Yayın İhalesi Konusunda Aziz Yıldırım Haklı…

Başakşehir ve Kulüpler Birliği Başkanı Sayın Göksel Gümüşdağ’ ın geçen gün katıldığı bir Tv programına Fenerbahçe Başkanı Sayın Aziz Yıldırım canlı yayına telefonla bağlanarak hem programda yaptığı açıklamalar hem de yayın ihalesi hakkında görüşlerine cevap verdi. Neden Aziz Yıldırım haklı diyorum bunu belirtmeden önce konuyu bilmeyenler için detaylandırmakta fayda var.

Yayın ihalesi yapıldı 500 Milyon Dolar gibi çok büyük bir rakama ihaleyi Digiturk yeni adıyla BeinSports aldı. İhale sürecinden sonra malumunuz ülkemizde dolar inanılmaz bir artış gösterdi. Ve bunun sonucu olarak da Yayıncı kuruluş kurun sabitlenmesi ile alakalı bir talepte bulundu. Federasyon ve Kulüpler Birliği de Yayıncı Kuruluşa olumlu cevap verdi.

İhale Şartnamesi alındığı gün Dolar Kuru 3,26 tl

İhale günü Dolar Kuru 3,36 tl

İhale geçerlilik tarihi 01.06.2017

Yukarı da belirttiğim üç detay Sayın Aziz Yıldırım ve Sayın Göksel Gümüşdağ arasında kavga çıkarıyor. Kulüpler Birliği şartnamede kurun ihale günü Dolar kuru olan 3,36 da sabitlemek gerektiğini ancak yayıncı kuruluşa jest olarak Şartnamenin alındığı gün ki kur olan 3,26 da sabitlenmesini istiyor. Bunun İçinde Süper Lig kulüplerinden arada ki 0,10 tl lik farkın talep edilmemesi için Muvafakatname istiyor. 17 kulüp Muvafakatname veriyor bir tek Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım vermiyor.

Sayın Aziz Yıldırım mantıklı olanın ihale geçerlilik tarihinde kuru sabitlemek olduğunu ve bu şartlarda kulüplerin çok büyük zarara uğrayacağını iddia ediyor. Ülke de dolar bu kadar dalgalanırken geçmiş bir tarihe kuru sabitlemenin mantıksız ve kulüplerin aleyhine olduğunu iddia ediyor.

Sayın Göksel Gümüşdağ ise mevcut şartlarda çok büyük bir rakama bu ihaleyi gerçekleştirdiklerini ve yayıncı kuruluşun kulüplere yapacağı ödemelerde zorluk yaşamaması için onlara bir jest olarak kuru şartnamelerin alındığı gün ki kur olan 3,26 dan sabitlemek istediklerini söylüyor.

Ben bu konu da Sayın Aziz Yıldırım’ ın sonuna kadar haklı olduğunu düşünmekteyim. Şuan Dolar kurunun 3,80 tl’ ler civarına ulaştığını gördüğümde ve 01 Haziran 2017’ de dolar kurunun hangi rakamlara ulaşacağını tahmin ettiğimde bu Muvafakatname’ ye imza atan kulüp yöneticilerinin kulüplerini çok ciddi bir zarara uğratacağını düşünüyorum.     

YORUM EKLE