Yalova Türk Boyları Kültür Şöleni

Yıllar önce bir avuç idealist insanın gayretleriyle başlayan Türk Boyları Kültür Şöleni bu yıl 18.sini yaparak Türk dünyasına moral vermeye, dünyaya da Türkiye’nin en güzel illerinden olan Yalova’dan mesaj vermeye devam ediyor. Bir organizasyonu 18 yıl kesintisiz taşımak zor iştir. Hele ki, uluslar arası bir organizasyonu bu kadar süre kesintisiz becermek ancak takdir edilir.

Bu vesile ile bir kere daha organizasyonu bu günlere taşıyan Yalova Folklor Eğitim Merkezi Derneği Başkanı Özer Koyuncu’ya dernek yönetim kurulu üyelerine teşekkürler etmek lazım. Tabi ki, Yalova belediye başkanı Vefa Salman'ı ve yardımcısı Halit Güleç’i unutmamak lazım.

Öyle demiyor mu Atsız hoca, “hangi gönül anılmakla olmaz mı sarhoş” diyor. Böylesine bir organizasyonu bu günlere taşıyanlar ancak alkışlanır.

Türk Boyları Kültür Şölenine Türk dünyasından gelen yazarlar, şairler, halk oyunları gruplarının yanı sıra, Türk Cumhuriyetlerinden gelen devlet adamları ve mahalli yöneticilerde katılıyorlar.

Yalova’da 18 yıl önce başlayan bu organizasyon dünyadaki diğer Türk Cumhuriyetlerine ve topluluklara da örnek teşkil etti. Yalova örneğinden sonra Macaristan’da Turan Kurultayı yapılmaya başladı. Yine Romanya’da Köstence’de buna benzer organizasyon birkaç yıldır devam ediyor. Kırgızlar başladılar. Kazakistan’da bir iki deneme başarılı olmadı fakat çalışmalar devam ediyor.

Kısaca yüzyılladır ayrı kalmışlık el birliği ile telafi edilmeye çalışılıyor. Gayret gösterenden Allah (c.c.) razı olsun. Bu seneki şölen 18 Temmuz’da başlıyor, 23 Temmuz’da da sonlanacak.

Bir kere daha emeği geçenlerden Allah (c.c.) razı olsun. Hiçbir emek zayi olmaz. Bu emeklerde zayi olmayacaktır.

Bu vesile ile 18 Temmuz – 22 Temmuz arası Türk dünyasına sevdalı olanlar Yalova’da olmalı diyorum.

Türk dünyasının gençlerinin, gözündeki göreceğimiz ışık yarınlarımıza umut olacaktır.

Sağlıkla kalın…

YORUM EKLE