Fenerbahçe'nin toplam borcu...

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, FB TV'de "Camiaya Sesleniş" programında gündeme dair açıklamalarda bulunuyor. Ali Koç, Fenerbahçe'nin borcunun 621 milyon euro olduğunu duyurdu.

Fenerbahçe'nin toplam borcu...

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, kulüp televizyonunda seçim sürecinden mali duruma kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu. Ali Koç, "Borcumuzun 400 milyon euro olduğu söyleniyordu. 31 Mayıs 2018 itibariyle bizim borcumuz 621 milyon euro. Kura vurursak 3.2 milyar TL. Bu borçların 2.2 milyarı kısa vadeli. 1 yıl içinde ödenmesi gerekiyor. Borçların 1 milyar TL'si uzun vadeli." dedi.

1 KURUŞ YOK

Öte yandan Ali Koç konuşmasının başında, "Geldiğimiz ilk günden itibaren farkına vardık ki hiçbir banka hesabımızda harcanacak 1 kuruş yok. İhtarlar ve haciz talepleri gelmeye başladı. Birçok branşta aylardır ödemenin yapılmadığıyla karşıya karşıya kaldık. Banklar kapımıza geldiler" ifadelerini kullandı.

SERMAYE ARTIŞI

"Bu konu seçim sürecinde aşağılanmıştı. Benim kulüpten hisse alacağım söylenmişti. Hiçbir şey yapılmadı dendi. İyi niyetli tenkit edenler bilsin. Sermaye artırımı en iyi şartlarda 5 ila 7 hafta sürer. Görüşmelerimiz oldu. SPK'nın onayını bekliyoruz. Mevcut sermaye 28 milyon 280 bin. Öngörülen artırımla birlikte 353 milyon 500 bin. Burada hakim ortak dernek. Diğer ortaklarımız yatırımcılar. Amacımız 350 milyonluk aktarımın Fenerbahçe Futbol A.Ş.'ye girmesi için başvurduk. Hibe olarak derneğe girecek. Şahsım adına değil. Hibe edilen 50 milyon dolar. Yapabileceğim bu. Sadece nefes aldıracak, buna çok ihtiyacımız var. Bütün problemleri kesinlikle çözmeyecek.

Bazı küçük hissedarlarımız bana kızıyor olabilir, hisseler düşüyor diye. Uzun vadede çok daha sağlıklı ve hisselerin değerini artıracak.

İlave kaynaklar da gerekiyor. Ne yaptık?

Yönetim kurulu kefaleti ile 50 milyon dolar'lık yeni kredi.

Tasarruf tedbirli faktoring kredisi 50 milyon dolar. (Düşük faizli)

Uzun vadeli kredi 120 milyon dolar. (Düşük faizli)

Yeni sponsorluk ve reklam gelirleri 20 milyon dolar.

Bu konuda da tenkit alıyoruz. Bu geceden sonra umarım anlayacaklar. Sponsorluklar için kurduğumuz bağlantılar var. Kuracaklarımız var. Hali hazırda 20 milyon dolar'lık sponsorluğu garantiledik. Bunlar da yakında açıklanacak.

Dünyada sponsorluk konusunda 25. kulübüz. Fena değil. Hedefimiz 3 senede 15. sıraya yükselmek. Hızlı koşmak lazım, diğer kulüpler de koşuyor. Bugünden yarına olacak şeyler değil. Şu an günü kurtarmaya çalışıyoruz.

Gemiyi yüzdürebilmek için ilave kaynaklar da gerekiyor. Acil ihtiyaçlar için yönetim kurulu kefaleti ile 50 milyon dolar kredi ve kredileri yeniden yapılandırmak için Türkiye'den bir bankadan alınacak çok düşük faizli 50 milyon dolar kredi hazır. Bu 1 yıl ödenmeyecek bir borç."

50 MİLYON DOLAR HİBE

Ali Koç, sunum yaptığı sırada kulübe 50 milyon dolar hibe ettiğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2018, 00:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER