Bayır Bucak'ta Türkmen evleri gasp ediliyor!

Suriye rejimi, İdlib’in Fua ve Kefriye kasabalarından tahliye edilenleri, Lazkiye’nin Bayır Bucak bölgesindeki Ras’ul Basit köyünde gasp ettikleri Türkmen evlerine yerleştiriyor.

Bayır Bucak'ta Türkmen evleri gasp ediliyor!

Suriye Türkmen Kitlesi Partisi Genel Sekreteri Av. İbrahim Veyso, Esed rejiminin bölgede varlığını yaklaşık bin yıldır devam ettiren Türkmenleri zorla göç ettirerek demografik yapıyı değiştirmeye çalıştığını açıkladı. Veyso, arazilerin zorla göç ettirilen sahiplerine iade edilmesi gerektiğini söyledi. Veyso, insan hakları örgütlerini, Türk yetkilileri ve Suriye Türkmen Meclisi'ni harekete geçmeye çağırdı.

Rejime bağlı Lazkiye Valisi İbrahim Hıdır el-Salim, Resulü Azam Topluluğu Başkanı Eymen Zeytün, Yürütme Kurulu Üyesi Mudar Mansura, Lazkiye Valiliği Halkla İlişkiler Müdürü Beşar Dendeş ile beraberindeki heyet, gasp edilen Türkmen evlerine yerleştirilen Fua ve Kefriyeli milislerin ailelerine yardım dağıttı. Lazkiye Valiliği, gasp edilen Türkmen evlerine yerleştirilen milislere ve ailelerine yeni aile cüzdanı ve kimlik dağıtımına da başladı.

Kaynak: Türkmen Ajans

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2018, 22:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER