• 30 Ağustos 2016, Salı 0:03
CavidŞahverdiyev

Cavid Şahverdiyev

Türk Devletleri Sivil Toplumları Federasyonu (TDVCF) oluşturulur
Federasyon'un teşebbüs grubunun başkanı Azerbaycan Demokratik Reformların Geliştirme Merkezi'nin Başkanı, Avrasya Haber Ajansı kurucusu Cavid Şahverdiyev söyledi, amaç Türk devletlerinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları arasında işbirliğini güçlendirmek, genişletmek, ortak projeleri hayata geçirmek, fikir ve tecrübe değişimleri yapmak, dayanışma sergilemek " tekilf bizden gelip ve işbirliği yaptığım türk devletleri STK yöneticileri tarafından desteklendi. Sözün açığı, Federasyon'un merkezi ofisinin Türkiye'de, Kırgızistan'da ve yahut Kazakistan'da olması önerileri ileri sürüldü. Sonunda karar alındı ​​ki, teklif ve fikir Bakü'den gelmişse, öyle baş ofis Bakü'de olsun ".
C.Şahverdiyev onu da qeyd edib ki, türk devletleri deyince ancak Türkiye ve bağımsızlık elde eden eski Türkçe konuşan Sovyet Cumhuriyetleri görülmez: "Onlarla yetinmek olmaz. Sadece Rusya'nın kendisinde onlarla türk vilayet ve cumhuriyet var. Yeni dünya düzeninde Türk devletleri arasında birlik ve dayanışma ne kadar vacibdirse, bir o kadar da sivil toplumları arasındaki ilişkileri güçlendirilmesi zorunludur. Ne zamana kadar antitürk pozisyondan konuşan Batı'nın Ermeni beynəlxlaq kuruluşlarının iftira ve önyargılı hesabtları ile yüz yüze kalacağız. Federasiyanı yaratmakta önemli amaçlarımızdan biri de hak sesimizi, gerçekliği ve gerçeklik dünyaya ulaştırmaktır ".
C.Şahverdiyev Federasyon'un tüm Türk devletlerinde temsilçiliklerinin oluşturulacağını söyledi: "Hem Azerbaycan'da hem de diğer Türkçe konuşan ülkelerde STK sektöründe çalışan çok yetenekli uzmanlarımız var ki, karşımıza koyduğumuz görevleri gerçekleştirmek imkanına sahiptirler. Türk devletleri sivil toplum alanında çeşitli projelerin hayata geçirilmesini, analiz ve araştırmaların yapılmasını öngörmüştük. Örgüt hala varoluş, örgütlenme sürecinde, eğer-eksiklerimiz, eksik noktamız, sorunlarımız olacak. Herkesin desteğine, fikrine ve önerilerine büyük ihtiyacımız var, ki, tüm bunlar Türk devletlerinin güçlenmesine, türk milli-manevi değerlerin, kültürünün muhafaza edilmesine, geliştirilmesine, Türk dünyasına karşı tüm engellerin üstesinden edilmesine hizmet etsin ".
Kurumu ve üyelik konusuna gelince, C.Şahverdiyev söyledi, örgütlenme çalışmaları yekunlaşandan sonra Bakü'de büyük toplantının yapılacağını öngörmüştük: "Türk devletlerinden STK sektöründe çalışan nümayəndlərin katılımıyla. Tüm bu gibi meseleler orada çözülecektir. Ondan sonra belgeler Adalet Bakanlığı'na sunulacak ".

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık