Vatanımızın renkleri (3)

 Sevgili okuyucularım, bugün size Aziz vatanımızın bir diğer milleti olan Rumların geleneksel ve dini bayramlarından bahsetmeye devam edeceğim.
Rumların Ayazma Günü olarak kutladıkları bu bayramın adı, Zoodohu piğistir "hayat veren kaynak" anlamına gelir Zoodohu Piğis, asıl olarak İstanbul Silivrikapı'daki Balıklı Ayazma'nın günüdür. Yalnızca Rumlar değil, Hıristiyan olmayanlar da kutsal, şifalı suyundan içmek için bu ayazmayı ziyaret ederler.

Ayia Efimiya bayramı ise Naaşı Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi'nde bulunan önemli bir azizenin anısına kutlanır. Ayia Efimiya'nın mucizelerinden biri, kutsal kitapların değerine ilişkin bir denemede, tabutunun içine konulan iki kutsal kitaptan Ortodokslar'a ait olanını seçmesidir. Ertesi gün tabut açıldığında Ortodoks kitabı ellerinin arasında, diğeri ayaklarının altında bulunur. Ayia Efimiya terzi olduğu için o gün kiliselerde cemaate iğne dağıtılır. Sabah ayininde, azizenin naaşının bulunduğu tabut törenle. Kadıköy merkezde kendi adına yapılmış bir kilise mevcuttur.

Rumlar, Paskalya'dan kırk gün sonra Hz. İsa'nın Mirac'ını kutlarlar . Bunun adı “Metamorfoseos”dur. Hz. İsa üç havarisiyle Thabor Dağı'na çıkar, o sırada bir bulutun içine girer ve Hz. Musa ve Hz. İlyas Peygamberlerle görünür. Bulut dağıldıktan sonra havarilerinin yanına güneş kadar parlak, temiz ve ak elbiselerle iner. Elbisesinin hiç kirlenmediğine inanılır. Bu gün ayrıca, üzüm bayramı olarak da kutlanıyor ve daha önce üzüm yenmiyor.

Apokefalisis tu İoannu günü ise şöyledir ; Kocasını zindana attırarak onun kardeşi Kral Hirodes'in karısı olan Hirodias, Yahya Peygamberden nefret etmektedir. Çünkü o, Kral'a "Kardeşinin karısını almak sana caiz değildir" demiştir. Hirodias, kızı Prenses Salome'yi kullanır. Salome, başdöndürücü dansından sonra Kral'dan Vaftizci Yahya'nın başını ister... Rumlar, Yahya Peygamber'in başının kesildiği bu günde (29 Ağustos) perhiz tutar, karpuz, domates gibi, rengi kırmızı olan hiçbir şey kesmez ve yemezler.

Rumlar, Ayia Thekla adlı azizeyi andıkları bu bayramda, Büyükada Aya Yorgi (Ayios Yeoryios) tepesindeki manastıra çıkar, mucizesine inanılan Ayia Thekla ikonasını ziyaret ederler (24 Eylül). Manastıra yalınayak çıkılır ve bir mum yakılarak ya da kandile yağ ekleyerek adak adanır.

Rumlar, İsa Peygamberin doğumunu (Noel) diğer Ortodokslar gibi 25 Aralık günü kutlar. Bunun adı Hristuğennadır. Aralığın 24'ünü 25'ine bağlayan gece, çocuklar evden eve dolaşır ve "Kalanda" adlı Noel şarkıları söyleyerek İsa'nın doğuşunu müjdelerler. Noel sabahı kilisedeki ayine gidilir. Öğle saatlerinde akrabalar, dostlar biraraya gelirler ve hep birlikte yemek yerler. Özellikle çocuklar için çam ağaçları süslenir ve aile üyelerinin birbirine aldığı hediyeler yılbaşına kadar bu ağacın altında durur. Yılbaşına doğru çiçek satıcılarının tezgâhlarını dolduran "kokina" (Rumca'da kırmızı) adlı minik kırmızı taneli yeşil dallar da bu dönemde, evleri süslemekte yaygın biçimde kullanılır.

Ayios Stefanos bayramını ise Rumlar, bu bayramda Hıristiyanlığın ilk şehidi olan Aziz Stefanos'u anarlar (27 Aralık). Ayios Stefanos Günü'nde kurban kesip fakirlere dağıtma geleneği bugün de yaşatılıyor.

Son söz : Vatanının kültürünü bilen vatanına gerçekten sahip çıkar ve onun renklerini tüm kalbiyle sever

YORUM EKLE