Türkiye'ye uluslararası destek Türk Dünyası'ndan geldi

Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu ve Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslar Arası Gazeteciler Derneği ortak bildiri yayımlayarak ABD’nin Türkiye'ye karşı yaptırım kararını tanımadıklarını ve Türkiye'nin yanında olduklarını açıkladılar.

Türkiye'ye uluslararası destek Türk Dünyası'ndan geldi

Uluslararası alanda faaliyet gösteren onlarca sivil toplum kuruluşunu ve gazeteciyi bünyesinde barındıran Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslar Arası Gazeteciler Derneği ve Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e yaptırım kararı hukuksuz olduğunu belirterek Washington’ın bu hamlesine sert tepki gösterdiler.

Açıklamada "ABD yönetimi bağımsız yargının görev yaptığı Türkiye Cumhuriyeti'nde hakimlerin kararlarına saygı göstermeyerek aldığı kararlara başta Türk Dünyası olmak üzere uluslararası alandan tepki almıştır. Bizler STK’lar olarak bu kararı protesto ediyoruz. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e yaptırım kararının geçerliliği yoktur.’’ denildi.

Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Başkanı İsmail Cengiz "Türkiye bizim Anavatanımızdır. ABD uluslararası kaideleri hiçe sayarak kendince kararlar almıştır. Bizler Türkiye’nin yanındayız. Bu kararlar yok hükmündedir." dedi.

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslar Arası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan’da açıklamasında "Amerikan yönetimi bir çıkmaz sokağa girmiştir. Aldığı kararların Türkiye üzerinde geçerliliği olamaz. Türkiye etki alanı çok derin olan Türk Dünyası’nın merkez ülkesidir.’’ dedi.

Avrasya Federasyonu’nun tepki beyannamesine; Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği, Irak ve Suriye Türkmenleri, Afganistan, İdil-Ural ve Karapapak Türkleri; Doğu Türkistan Uygur ve Kazak Türkleri, Özbek ve Türkmenler; Nogay ve Kırım Tatarları imza atarak destek verdiler.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2018, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER