• 01 Mart 2017, Çarşamba 14:18
EmirŞenol

Emir Şenol

16 Nisan 2017 kararımız

Küçük insanlar dengini,büyük insanlar kendini arar.” Yunus Emre

Türkiye kendi gündemi ile kendi yolunu bulup ilerleme de sürekli meşgul.Bir de içeride ki iş bilmezler ya da adam sendeciler de meselelerden hep uzak durmakta,algılar girdabında bocalayıp durmakta.Çağı yakalamanın formülü bu değildir.Bir çok vatandaşımız;Oluşturulan algılardan habersiz yarınlarını birilerinin kurmasına göz yumarak,müsaade eder konumdadırlar.

16 Nisan,Türkiye de Hükümet,Yasama,Yargı sınırlarının çizilmesi ile ilgili sandık başına gidilecek.Her zaman olduğu gibi bir yarışma aldı başını gidiyor.EVET-HAYIR.Yıllar öncesinden başlatılan Anayasa değişikliği algısı son günlerde iradeli,dirayetli bir gurubu içine aldı.Ülke meselelerine çok duyarlı olan bu gurup içine seneler önce bir ayrıştırma sokulmuştu.Bu sıralar dozu artırılarak NİFAK sürdürülmekte.Her taraf toz duman.Sanal alemde sınırları zorlayan ifadeler.

Herkes ülkesini ve milletini çok seviyor.Herkes siyasetin o kadar uzmanı ki, sorma gitsin.Tanıdığım bir çok kişi,kendi ifadeleri ile kitap okumayı sevmediklerini söylemekte.Okumak için vakit bulamadığını ifade etmekte. Kalabalık sohbetlerimizde de çok rahatlıkla bunu gururla ifade edebilmekte.Ne hikmetse ÜLKESİ için iradesini koyacağı değişiklikleri OKUMAMAYA özen göstermekte. Halbuki yarım saatini alacaktır.

2010 Yılında yapılan Anayasa maddelerinde ki köklü değişime YETMEZ ama EVET diyenlerin bir kısmının bugün içinde bulundukları bunalımı yaşamayalım. Kendilerini haklı çıkarma yolları arayanlar gibi olmayalım.Ya da o gün yetmez ama evet diyenlerin bugün kimler olduğunu ve neden Hayır dediklerini de göz ardı etmeyelim.

Her iki karar sahipleri de birbirlerini ağıza alınamayacak kelimelerle suçlamasın. Yarın yüz yüze bakacak vatan evlatları sizler biraz daha tartılı sözler söyleyiniz. Yüzlerinizi kirletmeyiniz.İlla birşeyler söylemek ve yazmak istiyorsanız,bir boş kağıda aklınızdan geçenleri,dilinizin ucundakileri yazıverin.Sonra okursunuz.Bu tavsiyemi de anlarsınız.

Yüksek tepelerde hem yılana, hem kuşa rastlanır; birisi sürünerek, öteki uçarak yükselmiştir”.Cenab Şahabettin

Evet Hayır yarışmasına katılan bazıları;Ne yazık ki şu değişen maddeleri okuma zahmetine de katlanmamakta.Oluşturulan algılarla milletine hizmeti sloganların içine hapsetmekte.Önüne gelene,ağzına geleni söylemekte veya sanal alemde sallamakta.Zannetmeyin kendimi ayrı tutuyorum.Bazılarıdan biraz fazla okuyorum.O oranda da biraz fazla biliyor olabilirim.Zamanımın bir kısmını okuyarak geçiriyorum.Okudukça da farklı açılardan bakabilmeyi öğreniyorum. Tanelerinin içi dolmuş buğday başağı gibi.

Geleceğimizi kurgularken;Öncelikle siyasete biraz çeki düzen verilmeli.Siyaset ile ilgilenecekler,alana uygun bir okuldan mezun olmaları programı yapılmalı. Siyasi Partilerde görevlendirmeler de bir kurala bağlanmalı.Çünkü çok önemliler.Seçilebildikleri sürece ülkeyi idare edecekler.Çok donanımlı olmalılar. Partilerin taşra teşkilatları da o çerçevede yapılandırılmalıdır.Yoksa birilerinin oluşturduğu gündemlerin peşinde koşar dururuz.Bu konunun vatandaş bölümünü de ele alıp acilen kurslarla veya bir takım kanunlar çerçevesinde eğiterek bilinçli ,duyarlı hale getirilmeleri sağlanmalıdır.Herkese bir seferberlik ilan edilmeli.Çünkü ülke ve milletimizin geleceği söz konusu.Bir çok nesil heder olup gitmeden.

Dünyada huzurlu mutlu bir hayat sürmeyi bizlerde hak ediyoruz.Suçu kimse birilerinde,bir yerlerde aramasın.Afiş,slogan,işaret ve kıyafetler ile bir yol çizilemez.Onlar bizim özelimizdir.Hayat tarzımızdır.

Geliniz 16 Nisan 2017 tarihinde neyi oylayacağımızı okuyup öğrenelim. Alanımıza giren konuları da yazılı metin üzerinden paylaşalım.İyice netleşmeden farklı bakış açılarından konuyu inceleyelim.Daha şimdiden Kasım 2019 da yıpılacak Millet Vekili ve Cumhurbaşkanlı Hükümet seçimini tartışmayalım. Yanlış algı oluşur.Kendimiz de zor duruma düşeriz.İki tarihin de konuları farklıdır.

NOT:Bir konuyu merak ettiğimden sizlerle paylaşayım dedim.Siyasi partiyi Genel Başkanlar temsil ederler,Başarı başarısızlık hep genel başkana yüklenir. (Genellikle başarısızlıklar)Millet Vekili seçildiği partiden istifade edip seçildikten sonra yasama süresince partisinden ayrılması ne kadar ETİK OLUR.Siyasi etik açısından uygunmudur.Çünkü seçilirken parti ve amblemine oy veriyoruz. Kişilerin adı ve sıralaması listede yok.

“Vatanını en çok seven,görevini en iyi yapandır.”Mustafa Kemal Atatürk


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık