UYUŞTURUCU VE BÜROKRASİ

Sentetik uyuşturucu ve türevleri diye bilinen maddeler adım, adım vatanın en ücra köşelerine kadar ulaşırken, devlet bürokrasimiz ne yazık ki, ne konunun vahametini fark edebildi, ne de hızla alınması gereken tedbirler noktasında akıllı kararlar alabildi.

Nede düşünülen tedbirleri layıkıyla uygulamaya koyabildi.

Bir kere şunda hem fikir olmak lazım. Ön görülen tedbirler ve uygulanacak kanunlar o coğrafyanın sosyolojik şartlarına ve ülke gerçeklerine göre oluşturulmalıdır.

Siz böylesine hassas geleceğimizi direk ilgilendiren bir konuda kopyala yapıştır usulü uygulamalarla netice alamazsınız.

Avrupa birliği ülkeleri ne yapıyor, Amerika nasıl tedbir aldı, Rusya nasıl çözüm bulmuş diye bakarsanız, meseleyi baştan ıskalamış olursunuz.

Tüm coğrafyaların ayrı, ayrı şartlar oluşturduğunu, ayrı şartların ayrı sonuçlar oluşturacağını baştan kabul etmeniz, soruna kendi şartlarınıza göre çözümler üretme noktasında irade koyabilmemiz gerekmektedir.

Sorunu tüm boyutlarıyla kavradıktan sonrada; meseleyi tam yok edecek çözümler üretebilmeniz, üretilen çözümlerin hukuki alt yapısını da eskizsiz oluşturmanız hukuk mücadele sürecince oluşabilecek müdahalelere hazırlıklı olmanız gerekmektedir.

Oluşturulacak hukuku uygulayacak bürokratlar her unsuruyla güvenceye alınmalı. Bu sektörde oluşan lanet olası rantın büyüklüğü düşünülerek oluşturulacak bürokrat yapısı titizlikle çalışılarak seçilmelidir.

Konunun hayati önemi, sosyolojik gerçekliği, sonuca ulaşımdaki dağınık birçok ayrı branştaki bürokratların ortak çalışma ihtiyacı göz önünde bulundurulmalı, oluşturulacak mücadele metodu ve mücadele edecek kadrolar tek merkezden koordine edilecek şekilde hazırlanmalıdır.

Meselenin elbette hukuki ve güvenlik tedbirleri iyi kurgulanmalı hiç boşluk bırakılmadan, vaziyet alarak bürokrat ve alt kadroların güvenlikleri ve gelecekleri devlet teminatı altına alınmalıdır.

Asla unutulmamalıdır ki, böylesine hayati ve karmaşık mesele sadece kolluk kuvveti marifeti ile çözümlemez. Başta milli eğitim olmak üzere sağlık bakanlığından, maliye bakanlığına tedbirler hassasiyetle takip edilmeli, karşıdaki gücün ve oluşturduğu kaynağın büyüklüğü ve oluşan vaziyetlere alabildikleri tedbirlerde göz önünde alınarak bıkmadan usanmadan mücadele tüm devlet ve millet gücüyle yürütülmelidir.

Suni gündemlerle uğraşırken şunu fark etmeliyiz ki milletimizin ve devletimizin geleceği karartılıyor.

Bu mesele hallolunmadan alacağınız ekonomik tedbirler yarınları karanlıktan kurtarmaz, kurtaramayacak.

Siyaset kadrolarının tepişmeleri, Türk milletinin hayatını 1.derecede ilgilendiren uyuşturucuyla mücadele gibi bir konuda ülkeyi asla tehlike altına atacak pozisyona getirmemelidir.

Oluşmuş uyuşturucu trafiği bu trafikte rol alanların siyaset, ekonomi, spor ve sanat dünyasındaki insanlarla kurdukları ilişkileri de ne yazık ki ayrı bir handikap. Bu gerçeklik dikkate alınmalıdır.

Türk milleti büyük millettir.

Türk devleti güçlü devlettir.

Dikkatli, titiz, kararlı olunursa bu beladan kurtulunur.

Çözüm önerilerimizle devam edeceğiz.

YORUM EKLE