• 07 Şubat 2017, Salı 13:57
EmirŞenol

Emir Şenol

2000-2017 Türkiye siyaseti hatırlatmaları

Oluşturulan her türlü algı ile insanlık istenilen bir yerlere doğru yönlendiriliyor. Doğru bilgileri bulup algılara direnmek zorlaşıyor.Hele ki okuma alışkanlığı olmayan toplumlarda içinden çıkılmaz bir hal alıyor.Algı cahil toplumlar üzerinde etkili olacağı için,toplumların cahil bırakılması da projenin bir diğer parçası.

Yaşım erdiği günden beri ülkemin meseleleri ile ilgilenmeye çalışıyorum.İyi de okuyorum.Milletimin tarihini de sağlam kaynaklardan öğrenmeye çalışıyorum. Vatandaş olarak her bir eylemimde de doğruyu bularak hareket etmeyi kendime bir ölçü edindim.

Önümüzde ki günlerde,Türk Milleti adına önümüze bir sandık konacak,bir tercihte bulunmamız istenecek.Ben öncelikle tercihte bulunmadan önce konuyu iyice öğrenmeye çalıştım.Referandum için iki şık var.Ben her iki şık için yazılanları,konuşulanları,yetkili ağızlardan dinliyor ve okuyorum.Bir de konuşan şahsiyetlerin hayatlarına da bakarak değerlendirmelerimi yapıyorum.Kimsenin adamı olmamak adına yüce TÜRK Milletinin geleceğine yönelik doğru bir karar vermek için aklımın erdiğince ödevimi çalışıyorum.

Bir gurup EVET,diğer bir gurup HAYIR peşinde koşarak ilerlemeye çalışıyor. Sadece yarışma gibi ve birilerinin adına oluşturulan algılara göre ortalığı tozu dumana katıyorlar.Bu güne kadar oylanacak olan 18 maddeyi okuyana pek rastlamadım.Bir kör döğüşü.

Malum bu sistem değişikliği ile ilgili teklif sayın BAHÇELİ’den geldi. Yasama, yürütme,yargı erklerinin hukuki sınırlarının çizilmesi konusu.Birileri anayasa değişikliği dedi ve konu o mecrada tartışılır oldu. AKP ile birlikte yapılan çalışmalar sonucunda nihai karar için,asil Türk Milletinin önüne getirildi.Algı adına saldırı ve yönlendirme tam da burada başladı.MHP ve liderine sürdürülen saldırılar yeni olmadığı için kimler ne adına yapıyor sorusunun cevabı aslında çok açık.Ben burada ÜLKÜCÜ ve MHP liyim diyenlerin duruşlarını izliyorum.Soruyorum;Her alandaki siyasi görüş temsilcileri (CHP, HDP, VP, RP, DYP,vb.) doğru söylüyor da MHP ve Bahçeli mi yanlış yapıyor.Perinçek ve PKK vatan millet dostu oldular da,MHP ve Bahçeli mi hain oldular.Bakarmısınız ne günlere kaldık.

Milliyetçi Hareket Partisi ve Sayın Bahçeli hedef tahtasında.Bu saldırılar,AKP gizili ortağı gibi algılatılmak istendi.Çok basit ve çirkin iftiralarla gerçekler saklanılmaya çalışıldı.Hala da devam etmekte.Sizlere siyasi tarihte bir bakış açısı yolculuğu yaptırmak istedim.

28 Mayıs 1999 - 18 Kasım 2002.

18 Nisan 1999 genel seçimlerinden 1. parti olarak çıkan DSP tek başına hükûmet kuracak çoğunluğa sahip olmadığı için koalisyon kurma zorunluluğu doğmuştur. DSP eski Genel Başkanı Bülent Ecevit, ikinci parti MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve dördüncü parti ANAP'ın eski Genel Başkanı Mesut Yılmaz arasında 28 Mayıs 1999 tarihinde imzalanan 57. Cumhuriyet Hükûmeti Koalisyon Protokolü ile kurulmuştur.

57.hükümetin süresi kısa olmasına rağmen,ülke içinde 2 ekonomik kıriz.En acısı da asrın depremi.Türkiyeyi her alanda yıkan MARMARA DEPREMİ.Hükümet bu olumsuzlukları aşmayı başarabildi.Sağlık konusunda,Tarım konusunda,Sanayi ticaret konusunda,Bayındırlık ve iskan konusunda çok ciddi kararlar alıp uygulamaya başladılar.Ayrıca vatandaşların ekseriyetini ilgilendiren sosyal ve mali ödemeler konusunda da ciddi kararlar almasına rağmen,yasama,yürütme ayrılığı yüzünden erken seçim kararı alarak ülke MİLLİ İRADENİN kararı ile AKP hükümeti ile tanıştı.Milli irade öyle münasip gördü.

Siyasi yasaklı olan R.T.Erdoğan ve partisi seçimlerden birinci çıkmasına karşılık Genel Başkan BAŞBAKAN olamıyordu.Devreye CHP girdi ve meclisten çıkarılan yasa ile Siirt Millet Vekili olarak meclise girdi ve 59.Hükümetin Başbakanı oldu.Erdoğan’a milletvekilliği ve başbakanlık yolunun açılmasında CHP’nin ve dönemin CHP lideri Deniz Baykal’ın rolü unutulmamalıdır.

2007 Türkiye anayasa değişikliği referandumu, 21 Ekim 2007 tarihinde Türkiye'de, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi başta olmak üzere birtakım anayasa değişikliklerinin halkoyuna sunulmasıdır.367 salt çoğunluk sağlanamadığı gerekçesi ile Cumhurbaşkanlığı seçiminin iptalinde CHP’nin katkısı unutulmamalıdır.Yargı görevlilerinin kudreti.Yasamaya ve yürütmeye rağmen.

12 Eylül 2010 tarihinde halk oylamasına sunulmasıdır. 26 maddelik bir değişikliği içeren paket, TBMM tarafından kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından referanduma sunuldu. Referandum sonucunda %57.88 evet ve %42.12 hayır oyu çıkarak anayasa değişiklikleri kabul edildi.Bu anayasanın 26 maddesinin değişikliğinde HSYK’nın şekillenmesinde katkısı olan herkesin kulakları çınlasın.YETMEZ AMA EVET kampanyasında kimler yok ki.

2014 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi, Türkiye'nin 12. cumhurbaşkanını belirlemek için 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan seçim. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde cumhurbaşkanının doğrudan halk oyuyla seçildiği ilk seçimdir.

Siyasi tarihi okuyup millet için,devlet için doğru yerde durabilmek zamanıdır.Kırmadan dökmeden,birlik içinde kararınızı verin,sandıkta doğru kararın sevabıda günahıda sizindir.

Türkçe oku,Türkçe düşün,Türkçe konuş.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık