Türk Siyasetinin Erkan Mumcu' ya ihtiyacı var...

Bir çoğunuz şimdi durup dururken nereden çıktı bu diyeceksiniz ancak durduk yere çıkmadı. 15 Temmuz gecesinden bu yana düşünüp üzerinde araştırma yaptığım bir isim Erkan Mumcu…

1 Mayıs 1963 doğumlu kendisi ve hukukçu. 24 Aralık 1995 de yapılan seçimlerde Isparta’ dan Anavatan Partisi Milletvekili seçilip Türkiye Büyük Millet Meclisi’ ne girerek 32 yaşında Türk siyasetinde adını duyurmaya başladı.

Erkan Mumcu daha 1995 yılında benim çok önemsediğim “Tam demokrasi olmazsa, Türkiye’ nin aklı ile rızasını bir araya getiremeyiz.” Sözünü söyleyip üstüne Anap’ ın 5. Olağan kongresinde “Yeni Türkiye Projesi’nin mimarı” olmuştur. 1995 seçimlerinin ardından Anap’ a çok önemli bir özeleştiri yaparak aşağıda ki cümleleri sarf ediyor,

“ANAP bugüne kadar hep reform paketleri üretti, ama bu modellerin entegre olacağı siyasal sisteme ilişkin modeller getiremedi. Bu modeller halkın katılımını sağlamak için temeline insanı koymak gerekir. Bu katılım gerçekleştirilemeyince, devlet mekanizmaları engel oldu. Önce bu mekanizmayı değiştirmek gerekiyor. Kamu olanaklarını halkın üzerinde bir siyasi ipotek aracı olarak kullanan siyaset gerçek anlamda temsille yetkilendirilmiş değildir. Türkiye’ deki sistem hükümetin elemanlarının kendilerine oy veren köye hizmet etmesi, temsil yetkisinin tartışılmasına yol açar. Halkın önü açılmalı, halk mucizelerle kurtulma, bir kurtarıcı bekleme alışkanlığından kurtarılmalıdır. Bunu sağlamak içinde tek eksiğimiz tam demokrasidir.”

Genç yaşta adım attığı siyasette ve 1990’lı yılların o ağır siyasi koşullarında çok hızlı yükselmiştir. 1995 ve 1996 yıllarında ANAP Genel Başkan Baş Danışmanlığı yapmıştır. 1997 ve 1998 yıllarında ANAP Genel Sekreterliği yapmıştır. 1999 yılı sonuna kadar da ANAP Genel Başkan Yardımcılığı yapmış ve 1999 seçimleri sonrasında kurulan 57. Hükümette Turizm Bakanı olarak görev yapmıştır. Keskin zekası, gençliği, hitabeti, detaycılığı ile öne çıkmış ve ANAP lideri Mesut Yılmaz ile ters düşerek partisinden istifa etmiştir. 2002 seçimleri öncesinde Akparti’ ye katılmış ve 2005 yılına kadar önce Mili Eğitim ve ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı yapmış sonrasında anlaşmazlığa düşerek Akparti ve Bakanlıktan istifa etmiştir. 2 Nisan 2005’ de ANAP Genel Başkanı olmuş ve Demokrat Parti birleşme süreci olumsuz sonuçlanıp partisi de baraj altında kalınca 26 Ekim 2008’ de ANAP Genel Başkanlığı görevini ve siyasi hayatını sonlandırmıştır.

Bu kadar genç yaşta ve Türk Siyasi hayatının önemli süreçlerinde etkin rol oynayarak içinde yer almış önemli bir siyasetçinin bugün siyasi hayatın içinde olmaması Türk Siyaseti için büyük bir kayıptır. Projeleri, fikirleri ve söylemleri çok değerlidir.

Erkan Mumcu, Ruhat Mengi ile yaptığı bir röportajda Siyasi Partiler Kanunu değişikliği için söylediği sözler çok önemlidir; Benim ilk yapacağım şeylerden bir tanesi de Siyasi Partiler Kanununu değiştirmek ve kimin milletvekili olacağı hususunda gerçekten milleti söz sahibi yapmaktır. Milletin söz sahibi olması durumunda seçilmiş milletvekillerinin, ve parti içinde mücadele edebilir milletvekillerinin istifa etmesine de gerek kalmayacak…

27 Şubat 2007 de Türkiye Büyük Millet Meclisinde yaptığı konuşma ile de (dileyenler You tube’ dan bulup izleyebilir.) Türk Siyasetinde 2016 yılında yaşananları 9 sene öncesinden görerek Türk Milletini uyardığı açık ve malumumuzdur.

Türkiye’ nin önünde çok önemli bir Referandum süreci var ve bu sürecin arkasından çok büyük bir değişim yaşanacak sonuç Evet olsa da Hayır olsa da. Türk Siyaseti 16 Nisan’ dan sonra yeniden şekillenecek ve bazı aktörler tarih sayfasına karışırken yerlerine yeni aktörler gelecek. Siyaset yeniden şekillenirken Erkan Mumcu gibi Türk siyasetinin yetiştirdiği dürüst, sözünün eri, adı bugüne kadar hiçbir yolsuzluğa karışmamış, hiçbir siyasi oluşumdan rant menfaat sağlamamış, siyasi kültürü ve yeteneği fevkalade gelişmiş, böyle yetenekli bir siyasetçinin demokrasi açısından, siyasetin kurumlaşması açısından, demokrasinin daha doğru tesis edilmesi açısından Türk siyasi hayatına yeniden dönmesi gerektiğini düşünüyor ve istiyorum.   

YORUM EKLE