y. Mühendis Mektebi Öğrencisi .14-Fehiman Altan, Y. Mühendis Mektebi Öğrencisi .15-Yusuf Kadıgil, Lise Öğrencisi .16-Cebbar Şenel, Adana Adliyesi'nde Hakim Adayı

SANSARYAN HAN'DA BULUNAN EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ HÜCRELERİNDE BULUNAN SİVİL SANIKLAR;

17-Zeki Velidi Togan, Türk Tarihi Profesörü.18-Orhan Şaik Gökyay, Ankara Konservatuarı Direktörü.19-Hikmet Tanyu, İçişleri Bakanlığında Memur

20-Reha Oğuz Türkkan, İ.ü. Doktora Öğrencisi.21-Hamza Sadi Özbek, Aydın Maliye Tahsilat Şefi.22-Cemal Oğuz Öcal, Gazi Eğitim Enstitüsü Öğrencisi

23-Said Bilgiç, Ankara Adliyesi'nde Hakim Adayı

AYNI DAVADAN SANIK OLARAK MEHMET KÜLAHLIOĞLU VE OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ DE BİR SÜRE TUTUKLU KALMIŞLARDIR.

1944 IRKÇILIK-TURANCILIK DAVASI KAYNAKLAR:*TBMM, Zabit Cerideleri, Devre 6, Cilt 27, s.24-25 * Orhun,27 Nisan 1951, Sayı: 30.* Orhun,4 Mayıs 1951, Sayı:31 * Alpaslan Türkeş, 1944 Milliyetçilik Olayı, İstanbul, 1992, s.39

Hulusi Turgut, Türkeş'in Anıları-Şahinlerin Dansı, İstanbul, 1995, s.40

Irkçılık - Turancılık, Türk İnklâp Enstitüsü, 1944. * Mustafa Müftüoğlu, Çankaya'da Kâbus - 3 Mayıs 1944, Fatih Gençlik Vakfı, 1974. * Alparslan Türkeş, 1944 Milliyetçilik Olayı, Türk Federasyonu, Frankfurt. * Reha Oğuz Türkkan, Tabutluktan Gurbete, 3.baskı, 1988. * İlhan E. Darendelioğlu, Türk Milliyetçiliği Tarihinde Büyük Kavga, Burak Yayınevi.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık