Ulusun Ulu Günü Nevruz

 1990 yılında Kültür Bakanı olarak milletimizin Nevruz Bayramını kutlayan bir açıklama yapmıştım. O günlerde Nevruzu sadece bölücü örgüt eylem için bahane olarak kullanmaya çalışıyordu. İki yönlü tepki aldım. Bir kısım Liberal geçinen yazarlar: “Namık Kemal Zeybek Kürtlerin bir Nevruz Bayramı var, onu da ellerinden almaya çalışıyor” diyerek beni eleştirdiler. Bir yandan da Türk Tarihinden ve Türk Töresinden habersiz ama kendilerini yarım yamalak bilgileriyle bilgin zanneden birtakım milliyetçilik iddiasındaki yazarlar da beni eleştirdiler: “Namık Kemal Zeybek bölücü Kürtlerin bayramını kutlayarak, bölücülüğe hizmet ediyor” anlamında sözler yazdılar.

Zaman geçti yeni ortaya çıkan Türk Cumhuriyetlerinde Nevruz’un en büyük bayram olarak kutlandığı anlaşıldı. Şimdilerde Nevruz kutlama törenleri yapanlar çoğaldı. Olsun. Benim istediğim de bir süredir unutulmuş olan bu kadim bayramın kutlanmasıydı.

Nevruz gerçekte Güneş’in karanlığa karşı üstünlük elde etmeye başladığı gün olarak bilinir. Türk halklarının ve Fars dilli halkların ortak bayramıdır. Nevruz’un İslam kökenli olmaması yüzünden bu bayrama verilen öneme karşı çıkan kimi dinidarlar olsa da halklar bunlara kulak asmaz ve çok büyük coşkularla Nevruz’u kutlarlar.

Kazakistan’da “Ulusun Ulu Günü Kutlu Olsun” diye bayram kutlamaları yapılır.

Alevi Müslümanlar için Nevruz, İmam Ali’nin doğum günüdür. İstanbul’da 21 Mart’ta Hoca Ahmet Yesevi Cemevinin düzenlediği görkemli bir toplantı da biz de hem Nevruz’u hem de İmam Ali’nin doğum gününü kutladık.
Bu Cemevinin yöneticilerinden değerli bilgin Mustafa Cemil Kılıç bu toplantı da yaptığı konuşmayla gerçekleri güzelce dile getirdi.

Alevi söyleminde, deyişlerde “Ay Ali’dir, Gül Muhammed” denilir. Bazen “Gün Ali’dir Ay Muhammed’de” deniliyor. Sonuçta Hz. Muhammed ile İmam Ali’nin bir Nur’un iki bedende görünmesine olan inanç dolayısıyla Muhammed Ali bir manevi şahsiyet olduğuna göre öyle de olur böyle de olur.

Bu arada bölücü örgütün Kürtleri toplam Türklükten koparmak için Nevruz’u keşfedip onu bir Kürt Bayramı gibi kabul ettirme çabaları da boşa çıkmıştır. Tersine Nevruz’un da birleştirici bir kültür unsuru olduğu artık herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Nevruz bir süreçtir ve kutlu olsun demekte gecikme söz konusu olmaz. Dolayısıyla Türk Ulusunun bu Ulu günü kutlu olsun, di
yorum.
YORUM EKLE