Türk İnsanı Zenginleşiyor mu Yoksa Fakirleşiyor mu?

Türk Dil Kurumu sözlüğüne baktığımızda “Yoksuluk” kelimesinin karşılığı 1. Yoksul olma durumu, yoksuzluk, sefillik, sefalet, fakirlik:olarak yer almaktadır.

Türkiye’nin temel göstergelerini veri tabanında toplayan kurum TUİK’dir. Bu kurum tarafından her ay Türk insanının yoksulluk riski, yoksulluk sınırı, yoksul kişi sayısı, yoksulluk oranı, yoksulluk açığının rakamsal değerleri kamuoyu ile paylaşılmaktadır.

TUİK tarafından açıklanan rakamsal değerler değişik kesimlerce gerçek verileri yansıtmadığı gerekçesi ile eleştirilebilmektedir. Ancak her şeye rağmen TUİK verileri dikkate alınabilecek değerleri ifade etmektedir.

Türkiye’de iktidarda olanlar her zaman Türk insanını bir önceki iktidara göre yoksulluktan kurtaracaklarını ve/veya gelir dağılımındaki adaletsizliği düzelteceklerini parti programlarına almakta ve seçim beyannamelerine en önemli konulardan bir olarak koymaktadırlar. Seçim meydanlarında da vatandaşa vaatlerde bulunmaktadır.

Biz bu yazımızda iktidarlar arası karşılaştırma yerine Türkiye’yi 12 yıldır yöneten AKP’nin bu konuda söyledikleri ile gerçekleştirdiklerini karşılaştıracağız. Bunu yaparken de bir ön yargıya sebebiyet vermemek için devletin resmi kurumu TUİK verilerini esas alacağız.

Gelire dayalı  göreli yoksulluk sınırına göre yoksul sayıları, yoksulluk oranı ve yoksulluk açığı, 2006-2013

 

Yoksulluk Riski (*)

Yoksulluk Sınırı (TL)

Yoksulluk Sayısı

(Bin Kişi)

Yoksulluk Oranı (%)

Yoksulluk Açığı (**)

2006

 

 

 

YORUM EKLE