HERGÜN GAZETESİ OKURKEN ŞEHİT OLDU!

Şehit Mahmut Özkan (23.07.1980)

HERGÜN GAZETESİ OKURKEN ŞEHİT OLDU!

ÜLKÜCÜ ŞEHİDİMİZ MAHMUT ÖZKAN

23 TEMMUZ 1980

"Onunla da Taş Medrese'de tanıştık, Benden bayağı sonra girmişti. Üzerinde maytap bozması bir ses bombası bulunmuştu. Takılırdık ona “Bombacı Mahmut” diye. Fatsa’lıydı aslen ama Fatsa, Terzi Fikri Satılmış'ın yani komünistlerin kurtarılmış bölgesiydi o zamanlar. Mahmut, Samsun'da lisede okuyor, genellikle Ocak’ta kalıyordu. Ufak tefek sarışın bir çocuktu.

Hani derler ya cep herkülü, o mübarek de öyle biriydi. Tam bir Kurttu, içi içine sığmazdı, Sürekli aksiyon içindeydi. Duvarlar üstüne geliyor, elinden gelse demirleri eritip çıkacak. Aklında tek bir düşünce var: Fatsa'yı işgalden kurtarmak... Kısa sürede arkadaş olduk beraber yiyip içiyoruz. Ailesiyle pek arası yok. Sıkıntıları var maddi-manevi ama ne tasa, kuru ekmek, tahta döşek yeter ona.

Allah’ıma şükürler olsun ki, onunla aşımı bölüşme şerefini nasip etti bana. (Allah kısmet ederse daha derin anlatmak için fırsatım olacak. Onları sayfalara sığdırmak zor ama yeni nesillerin bu yiğitleri birinci ağızdan tanımaları gerekli diye düşünüyorum) Bizi bilenler bilir ama bilmeyenler için söyleme gereği duyuyorum: Şimdi söyleyeceklerim onu daha ilgi çekici hale getirmek veya uhrevi bir havaya sokmak için değildir.

Bir gün sohbet ederken “Necip” dedi bana “Birgün Fatsa'ya gideceğim ve Ocak’ın önünde Hergün Gazetesi okuyacağım. Ondan sonra ölsem de gam yemem.” Bu konuşmadan iki-üç ay sonra ben tahliye oldum. Çok geçmeden o da tahliye olmuştu. Bir gün elime geçen bir gazete parçasına şöyle bir göz atıyordum ki, gözüme ufacık bir haber ilişti. “Fatsa’da Ülkü Ocaklı Mahmut Özkan, derneğin önünde Hergün gazetesi okurken kurşunlanarak öldürüldü...”

Biliyorum ki, diğer beş bin şehidimin de farklı duyguları, farklı hikayeleri vardır mutlaka. Ama hepsinin bir tek ülküsü, bir tek sevdası vardı. Ben buna Allah huzurunda şahitlik ederim. Ruhları şad mekanları cennet olsun. Ve umuyorum ki, onların bu şehadetleri boşa gitmemiş olur. Vatan bölünmesin, bayrak düşmesin, ezan susmasın onlar hep bunu istediler.

Ben onlar için dua ediyorum ama biliyorum ki, onların benim dualarıma ihtiyaçları yok ama benim onların şefaatlerine ihtiyacım var. Ve yine biliyorum ki, ne kadar günahkar olursam olayım, onlar can yoldaşlarını ahiret yolculuğunda yalnız bırakmazlar..."

Necip Şükrü ONAT

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2018, 19:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER