Ya Tek Adam! Ya TÜRKİYE!

MHP Genel Başkan adayı Süleyman Servet Sazak geçenlerde twitter hesabından yayımladığı kısa mesajında “Ya Tek Adam Ya Türkiye” dedi.

Bu kısa mesaj bir süre önce MHP genel Başkanı Devlet BAHÇELİ tarafından Türkiye’nin gündemine taşınan “Başkanlık Sistemi/Partili Cumhurbaşkanlığı” ile ilgili Anayasal düzenlemelerin yapılmasını beş kelime ile tam olarak ifade etmektedir.

TBMM’de Anayasa Komisyonu’nda görüşmeleri tamamlanan ve kabul edilen Anayasa değişikliği kanun tasarısı Sayın Süleyman Servet Sazak’ın mesajındaki “Ya Tek Adam       “ kısmını yansıtmaktadır.

Bilindiği üzere AKP ve MHP işbirliği ile TBMM Genel Kurulu’na gelecek olan tasarının TBMM’de kabul edilmesi için 367 oy gerekmektedir. Ancak bugünkü meclis aritmetiği dikkate alındığında bunun mümkün olmadığı bilinmektedir.

TBMM’deki oylamada ikinci aşama 330-367 arasındaki referanduma/halk oylamasına götürülmesi için gerekli sayıya ulaşılmasıdır.

Anayasa komisyonunda 21 madde ile ilgili görüşmeler devam ederken daha önce Anayasa Komisyonu Başkanlığı da yapmış olan ve bu dönemde Anayasa Komisyonu üyesi olan AKP Milletvekili Ahmet İYİMAYA bir demeç verdi.“Dünyanın hiçbir anayasasında, anayasaların gizli oyla değiştirilmesi prensibi yok. Anayasa en temel norm. Kurucu iktidar yetkisini millet adına kullanan, benim adıma kullanan milletvekilinin oyunun rengini, oy vermemesini, vesaireyi bilebilmeliyim.”

Hukukçu ve tecrübeli bir siyasetçi olan Ahmet İYİMAYA’nın bu demeci kanaatimce şahsi görüşü değildir. Bu da TBMM’deki oylamada 330 referandum eşiğinin aşılamama endişesi olduğunu göstermektedir.

Peki TBMM’de 330-367 aralığında referanduma götürme sayısına ulaşılmaması endişesi yerinde midir?

Yakın siyasi tarihimizde bu konuda iki örnek vardır.

Birincisi Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanlığı süresinin uzatılması, bir diğeri de 1 Mart tezkeresi oylamasıdır.

Referandum/halkoylaması olarak da 1987 yılında eski siyasetçilerin (Demirel,Türkeş, Erbakan,Ecevit) tekrar siyasete dönüp dönmemesi ile ilgili yapılan referandum başka bir örnektir.

Aslında 7 Haziran 2015 seçimleri de bir referandum niteliğindedir.

AKP 7 Haziran öncesi “Verin 400 vekili kaos olmasın” diyerek başkanlık sistemini Türk Milletine dayatmak istemiştir. Ancak Türk Milleti “Tek Adam” dayatmasına HAYIR demiştir.

Bir başka ifade ile Türk seçmeni üzerine düşeni yapmış ve 13 yıllık AKP iktidarına son vermiştir.

Bundan sonra öncelikle Anayasa değişikliğinin TBMM’de kapalı zarf usulü ile yapılacak oylama önemlidir.

Eğer TBMM’deki oylamada 330 sayısına ulaşılmaması halindeTürk siyasetinde tabir yerinde ise kartlar yeniden dağıtılacak belki de bugünkü siyasi aktörler gelecekte olmayacaktır.

“Ya tek adam,Ya TÜRKİYE” mesajının “Ya Türkiye” kısmını ise TBMM’deki oylama sonuçlarını gördükten sonra tartışalım derim.

 

 

 

 

 

YORUM EKLE