Tesadüflerden Emekçilere 1 Mayıs...

 1 Mayıs 1707 Büyük Britanya olarak Galler, İskoçya ve İngiltere birleşti.
1 Mayıs 1776 İlluminati kuruldu.
1 Mayıs 1889 aspirin ilacı keşfedildi.
1 Mayıs 1927 Nazi Partisi Hitler önderliğinde ilk kez Berlin'de miting yaptı.
1 Mayıs 1940 İkinci Dünya Savaşı nedeniyle Yaz Olimpiyatları iptal edildi.
Tüm bunlar kaderin günlere tesadüf edişinin yansımasından başka bir şey değildi. Ama burada sayılmayan bir gün var ki o günümüzde dahi etkisini sürdürüyor.
1 Mayıs 1886. Kapitalizmin vahşetinin karanlık günlerinde ABD'nin Chicago kentinde genel grev eylemi yapan işçilerin üzerine ateş açıldı. Yaşanan ölüm, yaralama ve ardına yapılan yargılama sonucu adaletsizce idama mahkum edilen işçiler anısına, 1 Mayıs 1889'da bu kara gün "İşçi Bayramı" ilan edildi.
Peki işçi sınıfı ne zaman oluştu? Sorunlarının evrenselliği var mıdır? Gerçekten hak ettikleri karşılığı alıyorlar mı?
Bunların cevapları aslında basit... Sanayi Devrimi sonucu doğan bu sınıf, üretimin ana mekanizmasını oluşturdu. Çalışma şartları, harcadıkları emek karşılığı kazandıkları evrensel bir sorun olarak ortaya çıktı. Hatta ardına o kadar büyük sorunlar meydana geldi ki; Dünya'nın iki kutuba ayrıldığı günlerden çıkmak için "Sosyal Devlet" kurumu oluşturuldu.
Türkiye'de sosyal devlet olamayışının sancılarını 1980 öncesinde dış mihrak ve zehirli ideolojilerin tahrikleriyle ağır bir şekilde ödedi. Ülkemiz için; 21. yüzyıla ulaştığımızda dahi emekçi işçiler hala sorunlarına çözüm bulabilmiş değil... İstatistiklere göz atarsak durumu çok açık bir şekilde anlayabiliriz. Örneğin 2014 yılının ilk dokuz ayında 1414 işçi, iş kazalarına bağlı olarak yaşamını yitirdi... Üretimin, emeğin, alın terinin bel kemiği olan insanların canının bu kadar değersiz olması bizi kahrediyor.
Başka bir konuya istatiklerden bakacak olursak; Türkiye'de sigortalı olarak çalışan yaklaşık 13 milyon insanın 5 milyonu asgari ücrete tabî olarak çalışıyor. Ayrıca sigortasız olarak çalışanlara değinmiyoruz dahi... Taşeron işçi statüsünde çalışan emekçilerin maaşlarını zamanında alamadığını bilmeyenimiz yok... En büyük sermayesi emeği olan ve bu emeği yüreğinde, bileğinde taşıyan bu onurlu insanlara selam olsun...
Bu insanların alnının terinin kıymeti olduğuna inanan Müslüman insan sayısının %98 olduğu bir memlekette bu rakamalar utancı simgelemektedir.
Fabrikalarda, şantiyelerde, tershanelerde, madenlerde, iş merkezlerinde ve daha sayamadığımız nerede çalışan emekçi işçimiz varsa hepsinin 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutlarım. Dilerim resmi tatil sayılan kendi bayramlarında izinli sayılır ve bir gün dahi olsa rahatlığı tadabilirler.
NOT: Yanlarında iki ay kadar taşeron işçi statüsünde çalıştığım ve sorunlarının evlerine 'emeklerinin karşılığını ekmek olarak götürmek' isteyen bu onurlu insanların hakettiği değeri görmeleri dileğiyle halk ozanı Aşık Mahsuni Şerif'e kulak veriyorum;
"Kara kuyular derindir
Burda kalır madenciler
Ücreti bir aferindir
Zehir solur madenciler
...
Der Mahzuni kuyu dardır
 Bize kolay o'na zordur
 Bir onurlu teri vardır
 Bunu bilir madenciler"

Milli Ekonomi, güçlü ve adaletli Türk Devletinde güzel günler görmek umuduyla esen kalın.
YORUM EKLE