Türk'üm, Türk'üz, Türkler

“Türk’ün yaşayan en büyük şairi kimdir?” diye sorulsa ben Azerbaycanlı Bahtiyar Vahabzade derim.

O Türk’tür... Ona Türk adını çok görenler oldu. Önce Azerbaycanlı dediler, sonra “azeri” diye bir söz uydurulup yaygınlaştırıldı. İstilacıların “böl ve yönet” siyasetiydi. Onlar kendi açılarından doğru yapıyorlardı... Peki ne oldu ki biz de aynı oyuna geliyoruz... Düşmanın silahına mermi taşıyoruz.

Ne mi yapıyoruz?

Daha ne yapacağız? Türk oğlu Türklere “azeri, azeri” deyip duruyoruz. Peki ne diyelim? “Azerbaycan Türk’ü” derseniz ağzınız mı eğrilir?

Bakın ne diyor büyük şair:

TÜRKÜM

Sen bizi aldattın yıllardan beri

Ben feleğin çarkından dersler almışım

Ellerin anasından süt emenler

Ellerin kulluğunda duran görmüşüm

Aslımı, neslimi tanıyorum ben

Karışık değilim özümden ürküm

Sen kimsin,sen nesin kendin bilirsin

Ben ilk kaynağından Türk oğlu Türk’üm

İspattır, delildir aklın kıblesi

Değiştirirsin adımı, ancak

Canım çıkana dek kalbimin sesi,

“Türk’üm” gerçeğini fısıldayacak.

Türk’üz

Bize Azeri dediler, Türkmen, Kazak, Kırgız, Uygur, Özbek, Tatar, Başkırt, Çuvaş, Gagauz, Yakut, Altay, Tuva, Hakas dediler... Doymadılar daha da yeni adlar koyuyorlar...

Kötü niyetlileri, oyun kuranları anlamak oluyor... Peki milliyetçilerden kimileri bu oyunlara nasıl ayak uyduruyorlar işte bunu anlamak olmuyor.

İran Türkleri kendilerine “Türk” diyorlar... Türkiye’den gidenler de onlara “azeri” demekte direniyorlar... Niye?

Kaf dağını assalar belki çeker de bir kıl

Bu ifritten sualin kılını çekmez akıl

Irak Türklerine neden Türkmen demekte direniyoruz.

Bakınız Kırmançları,Zazaları Türkiye Türklüğünden koparmak isteyenlerin oyunlarına... Sorani ile Kırmanç birbirinin dilinden anlamaz ama ikisine de Kürt sözü altında birlik bilinci aşılanıyor...

Türkler

“Peki adı ne olursa olsun, nasılsa Türk değiller mi, niye kızıyorsun ki?” demeyin...

Siz öz be öz Türk olan Irak Türklerine “Türkmen” dediğin zaman elin oğlu onlar Türkmen siz Türk niye karışıyorsun diyor.

Öte yandan daha önemlisi, toplulukların kendilerine konulan adları benimsemelerinin bilinçlerini de etkilediği gerçeğidir.

Ortalık Asya’da yaşayan yüz binlerce TÜRK var... Kendilerine TÜRK’ten başka ad verilmemiş... Bölgede binlerce yıldan beri yaşadıklarını söylüyorlar... Çevrelerindeki Özbek Türklerinden ve Kırgız Türklerinden daha çabuk ve daha kolay TÜRK’lük bilincine ulaşıyorlar. Niçin? Çünkü adları TÜRK.

Basın, yayın dünyamızın bütün yetkililerinden, konuşurlarından, yazarlarımızdan diliyorum. TÜRKlerden TÜRK adını esirgemesinler. Ayrımları belli etmek için de Azerbaycan Türkleri, Türkmen Türkleri, Özbek Türkleri, Uygur Türkleri, Kazak Türkleri, Kırgız Türkleri, Karakalpak Türkleri, Sibirya Türkleri, İdil Ural Türkleri... Elbette Kırmanç Türkleri, Zaza Türkleri,Taliş Türkleri, Hazara Türkleri gibi sözler kullansınlar.

YORUM EKLE