Türkiye'den görünen Azerbaycan gerçek mi?

 Geçen gün Almanya'nın Marshall fondu Türkiye'de hangi ülkeye daha çok güvenirsiniz sorusu ile yaptığı ankette Türkiye nüfusunun 63 yüzdesi Azerbaycanın adını çekti. Tabii, bu rakam çoxunluğu oluşturuyor, ama eminim ki, Azerbaycan'da böyle bir anket sonucunda Türkiye 99 oranında oy toplardı ...

Ama nasıl derler, olana bereket ...

Ankara'da meydana gelen terör olayından sonra sosyal ağlarda Azerbaycandan olan kullanıcılar hayli birlik ve kardeşlik mesajları verdi. Ben de geçen gün okuduğum sorgudan sonra Azerbaycan'da insanların Türkiye'de şimdi iktidarda olan Erdoğan'a alternatif olarak hangi siyasi lideri görürler diye küçük sorgu geçirdim. Amaç tabii ki, təkçə Erdoğan'a yaklaşımı öğrenmek değildi. İnsanların Türkiye'de olup bitenleri izleyip takip etmediğini bir kez daha öğrenmek idi.

Belli oldu ki, bizim insanımız Türkiye'de olaylar, hem de iktidarda olanların her kademesine çok hassas yaklaşıyor.

Küçük sorguya gelince, sonuca göre Azerbaycan'da Ərdoğanağı sevmeyenler hakimdir. Ama alternatif olarak CHP ve MHP nin de adı geçmiyor.

Tabii, seçimi Türk halkı ediyor, Azerbaycan değil.

Ama bu sorguyu Türkiye'ye transfer etsek ne manzara çıkar ortaya, bunu merak ediyorum.

Türkiye'de muhtemelen İlham Aliyev'i nasıl değerlendiriyorsunuz diye bir sorğu geçirilirse, muhtemelen insanlar onu destekleyeceğini dile getirir. Neden, çünkü Bakü'yü görürler, süslenmiş şehir, pertol ülkesi ...

Uzaktan güzel görünen Bakü'nün arka sokaklarında yoksulluktan acı çeken sefil olanların kaderini bilmediği gibi , Azerbaycan'da 100 civarında insanın ancak gerçeği söylediğine , ülkesini bağımsız görmek istediğinden hapiste olduğunu bilmiyor .

Hatta kimse onu da bilmiyor ki , Azerbaycan iktidarda olanlar Türkçülük ve milli bilinçten o kadar yoksundur ki , bugün Azerbaycan'da buna rağmen Türkçülük diye bir şey kalmışsa ona göre Tanrıya şükretmek lazım .

Türkiye'de Azerbaycan'da olup bitenleri izleyen ve düzgün değerlendiren kişi çok azdır çünkü ... Hatta şimdi İlham Aliyev'in Türkiye'nin değil, Rusya'nın yanında yer aldığını bile bilen çok az kişi var.

Türkiye iktidarının, Erdoğan'ın türkçülüye ve Türk dünyasına yaklaşımı Azerbaycanda her kese bellidir. Ama iş orasındadır ki, bugün Türkiyede muhalefette bulunan partilerin bile türk diye bir düşüncesi yoktur.

Türkiyedəki manzara budir.

Yalnız MHP de sıradan üyeler ve ümuməm ayrı ayrı insanlar az da olsa baş verenlerden xeberdardılar. Bu kadar ...

Çünkü Azerbaycan'daki siyasi ve sosyal hadisleri kimse izlemir.

İzlemek zorundamı peki?

Zorunda, çünkü eğer Türk diyorsak, bunu sözde değil işte etmeliyiz. Sovyetler Birliği dağılırken bu coğrafyada Türk olsaydı şimdi durum bambaşkaydı.

AKP iktidarı AB'ye girmek için sarfettiği cabanı türk ülkelerinin birliğini kurmaya sarf etsəydi, Sovyetler dağıldıktan sonra oradaki Türk cumhuriyetlerini tekrar Rusya'nın kucağına buraxmasaydı, şimdi bu bölgede siyasi durum bu değildi.

Oysa, Rusya ve İran'ın bu bölgede etki gücünü zayıflatmak için Türkiye'nin bu sunulan yaklaşması kendisi için de gerekti.

Türkiye bu bölge aynı zamanda dini rejiminde zulüm çeken İran için bir cazibe merkezi, arzu edilen ülke olsaydı, şimdi durum ne idi, bunu bir düşünelim lütfen. Türk cümhuriyyətlərinde olan enerji kaynaklarının Türkiye üzerinden Batıya teslim edilmesi şimdiki durumda ne demektir, bunu göz önünde canlandırırsak, artık izaha gerek yok.

Erebden kardeşlik bekleyip hatta İsrail'le ilişkilerini tahrip eden Türkiye şimdi PKK ile mübaruzədə təkbaşınadır.

Aynı zamanda bütün Türk cumhuriyetleri de Rusya'nın etki alanında ve diktatörlerin caynağındadır.

Demek ki, kardeşiz demekle kardeşlik olmaz.

Kardeşliği demek yok, yapmak gerekir.

YORUM EKLE