TOKATIN ACISI…

   Fatih Sultan Mehmet Han çocukken çok yaramaz bir öğrenciydi. Ders esnasında yaptığı şımarıklıklarla Hocası Akşemseddin’i çileden çıkarırdı. Hocası kendisine kızdığı zaman hemen “Ben Padişahın oğluyum bana bir şey yapamazsın” deyip tehdit ediyordu. Padişaha şikâyet etmeyi edepsizlik sayan Akşemseddin, durumu II. Murat’a anlatamıyordu. Ancak gün geldi artık küçük Mehmet’in yaptığı yaramazlıklar çekilmez hale geldi.

   Bunun üzerine destur dileyip II. Murat’ın huzuruna çıktı. “Padişahım size bir hususu arz edeceğim ancak hayâ ediyorum” deyince II. Murat “Buyur çekinmeden anlatabilirsin” dedi. Bu söz Akşemseddin’i rahatlattı ve başladı olayı anlatmaya. Padişahım oğlunuz, ciğerpareniz Mehmet çok yaramaz, onun yaramazlıkları yüzünden ders işleyemiyorum, kendisine kızdığım zamanda hemen sizinle beni tehdit ediyor deyince II. Murat Akşemseddin’in yanına gelerek kulağına bir şeyler fısıldar. II. Murad’ın kulağına söylediği sözleri duyan Akşemseddin çok şaşırdı. Bu ne plandı, mümkün değildi bu planı uygulamak. Akşemseddin plan konusundaki rahatsızlığını padişaha ilettiyse de Padişah onu dinlemedi ve bu iş olacak dedi.

   Ertesi gün yine derste Mehmet yaramazlık yapıyordu. Akşemseddin’in uyarısına aynı tehdit cevabını verdiği sırada Padişah ansızın kapıyı açıp içeri girdi. Bu olay karşısında Akşemseddin hiddetlenerek Padişaha bağırdı ve bir tokat atarak, bu şekilde sınıfa giremeyeceğini izin istemesi gerektiğini söyleyerek derhal dışarı çıkmasını istedi. Padişah mahcup bir şekilde boynunu bükerek özür diledi ve dışarı çıktı.

   Olaylar karşısında Fatih Sultan Mehmet’in nutku tutulmuş ne yapacağını şaşırmıştı. Güvendiği babası tokat yemişti. Fatih Sultan Mehmet allak bullak olmuştu. Az sonra kapı vuruldu ve Padişah mahçup bir şekilde içeri özür dileyerek girdi. Plan muhteşem bir şekilde işlemişti. O günden sonra Fatih Sultan Mehmet asla yaramazlık yapmadı. Çünkü güvendiği dağlara kar yağmıştı. Fatih Cihan imparatorluğunun yarınıydı ve böyle bir derse ihtiyacı vardı..

   Kelâmım ;

Bu dönemde kimse Fatih değildir, Akşemsettin değildir, II. Murat hiç değildir..

Lakin kan aynı kan damar aynı damardır.

Devletin bekası söz konusu olduğunda ast üst olmadığıdır... Tokat atanında, tokat yiyeninde, bu durumdan ders çıkaranında gayesi bellidir…

   Her şeye rağmen,

Türk milletini ve devletini yanlış yollara sürüklemeyecek kadar idrak sahibi birileri son zamanda bir planı uygulamaya koymuştur...

Dualarımız onlarladır…

Tokatın acısı Türk devletini acze uğratmak isteyenlerden çıkacaktır.

Sevgiyle kalın.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yaprak urfan
Yaprak urfan - 1 hafta Önce

Ünsal Gençer
Ünsal Gençer - 1 hafta Önce

Emeğine sağlık ağabey

Kaya Hazine
Kaya Hazine - 1 hafta Önce

Çok güzel bir konuyu kaleme almışın inşAllah bundan feyz alıp ders.çıkarırlar.teşekkürler

Uğur Canatar
Uğur Canatar - 1 hafta Önce

Kafkas,Türkmen ve Yörük
Şahlan ey kutlu uruk
Birleşesin Kök Türük!
Kurt uluna uluna
Sür mermini namluna...

Vahdettin Hazine
Vahdettin Hazine - 1 hafta Önce

Günün ve haftanın manasına uygun bir yaşanmışlık güzel bir yazı.